Nechcete ztrácet čas s vyplňováním objednávky? Objednejte telefonicky na čísle 558 840 260 v pracovní dny od 8:00 do 15:00

Magazín o barvách

Zdraví na 1. místě

I když se práce s barvami může zdát jako zábava, není radno podceňovat bezpečnost při práci. Všechny nátěry jsou chemikálie, ať už jsou ředitelné, či neředitelné. A je nezbytně nutné s nimi zacházet opatrně, abyste předešli úrazu, nebo jinému zranění.

  • Snažte se si vždycky vypočítat potřebné množství, které opravdu využijete. Pokud se stane, že vám něco zbude, řádně materiál uzavřete a uschovejte před vašimi dětmi. V žádném případě nevylévejte zbytky barev, lazur, ani jiných chemikálií do kanalizace.

  • Pracujte vždy v dobře větrané místnosti,  s rukavicemi, obzvlášť pokud máte citlivou pokožku.

  • Hygiena po práci je velmi jednoduchá, a neméně důležitá. K odstranění nezaschlých skvrn z pokožky, po vodou ředitelných barvách, postačí voda. Pokud už skvrny zaschly a nebo jste použili syntetickou barvu, očistěte si skvrny z těla ředidlem. Je však potřebné, abyste je pak ještě omyly mýdlem a teplou vodou.

  • Nejlepší ochranu pokožky zajistíte použitím vhodného pečujícího krému.
V hlavní roli: ŠTĚTEC

Mnohdy se Vám mohou zdát ty nejdůležitější věci naprosto banální a nepodstatné pro váš výběr, rozhodnutí nebo odpověď.
Pokud chcete poskytnout vaším dřevěným povrchům tu nejlepší péči, jednou z těch základních věcí je právě volba štětce.

štětec

 

A jaký je potřeba si vybrat?
Štětce můžeme klasifikovat podle materiálu štětin, tvaru, životnosti, v neposlední řadě také podle účelnosti. Je nesmírně důležité zvolit na daný povrch správný štětec.

Materiál
Kvalitní a správný výběr nástroje zajišťuje dobrou roztíratelnost a fakt, že barva neodkapává.
Pokud natíráte vodou ředitelnou lazurou, barvou, doporučujeme umělé štětiny.
U neředitelných nátěrů je tomu právě naopak.
Na trhu je v dnešní době dostupná i řada štětců s kombinací právě zmíněných štětin, kterými neuděláte špatně ani u jedné skupiny barev.

Tvar
Základní tvary používané u nás jsou dva. Buď se jedná o štětce kulaté, které jsou vhodné zejména na malé, či zakulacené plochy, hutné, pomaluschnoucí barvy.
Avšak výrazná většina poptávaných štětců je plochá. Tyto štětce jsou vhodné pro velké, ploché povrchy, na rychleschnoucí, vodou ředitelné barvy.

Životnost
Pokud štětec obdrží dostatečnou péči, bude sloužit dlouho, a nestane se tak z něj jednorázový nástroj. Po ukončení natírání je potřeba štětec dostatečně vymýt a vysušit. Po práci s vodou ředitelnými nátěry postačí omýt vodou, u syntetických nátěrů je dobré použít vhodné ředidlo. Štětce se suší a skladují buď zavěšené, nebo položené.
Když máte pouhou přestávku při práci, hodí se štětec u vodou ředitelných barev namočit do sklenice s vodou a u barev syntetických uzavřít v mikrotenovém sáčku, aby se zamezil přístup vzduchu..

 

Kde použít silnovrstvou a tenkovrstvou lazuru ? Jaký odstín ?

Kam silnovrstvá a kam tenkovrstvá lazura?
Silnovrstvá lazura a krycí barvy na dřevo lze použít jen u dokonale suchého dřeva – což je nyní 17 % vlhkosti (pro ilustraci do sušičky dřeva jde dřevo pokácené třeba i 80 %, ze sušičky vychází zhruba na 8–12 %, ale zpětně se znovu dostává 17–18 % přirozeně natáhne vlhkost z okolí).  

Prakticky všeobecně silnovrstvá lazura se používá spíše na dveře, okenice, okna což jsou rozměrově stálé prvky, které již svoji velikost např. podle vlhkosti a teploty nemění.

Tenkovrstvé lazury lze aplikovat na vlhčí a méně vyschlé dřevo, spíše na ploty, altány přístřešky apod. Ideální postup u čerstvého dřeva (tj. zvýšená vlhkost – např. nad 20%) – je doporučeno, všeobecně tenkovrstvá lazura s napouštěcím nátěrem (penetrací). Později po vyzrání a přirozeném vyschnutí lze použít i středněvrstvou nebo silnovstvou lazuru.
Přirozený proces vysychání dřeva jen tak neurychlíme. Obecně se uvádí, že měkké dřevo o síle zhruba 2 cm vyschne za 1 rok, u tvrdého dřeva to jsou až 2 roky.

Pokud použijeme silnovrstvou lazuru nebo krycí barvu na trámy, pergoly nebo plotovky, které nejsou ještě dokonale vyschlé, lazura se bude loupat.
Dřevo pod bezbarvou lazurou šedne a černá – bezbarvé lazury zpravidla nemají UV filtr, jsou určené do interiéru nebo zesvětlení pigmentovaných odstínů.
Všeobecně jsou bezbarvé lazury určeny hlavně do interiéru anebo pro krátkodobou konzervaci při montáži venku – např. pergoly, garážové stání (např. při stavbě, aby se zabránilo ušpinění dřeva) a zakonzervování příčných řezů – dořezávání.

Volba odstínu dřeva
Obecně platí – čím světlejší odstín finální úpravy dřeva zvolíte, tím kratší bude životnost natíraného povrchu. Důvodem je minimální obsah pigmentu ve světlých lazurách, které dřevo chrání před zešednutím a černáním.
Velmi tmavé odstíny oproti tomu kumulují ve velmi krátké době velké množství tepla tzn. že mnohem rychleji mění svůj objem a dřevo tím více pracuje a bude náchylné k prasknutí. Platí tedy zlatá střední cesta – odstíny dubu, ořechu apod. pokud chceme dosáhnout kompromisu mezi estetickou a technickou stránkou věci.

NÁBYTEK V INTERIÉRU - Aby byl krásný a vydržel

 

Klasický nábytek do interiéru dotváří atmosféru jednotlivých místností. Většinou si ho pořizujeme již s finální povrchovou úpravou, šikovní kutilové ale už dnes mají na výběr z různých druhů dřevěného nábytku či bytových doplňků, které si mohou natřít sami. Pak mají jistotu, že ochranný nátěr i povrchová úprava budou přesně podle jejich představ. To platí i o vnitřních dřevěných obkladech.

Snímek obrazovky 2017-05-10 v 9.12.59

Chcete-li zachovat přirozenou barvu dřeva, je ideální použít bezbarvý interiérový lak v lesklém, polomatovém nebo matovém provedení. Jestliže má upravovaná plocha menší barevné rozdíly v přírodním zabarvení dřeviny nebo pokud chcete barevný odstín změnit třeba kvůli ladění interiéru, je vhodnější natřít nábytek tenkovrstvou lazurou, která zvýrazní kresbu a strukturu dřeva a sjednotí barevné odstíny. Sjednocený povrch pak přetřete bezbarvým interiérovým lakem.

Až tři vrstvy

Podobné postupy platí i pro nábytek, který jste si vyrobili sami. Také v tomto případě můžete zvolit bezbarvý nebo krycí nátěr. Nátěr provádějte vždy podél struktury dřeva, ne napříč. Ideální je natírat všechny plochy ve vodorovné poloze, u členitého nábytku postupujte po jednotlivých částech a končete okrajovými pro ly. Udělejte dvě až tři vrstvy. Pokud použijete krycí nátěr (Osmo Selská barva), pro zvýšení mechanické odolnosti se hodí přetřít židle, stoly a další nábytek ještě bezbarvým lakem nebo tvrdým voskovým olejem (Osmo tvrdý voskový olej), který zlepší jeho odolnost proti poškrábání a mechanickému poškození, odolnost vůči čisticím prostředkům a omyvatelnost. Bezbarvý lak je totiž většinou tvrdší a odolnější.

Dětský nábytek a hračky

detsky%20nabytek%20a%20hracky

Samostatnou, ale velmi důležitou kapitolou je dětský dřevěný nábytek a dřevěné hračky – už vzhledem k tomu, že děti často své hračky, ale i nábytek v dětském pokoji, kde tráví nejvíce času, olizují nebo okusují. Proto musí veškeré nátěry na předměty, které děti obklopují, splňovat přísné normy na obsah škodlivých látek a absenci těžkých kovů. Buďte tedy při výběru nátěrových hmot velmi opatrní a vybírejte vždy jen ty barvy, laky a lazury, které splňují uznávanou evropskou normu EN 71 pro povrchovou úpravu hraček. Jen tak budete mít jistotu, že budou vaše ratolesti v bezpečí a zdravé. Pro tyto použítí doporučujeme OSMO dekorační vosky

 

Jak odstanit pryskyřici z modřínového dřeva ?

Nejpřínosnější vlastností modřínu je jeho přirozená odolnost, která vyplývá z jeho extrémně vysokého obsahu pryskyřice a vysoké hustoty. U dřevěných prvků, které jsou vyrobeny z dřevin obsahující pryskyřici jako např.modřín dochází k tomu, že tato pryskyřice při silnějším slunečním ohřátí vytéká ze dřeva na povrch. Tato pryskyřice na povrchu dřeva je nejdříve lepivá, po nějaké době však zkrystalizuje a dá se mechanicky odstranit z povrchu dřeva.

pryskyrice%20na%20modrinovem%20drevu

Aby se tato zaschlá pryskyřice dovedně a bez poškození nátěru odstranila, doporučujeme Vám následující postup pro její odstranění:


Vyteklou zaschlou pryskyřici nejdříve odstraňte tupým dlátkem nebo škrabkou až se vyrýsuje jen slabý film tvořený pryskyřicí na povrchu dřeva. Tuto činnost provádějte jemně a snažte se, aby jste nepoškodili barvu.
navlhčete hadřík „ Speciálním odstraňovačem pryskyřice OSMO a  očistěte zbytek pryskyřice na povrchu dřeva.
Pokud barva ztratí pouze svůj odstín lesku. Aby jste opět vyrovnali tento odstínový defekt, doporučujeme na čistící hadřík nanést výrobek OSMO Bezbarvá olejová lazura  č. 000 a rozetřít na vzniklá matná místa. Pak již nechte lazuru jen zaschnout.

K odstranění pryskyřice můžete použít tento přípravek:
https://www.barvy-na-drevo.cz/naradi-osmo/osmo-sada-k-odstranovani-pryskyrice/

Jak docílit "nesmrtelné" terasy

Pokud se snažíte dřevo opticky zhodnotit přichází na řadu OSMO terasové oleje, které všechny vykazují stejnou viskozitu, i stejné složení, a jediná jejich odlišnost v druzích je barva, respektive množství pigmentů. Terasové dřeviny jsou samy o sobě husté, a proto obsah sušiny terasového oleje je 45 %, aby se dokázaly přizpůsobit hustotě podkladu. Aplikace je vhodná pomocí podlahových štětců pro terasy s šířkou 150 mm. Tyto specializované štětce jsou husté, krátké a z přírodních vláken, uzpůsobeny tak, aby z nich olej při aplikaci neodstříkával. Je důležité mezi dvěma nátěry nechat schnout 8-10 hodin.

Velkou pozornost věnujte typu dřeviny. Je důležité vědět, zda dřevo ošetřit před pokládkou, ihned po, nebo nechat nějaký čas zvětrat.

Například tlakově neimpregnovaná borovice, thermoborovice se impregnuje po pokládce

terasa

Modříny – jesenický i sibiřský potřebují 4-6 týdnů zvětrávat. Během této doby slunce vytáhne na povrch pryskyřici, kterou je pak potřeba vodou omýt.

Exotické dřeviny - musíte čekat 3-4 měsíce po pokládce, až poté lze provádět povrchovou úpravu, přece jen hustota dřeva 100kg na kubík přirozených olejů si žádá čas, aby se stačily vyplavit na povrch, aby se dalo dřevo dále ošetřovat

Tlakově impregnovaná borovice- 6 měsíců po pokládce, protože je dřevo plné impregnačních solí, které se musí vyplavit ven.

Ipe - dřevina s hustotou 1200kg/kubik- nejtvrdší dřevina na světě- Je nutná minimálně rok zvětrávání před povrchovým šetřením

Vůbec není na škodu takhle dlouho počkat, naopak je to v tomto případě na místě a k užitku. Před aplikací samotným OSMO terasovým olejem je potřeba dřevo impregnovat proti zmodrání, plísním nebo houbám.

terasa3

 

POZOR: V případě použití nesprávného nátěru na terasu, nepřináší výsledek optimální účinek. Proto je potřeba si uvědomit, že stejně jako v životě, „VŠECHNO CHCE SVŮJ ČAS“. Tak věnujte pár minut svého času, a nechte si poradit. Věřte, že tato rada bude levnější než pozdější celková renovace špatně zvoleného nátěru.

Vlastnosti dřevin nejdou změnit, ani je ničím neovlivníte.

Pár zkušeností na závěr.:

1)Fleky jako od špinavé vody po nátěru terasy z modřínu OSMEM 420 natírané za sucha, pořádně rozetřené, řádně zaschlé. Po měsíci se na nekrytém místě objevily fleky, které nejdou omýt. Nátěr použitý ještě na podhledy, a tam je vše v pořádku.
Odpověď: 420 není nátěr určený na terasy, používá se na fasády, svislé plochy.

2)Terasa natřená OSMEM bangkirei ve dvou vrstvách z vrchní strany. Problém tady nastal, že k nátěru došlo ihned po pokládce.

 

terasa2

 

Tip1.: Akoia -  dřevina nově příchozí na trh - tepelně modifikované dřevo, které se z 99% vyrábí z pinus radiata (borovice kanadská)

Tip2.: dřevo ošetřeno acetylenem-dochází ke stejnému chování dřeva jako při thermo impregnaci – nezmenšuje se, nebobtná, nedeformuje se.

Proč dřevo v exteriéru šedne?

Existují typy dřevin, které i bez ochrany dokážou odolat přírodním podmínkám. Ovšem, i na těch dojde ke zvětrání, které způsobí tuto šedou patinu. Dřevo šedne proto, že podléhá UV záření a působí na něj voda, jako jedna ze základních příčin stárnutí dřeva. Ze dřeva se začne vyplavovat tanin, a dochází k reakci, kdy UV záření, voda a tanin vytváří chemickou reakci, která se na povrchu dřeva projevuje šednutím.mf3Ic8C

Ze všeho nejvíc záleží na zájmu zákazníka. Některým se šedá patina, která na nechráněném dřevu vznikne, líbí, a není pak potřeba tento „problém“ dále řešit.

Jinou skupinou jsou zákazníci, kteří proti šedivosti dřeva bojují. V těchto případech pak záleží na zvolení správného typu ochrany, na konkrétním druhu dřeva, a jeho užití.

gate-981604_960_720

Pokud chcete šedou patinou odstranit postup je jednoduchý můžete použít například balíček na odšeďování zahradniho nábytku OSMO 

 

Norma EN 350-2, aneb 5 kategorií účelnosti dřeva

Norma EN 350-2 udává vhodnost jednotlivých typu dřevin do exteriéru.  Každé dřevo má svůj účel a pro maximální spokojenost je potřeba tento účel dodržovat.

Rozdělení dřevin do 5 kategorii:

1)velmi trvanlivé dřeviny -  exotické, tropické dřeviny

2)trvanlivé dřeviny -  dub, červený cedr, akát

3)středně trvanlivé dřeviny -  douglaska, modřín, borovice chrání samo

Kategorii 1-3 není potřeba impregnovat, dřevo má již v sobě látky, které jsou schopné ochrany.

4)málo trvanlivé dřeviny- smrk, jedle, borovice vejmutovka 

5)netrvanlivé dřeviny - jasan (Sice má stejnou tvrdost dřeva jako dub, ale nemá látky, které ho chrání zevnitř), buk, bříza, olše, habr, smrk sitka.

 Nátěr na dřevo, na který není vhodný, neplní své účinky 

Jako příklad si uvedeme Lavičky udělané z modřínu, které byly kryté špatně lazurou na vodní bázi. Po pouhém roce byla potřeba renovace. Dřevo rychle zvětralo zákazník musel provést odšedění.

čcedrčcedr d

Ukázka červeného cedru a fasády z tohoto dřeva

 

douglaskadouglaska d

Douglaska- dřevo, které se perfektně hodí na terasy

 

dubDub-D

Dub-  kvalitní trvanlivá dřevina 

Rychlý přehled exteriérových barev na dřevo

Rozdělení typů nátěrových hmot na dřevo

Nyní si stručně popíšeme základní skupiny výrobků na trhu. Můžeme je rozdělit do dvou kategorií. V první kategorii se jedná o nátěry na bázi vody a druhá kategorie bude postavena na syntetických nátěrech. Syntetické nátěry - této skupiny se jedná o roztoky alkydových pryskyřic s aditivy a pigmenty. Aditivy jsou přídavky, které vylepšují jiné látky nebo směsi. U těchto syntetických nátěrů se doporučují 2-3 nátěry a renovace je potřebná zhruba za 5-6 let.

Další rozdělení je na LAZURY silnovrstvé i tenkovrstvé.

Silnovrstvé lazury zajišťují ochranu dřeva z vnější strany, neposkytují však ochranu ve středu dřeva. Na povrchu tak vytvoří separační vrstvu, která je odolná vnějším vlivům zhruba 5-6 let. Renovace může být nákladnější, poněvadž je potřeba zbroušení celého povrchu.

Tenkovrstvé lazury jsou rovněž na bázi vody, jejich životnost je však o 3-4 léta kratší. U všech těchto produktů na bázi vody je potřeba brát na vědomí, že se začnou loupat a vytvářet tzv. šupinky.

 osmo-logo_122_x_225

Základní systémy OSMO výrobků na olejové bázi

Odlišnou skupinou jsou Olejové nátěry OSMO, které staví na bázi přírodních olejů, tato skupina olejů chrání dřevo zevnitř, vyplňuje póry do hloubky, ale neochraňují povrch před nečistotami jako je prach, pyl, aj. Při renovaci je potřeba starý nátěr zbrousit, a provést nový. Olejovo-voskové nátěry stojí na základě tvořeném kombinacemi olejů a vosků. Osmo nejčastěji používá olej z bodláku, olej sójový, lněný a slunečnicový, vosk z přesliček a vosk karnaubský. Olej tady funguje jako „výplň pórů“, a vosk vytvoří ochrannou vrstvu na povrchu dřeva. Tento voskový povrch je mikroporézní, umožňuje přijímat i odevzdávat vzdušnou vlhkost bez porušení nátěru.

 

 

Nevíte, na co se zaměřit ve složení exteriérových barev?

jaké je Složení lazur a barev na dřevo ?

osmo%20nater%20palubek

Za nás je to jednoznačně obsah sušiny, která je nejdůležitější položkou nátěru. Sušina je v překladu obsah pevných látek, které každá nátěrová hmota obsahuje. Jsou udávány v procentech a záleží na nich, protože, čím je procento větší, tím dosáhnete lepšího ošetření dřeva. Tato vlastnost Vám pak zaručí nízkou konečnou cenu metru čtverečního natřeného povrchu.

Například produkty OSMO (např. OSMO ochranná olejová lazura) převážně obsahují 75-80% sušiny, zatímco jiné produkty na trhu nabízí pouhý 25-30% podíl sušiny v produktu. V těchto případech nízko procentuálního obsahu sušiny je viskozita podpořena vodou, nebo jiným rozpouštědlem, které pak zapříčiní odlupující se nátěr a tím pádem i časnější renovaci.

 

Stránka 1 z 2 - 19 položek celkem