9 tipů, jak udržet pořádek v domácnosti i v zimě

Úklid

Také vás děsí velký úklid a neustále ho posouváte? Máme pro vás zásady a tipy, které vám pomohou pořádek udržovat a na velký namáhavý úklid můžete rovnou zapomenout. Začněte hned teď a celý rok budete v klidu.

Málokdo se těší na úklid a proto se nám rozházené věci, prach a špína často kupí. A právě tohle odkládání dělá z úklidu tak neoblíbenou záležitost. Protože je toho hodně a nevíme, kde vlastně začít. Poradíme vám zásadní zlaté pravidlo: Je jedno kde začnete, ale začněte.

Hlavní zásady efektivního úklidu

I v zimě je potřeba udržovat domácnost čistou a uklizenou. Většinou doma v této době trávíme více času, vyrobíme více nepořádku, ale máme také více času se věnovat úklidu. Pokud budete dodržovat tyto základní zásady, jarní úklid pak bude hračka.

1. Nehromaďte zbytečnosti

Nehromaďte zbytečnosti a pro vše mějte stálé místo. Nenakupujte zbytečnosti a pravidelně vyhazujte nepotřebné a rozbité věci. Pokud jste už přece jen nakoupili víc oblečení, knih, nádobí a dalších nezbytností, než potřebujete, můžete je postupně prodat v bazaru nebo darovat. Dejte si velký třídící víkend a ponechte si jen věci, které alespoň jednou za rok potřebujete. Ostatní může z domu pryč.

2. Vše musí mít své místo

Co nepotřebujete, odložte na své místo. Hned jak dočtete knihu, děti si dohrají s hračkou, dopijete kafe, sundáte ručník z hlavy, ukliďte to po sobě. Ze začátku vám to možná moc nepůjde, ale jakmile se z tohoto zvyku stane rutina, budete to dělat automaticky a na konci dne nebudete mít skoro co uklízet.

3. Špínu odstraňte hned

Všimnete si skvrnu, ihned ji očistěte. Pokud vám při mytí nádobí padne oko na skvrnu na dvířkách před vámi, hned ji setřete. Stejně tak špínu v koupelně a na toaletě nenechávejte bez povšimnutí, až přijde čas víkendového úklidu. Zdržte se o pár minut déle a vyčistěte potřebné místo okamžitě.

Nábytek obyčejně jenom utíráme od prachu. Aby nám dřevěný nábytek dlouho sloužil a vypadal pořád jako nový, je dobré ho aspoň jednou měsíčně vytřít čisticím a ošetřujícím prostředkem. Osmo čistič ve spreji do interiéru vám pomůže s péčí o dřevěný nábytek a dřevěné pracovní plochy v kuchyni.

4. Netahejte si domů špínu z venku

Nepohybujte se po bytě ve venkovní obuvi. Hlavně v zimě a deštivém počasí si zakažte chodit po bytě v botách. Mějte u dveří místo, kam je možné odložit a nechat okapat mokrou a zablácenou obuv. Mokré bundy a deštníky nechte okapat před dveřmi nebo v koupelně.

 

5. Odpadky vynášejte hned

Odpadky odnášejte pravidelně, ne až vám spadnou pod nohy. Naučili jsme se třídit odpad, co znamená, že většina domácností má na to několik nádob. Často se nám pak papír a plasty doma hromadí. Naučte se všechen odpad nosit do kontejneru pravidelně. Můžete využít čas, kdy jdete ráno do práce, nebo když vyběhnete na nákup.

6. Textil pravidelně vyklepejte

Ložní prádlo a bytový textil pravidelně vyprášte. Ráno je vhodné i v zimě rychle a prudce vyvětrat. V tuto chvíli je vhodné vyprášit povlečení a natřást polštáře, abyste z nich dostaly přebytečný prach. Díky otevřenému oknu se vám prach nebude držet tolik v bytě. Záclony a závěsy můžete také vyklepat z okna bez sundání. Dávejte jen pozor, abyste je nestrhly.  

Skvělým pomocníkem pro úklid prachu jsou utěrky s mikrovláknem. Podlahu můžete zamést také speciální utěrkou pro suchý úklid podlahy. Elektrostatická utěrka Bona Dusting Pad vás zbaví prachu na podlaze bez zbytečné námahy a víření prachu do prostoru. Oceníte ji pro každodenní úklid i po svých chlupatých kamarádech.

úklid

 

7. Pravidelně vytírejte

Kuchyňskou linku a podlahu vytírejte jednou týdně. Jsou to místa, kde se nadělá nepořádek nejvíce a vždy. Pokud pravidelně vaříte a pohybujete se po bytě, tak rozhodně jednou týdně je dobré utřít skříňky kuchyňské linky, nebude se vám na ní hromadit mastnota a fleky a vyhnete se tak náročnému čištění po delší době. Sporák umyjte každý den, stejně jako myjete nádobí.

 Jednou týdně vytřete mokrou cestou podlahu v celém bytě. V naší nabídce najdete kvalitní čisticí prostředek zn. Bona vhodný na dřevěné povrchy. Můžete si vybrat prostředek na lakované nebo olejované povrchy. Zbylé podlahy vytírejte jemným saponátem a 2x do roka dopřejte každé podlaze hloubkovou péči speciálním prostředkem podle jejího druhu.

8. Pomůže vám seznam

Sepište si seznam a odškrtávejte. Vůbec se za to nestyďte a dopřejte si samokontrolu. Časem se to stane rutinou a seznam už nebudete potřebovat, nebo jenom na větší věci, které neděláte tak často.

A můžete si určit jeden den, kdy uděláte vždy něco extra, např. každý čtvrtek překontrolujte jedno nestandardní místo ze seznamu – vnitřek skříněk v lince, balkon, lednici a mrazák, vnitřek pračky včetně nádobky na prací prostředky a pod.

9. Uklízet mohou všichni

Zapojte všechny členy rodiny a odměňujte se. Opravdu vám může pomáhat i malé dítě. Sice vám to bude ze začátku trvat déle, ale nebudete na to sami, dítě se zabaví a přirozeně se naučí uklízet také. Starší děti mohou mít své stále úkoly. Když každý udělá svou část, tak bude vaše domácnost udržovaná a čistá vlastně pořád, ani si to nevšimnete. A aby vám to šlo všem více od ruky, tak se domluvte, že jednou měsíčně se odměníte návštěvou cukrárny nebo bazénu.