Máte problém s vyplňováním objednávky? Objednejte telefonicky na čísle 558 840 260 v pracovní dny od 9:00 do 15:00

Magazín o barvách

Magnetická nástěnka na zeď - jednoduchý návod

Máte množství maličkostí, které chcete mít neustále na očích? Magnetická nástěnka vám připomene nejen úkoly, ale poslouží i jako zajímavá dekorace pokoje či kanceláře.

Tikkurila Magnetic je speciální vodou ředitelná barva, která dodá vašemu interiéru zajímavý vzhled. Barva obsahuje malé částečky kovu, díky čemuž vytvoří na stěně povrch, který přitahuje magnety. Sama o sobě však magnetická není, a tudíž elektroniku v místnosti nepoškodí.

Příprava povrchu

Před aplikací barvy je třeba připravit si stěnu. Povrch musí být čistý, suchý, odmaštěný a zbavený prachu. Pokud se na stěně nacházejí trhliny či otvory, vyplňte je vhodným tmelem.

Pomocí metru a vodováhy si vyměřte prostor, kde bude nástěnka umístěna. Fantazii se meze nekladou a vaše nástěnka může mít jakoukoliv velikost i tvar. Prostor si ohraničte pomocí maskovací pásky.

magnet1

Bez hřebíků a vrtání

Před aplikací i během ní Magnetic důkladně promíchejte. 1 litr barvy vám vystačí na přibližně 1,5 m2 ve třech vrstvách. Taková aplikace garantuje maximální magnetický efekt. Na zvolenou plochu naneste barvu 3krát pomocí krátkých tahů válečkem nebo štětcem. Důležité přitom je docílit co nejhladšího povrchu, protože magnety drží nejlépe na hladkém povrchu. Mezi nátěry nechte natřený povrch zaschnout 24 hodin. Po malování nezapomeňte hned odstranit pásku, abyste spolu s ní po uschnutí nestrhli i barvu ze zdi.

magnet 2

magnet 3

Utajená nástěnka

Magnetic má tmavě šedou barvu a pokud toto není barva, jakou by měla mít vaše nástěnka, nezoufejte. Nátěr můžete překrýt vodou ředitelnou barvou v původním odstínu stěny. Nástěnka vám tak nenápadně splyne s ostatní plochou.

Zvolit si však můžete i jiný odstín a také nástěnku přetřít tabulovou barvou Liitu. Takto si budete moci na nástěnce nechávat i odkazy křídou.

 

Terasové dřeviny

Terasové dřeviny 

V nejčastějších případech se o terasových dřevinách mluví jako o exotickém dřevě. Toto dřevo je potřeba nechat zhruba 3 měsíce před nátěrem zvětrat. Exotické dřeviny jsou plné vlastních olejnatých látek, které se během této doby vyplavují a uvolňují tak místo pro vstup ochranných olejů do struktur dřeva.

Pokud nátěr uspěcháte a dřevo bude mít pořád vysoké procento vlastních olejů, nedojde k propojení nátěru se dřevem a nátěr se tak již po prvním dešti začne loupat. Je třeba respektovat vlastnosti všech druhů dřeva. Například dřevina Ipe má hustotu 1200kg/m3.

Renovační nátěry jsou potřeba po roce, maximálně po dvou, aby byl nátěr pořád v dobré optické kondici. 

terasa2

Terasové oleje

Terasy ve venkovním prostředí, vhodné ze dřeva exotického i jehličnatého – minimálně však od borovice kvůli tvrdosti dřeva. K ošetření teras použijeme terasové oleje. Možný i na venkovní nábytek. Obsahuje 45 % sušiny, 12 % pigmentace. Aplikuje se ve 2 nátěrech štětcem s šířkou 150 mm. Doba schnutí mezi nátěry je 10-12 hodin.

Barevné odstíny přizpůsobte typu dřeviny. Proces stárnutí dřeva u vodorovně položených dřev je rychlejší, odvíjí se tak od toho i interval renovací. Možno i na fasády na termo dřeva. Renovace cca 1 za rok, nebo 2 roky. Na slunných místech, nebo při zavlažování jde vidět potřeba renovačního nátěru dříve než na místech pod stromy bez slunce. Paprsek se od chráněného dřeva odrazí, v opačném případě ho dřevo pohltí.  Barva č.007 bez pigmentu je tudíž i bez UV ochrany. 

terasa3

ZESVĚTLENÍ DŘEVA NATŘENÉHO TMAVOU LAZUROU

Chceme-li změnit odstín dřeva natřeného tmavou lazurou, natřeme jeho povrch po náležité přípravě nejprve Illuminou – zesvětlující lazurou – a poté povrch natřeme lazurou na bázi rozpouštědla (nemusí být vyloženě Belinka ,ale i jiný výrobce) ve vybraném odstínu.

Po nátěru Illuminou už struktura dřeva nebude viditelná, avšak správnou přípravou povrchu a správným postupem dosáhneme toho, že dojem bude nakonec stejný jako u všech lazur – získáme pocit viditelné struktury dřeva.

iluminia

Systémy obnovování:

Neopotřebovaný povrch: broušení, 1x Illumina + 1x Toplasur uv plus

Velmi opotřebovaný povrch: kartáčování, 1x Base, 1–2x Illumina, 1–2x Toplasur uv plus

Dřevo napadené škůdci: broušení (kartáčování), 1x Belocid plus + 1–2x Illumina + 1–2x Toplasur uv plus

 

5 jednoduchých tipů na podlahu a její ošetření

Pět jednoduchých pravidel pro podlahu a její ošetření

Moderní trend si žádá moderní povrchy. Pokud vlastníte dřevěnou podlahu v domácnosti, věřte, že vlastníte dokonalý skvost přírody, který nelze nahradit žádnou jinou podlahovou krytinou.

Dřevo je přírodní materiál, který se snadno ošetřuje a při dodržení jasných pravidel údržby vydrží několik generací. Ať už jde o dětský pokojíček nebo pracovní kancelář, po celém bytě či domově se pohybují děti.

A jak jistě víte, úklid domácnosti, ve které bydlí děti, není až tak jednoduchý. Víte také, že dle průzkumů dnešní průměrná domácnost vlastní více než 60 toxických chemikálií pro úklid svého domova? Míra astmatu u dětí mladších pěti let vzrostla během 14 let o 160%!

bona

Držte se pěti jednoduchých pravidel údržby a Vaše podlaha vydrží několik generací:

1) Podlahu vždy před čištěním vyluxujte.

2) Nevybírejte univerzální saponáty – úklidem typu kbelík – voda jen roztíráte usazenou špínu na podlaze, nečistíte podlahu! Dřevěná podlaha může nadměrným použitím vody nabobtnat, zvlnit se.

3) Pravidelně zastřihávejte drápky svým domácím mazlíčkům. Vyhnete se tak poškrábanému povrchu.

4) Olejované podlahy potřebují čisticí prostředek, který je speciálně určen pro ošetření olejovaných podlah.

5) Úklid podlah snadno, lehce a rychle – bez vody, bez kbelíku vyřešíte níže uvedenými prostředky

Čistící a ošetřující přípravky společnosti Bona jsou certifikované GREENGUARD (na bandaskách označeny logem), pro snížení vaší míry vystavení chemickým látkám a ke zlepšení kvality vzduchu uvnitř vašich domácností. Pro domácnosti, jenž sdílí děti představujeme Bona Spray Mop a čistící prostředky řady Bona Čistič na parkety (oceněn v TESTU r. 2015 „Best in Test“) – pro lakované dřevěné podlahy. Pro olejované podlahy nabízíme čistící prostředky řady Bona Čistič na olejované podlahy. Pro tvrdé typy podlahovin jako je keramická dlažba, marmoleum, vinyl, PVC, laminátová podlaha apod. – představujeme Bona Spray Mop a čistící prostředky řady Bona Čistič na laminátové podlahy a dlaždice. A nyní představujeme nový čistící prostředek na dřevěné podlahy - Bona Free & Simple, který pomáhá vytvářet zdravější bydlení pro vás a vaši rodinu. Nový netoxický Bona Free & Simple neobsahuje alergeny, jako jsou barviva a vůně, ale stále má vyjímečné vlastnosti, jaké očekáváte od jakéhokoliv produktu značky Bona. Je certifikován pro astmatiky a alergiky.

bona mop

Přírodní nátěry na dřevo

Dřevo je přírodní materiál, jehož vlastnosti nás neustále nutí k úžasu. Je přímo hřích jeho pórovitou strukturu ucpávat syntetickými přípravky. Co jsou to ale vlastně přírodní nátěry? Generace našich prarodičů je možná ještě zná – volská krev či kyselé mléko se často používaly pro nátěry krovů. Současné přírodní vosky a oleje dnes patří mezi běžně dostupné produkty a většinou jsou složeny z několika součástí.

 

01 57300449

Co dnes nenese označení Eko, Bio nebo Natur, jako by neexistovalo. Místo trendového označení bychom si však měli všímat spíše složení. Z logiky věci rozeznáváme dvě skupiny barev – přírodní a syntetické. Někde mezi nimi stojí barvy vodou ředitelné. Jejich rozpouštědlem je voda, nepochybně ekologický a přírodní materiál, jejich plnivem, tedy tím, co zůstane po vyschnutí vody, však ve většině případů bývají syntetické pryskyřice. Vodou ředitelné barvy jsou často považovány za méně odolné hmoty s nižší životností, což bývá většinou pravda z prostého důvodu – pro ochranu dřeva je vhodnější olej než voda a i přes to, že se výrobci snaží kvalitu těchto barev zvýšit pomocí použití tvrdých syntetických pryskyřic, nedokážou vynahradit hloubkové ošetření dřeva přírodními oleji. Je proto vhodné si uvědomit, že mluvíme-li o opravdu přírodních nátěrových hmotách, nejedná se o „alternativní" produkty s pochybnou životností, jak bývá někdy mylně vykládáno. Jejich přírodě blízké složení přesně reaguje na přirozené potřeby dřeva a přidáním malého množství uměle vyrobených látek mu dodá požadovaný vzhled.

 

Barva, lak nebo lazura?

02 OSMO otevřené plechovky barev

Definujme si nejdříve, co přesně různé pojmy vztahující se k nátěrovým hmotám znamenají. Dřevo můžeme pomocí přírodních barev „namořit" na určitý odstín, případně použít vysoce krycí barvu, která překryje dřevěnou strukturu a vytvoří jednolitý povrch. Pro pouhé zvýraznění přírodního odstínu dřeva je nejvhodnější použít bezbarvé oleje, které prokreslují přirozenou strukturu dřeva. Vhodné složení olejové směsi může specifikovat jeho určení (podlaha, nábytek, vodou zatěžované plochy). Hitem designu v interiéru jsou oleje barevné - dřevo je zbarveno v létech a jednoduše tak vzniká efekt exotických dřevin. Na trhu jsou již i pastelové a jiné netradiční odstíny, kterými snadno rozjasníme dětský nábytek nebo ozvláštníme podlahu.

Lak je potom nátěrová hmota, tvořící průhledný a tvrdý ochranný film na povrchu dřeva, většinou v průhledném nebo jen mírně zbarveném odstínu. Laky lze aplikovat na mořidla jako závěrečný krok k získání lesklého a chránícího filmu.

Alternativou tohoto dvoukrokového ošetření dřeva jsou lazury a tvrdé voskové oleje na olejové bázi, které dřevo napouštějí a zároveň vytvářejí ochranný povrchový film. Mohou být jak transparentní, tak barevné.

 

Benzín bez jedů

03 100922 32 osmo

Dřevo dýchá – je to organická látka, jejíž buňky mohou pohlcovat vlhkost a opět ji odevzdávat. Aby tento jeho rys zůstal zachován, je nutné ho ošetřovat nátěry, které jeho vlastnosti respektují. Vhodné je proto používat ty na bázi přírodních olejů a vosků. Olej pronikne do hloubky a chrání dřevo zevnitř, zatímco vosk vytvoří elastický, prodyšný povrch a chrání dřevo zvnějšku, aby zůstalo trvale hezké a elastické. Dřevo tak může v místnosti vytvářet příjemné klima (tuto vlastnost zničíme nebo snížíme na minimum, pokud jeho póry zaplníme syntetickou barvou) a přírodní nátěry ho přitom chrání proti oděru a opotřebení.

 

04 110606 14 osmo

Základem přírodních přípravků pro ošetření dřeva bývá slunečnicový olej, sójový olej, lněný olej nebo olej z bodláku. Použité přírodní vosky mají většinou své místo i v potravinářské oblasti a jejich pigmenty neobsahují žádné těžké kovy nebo jiná znečištění. Dobrou roztíratelnost zajišťuje rozpouštědlo, například dearomatizovaný benzín, který neobsahuje benzen – toxickou a karcinogenní organickou sloučeninu.

 

Přírodních nátěrů existuje celá řada

DSC 1714

Správná volba nátěrového prostředku je prvním krokem k úspěchu. Důležité je vždy vybrat optimální přípravek přesně určený pro naši konkrétní potřebu – dřevěné podlahy jsou mnohem více namáhané než nábytek nebo stěny, a pro jejich bezchybný vzhled je třeba volit odolnější přípravky. Nátěry se liší také podle toho, o jaký druh dřeva se jedná (exotické dřeviny díky své tvrdosti pohltí jen malé množství ochranného nátěru, je proto nutné volit speciální produkty upravené pro tyto podmínky) nebo zda je vystaveno vlhkosti (kuchyňská linka, koupelna).

 

 DSC 1716

V exteriéru pak existuje možností ještě více. Různé druhy barev, lazur a laků existují pro fasády, ploty a pergoly, terasy a zahradní nábytek. Venkovní dřevo je kromě klasického opotřebení vystaveno vlivu slunce, větru a deště a jeho přirozené stárnutí je tak mnohokrát urychleno. Čas od času také budeme potřebovat prostředky na čištění a údržbu – pokud zvolíme přírodní ošetření dřeva, je vhodné zvolit i přírodní doplňkové přípravky.

 

Proč vlastně přírodní nátěry?

DSC 1717

Kvalitou dětských hraček se zabýváme neustále. Kupujeme jen certifikované výrobky a snažíme se děti chránit před jakýmikoliv škodlivými vlivy. Je proto přece naprosto logické, že jim chceme doma vybudovat takové prostředí, které je naprosto zdravotně nezávadné. Toho můžeme na sto procent dosáhnout pouze používáním přírodních nátěrových hmot. Jelikož je výsledný povrch prodyšný a otevřený, dřevo může neustále pracovat s nahromaděnou vlhkostí a nátěr tak nepraská a neakumuluje se pod ním žádná voda.

 

DSC 1728

Přírodní nátěrové hmoty jsou také vydatnější než syntetické, protože neobsahují žádné těkavé látky, které se po aplikaci vypařují do vzduchu – výrazně to poznáme na počtu zakoupených plechovek. Ošetřený dřevěný povrch je pak také mnohem lépe nasycený a tím pádem vysoce odolný. Olejové povrchy jsou snadno obnovitelné při malém poškození, jako jsou škrábance nebo skvrny, protože můžeme lokálně přetřít jen ošetřované místo – to u syntetických barev nebo laků možné není. Do nedávné doby byl malý problém jen se škálou přírodních produktů dostupných na českém trhu. To už ale dnes není pravda – můžeme vybírat z neomezeně široké škály přípravků i různých doplňků.

Jak zjistit RAL odstín z obrázku nebo fotky ?

Setkali jsme se s dotazem zákzaníka, že by chtěl namíchat barvu Tikkurila podle přiložené fotografie. Tento postup vám umožní určit z fotky RAL odstín, který vám pak jednoduše namícháme ať už se jedná o barvu na dřevo, stěny, nábytek apod. 

 1. Na webu https://imagecolorpicker.com/ 

  a) buď zadáte: "Upload your image" a fotku nahrajete z vašeho počítače,

  b) nebo v políčku: "URL to website", zadáte adresu webu (odkaz), kde se obrázek nachází.

2. Kapátkem (křížkem) ukážete na místo fotografie, kde chcete určit odstín barvy a kliknete.

3. V řádku: "HTML code" se vepíše číslo odstínu např: #76D1E2

prevod z fotky na RAL odstin 2

4. Nyní jednoduše HEX odstín např: #76D1E2 převedete do odstínu RAL např. RAL6027 na tomto webu: http://rgb.to/hex/76d1e2

prevod z fotky na RAL odstin

5. Snadno pak objednáte krycí barvu na váš plot nebo pergolu značky Tikkurila Opaque nebo FLÜGGER 98 AQUA

Snímek obrazovky 2018-04-27 v 11.19.40

 

Stránka 1 z 4 - 34 položek celkem

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.