Časté dotazy - Vnitřní nátěry

VNITŘNÍ NÁTĚRY

 • Potřebuji nátěr, který může přijít do přímého kontaktu s potravinami. Budu natírat kuchyňská prkénka/talířky.

Při natírání dřevěných produktů, které přijdou do přímého kontaktu s potravinami, musíte vybírat mezi nátěry, které mají pro tyto účely certifikaci. Většinou se jedná o oleje. Z našeho sortimentu můžeme nabídnout Belinka Olej na dřevo pro styk s potravinami, OSMO Top Olej nebo Clou Arbeitsplatten-Öl.

 • Sháním nátěr na kuchyňskou pracovní desku nebo interiérový jídelní stůl. Co použít?

V tomto případě je vhodné zvolit produkty, které mají certifikaci pro zdravotní nezávadnost nebo atestaci pro přímý styk s potravinami. Zároveň ovšem musí být odolné, aby se předešlo škrábancům a vrypům a aby byl povrch lehce stíratelný a čistitelný v případě zašpinění. Nejvhodnějším produktem je Osmo Tvrdý voskový olej bezbarvý či barevný nebo Osmo Top Olej. Je vhodné před samotným nátěrem napustit Osmo Voskovou impregnací 4006, zvýšíte tak odolnost desky vůči vodě a vlhkosti.

 • Budu natírat interiérovou podlahu a nevím, jaký produkt zvolit.

Podlahy vyžadují velmi odolné nátěry. Vybrat si můžete mezi lakem anebo tvrdým voskovým olejem. Laky na vodní bázi, např. ty od značky Bona, jsou velmi oblíbené nejen v domácnostech, ale i komerčních prostorách. Bona Mega je vhodná do běžných domácností a Bona Traffic je určena do velmi zatěžovaných prostor jako jsou např. obchody, restaurace. Laky musíte ovšem základovat se základním lakem Bona Classic a poté nanést 2 vrstvy vrchního laku s jemným mezibroušením mezi vrstvami.

Pokud se rozhodnete aplikovat tvrdý voskový olej, stačí pouze dvě vrstvy tohoto nátěru bez předchozího základování. Tvrdý voskový olej je stejně odolný, jako laky. Z našeho sortimentu doporučujeme Tvrdý voskový olej od značky OSMO, Saicos (u Saicosu je možné přimíchat UV ochranné přísady, které ochrání smrkovou podlahu před žloutnutím), Bona nebo Adler.

POZOR! U exotických dřevin je postup jiný. Tyto dřeviny se natírají pouze dvěmi vrstvami Čistého vosku. Cokoli jiného by nemuselo dřevo přijmout. 

 • Přeji si vnitřní podlahu/nábytek natónovat do odstínu. Jak mám postupovat? 

Při tónování podlahy je nutné mít na paměti jednu věc – na vrstvu barevného nátěru musíte dát ještě vrstvu bezbarvého nátěru - jinak riskujete, že se pigment velmi rychle vyšoupe. K tónování můžete použít buď mořidlo (u kterého je třeba následně provést 2 nátěry bezbarvého nátěru), dekorační vosk nebo tvrdý voskový olej barevný. Všechny tyto nátěry se pak uzavírají tvrdým voskovým olejem bezbarvým. Doporučujeme pro tyto účely zvolit specialisty na podlahové nátěry, německou značku OSMO.

U nábytku není třeba dávat ještě vrstvu bezbarvého TVO (nutné pouze u mořidla) 

 • Sháním protiskluzový nátěr na interiérové schody. 

OSMO nabízí protiskluzový tvrdý voskový olej s označeními 3088 a 3089. 3088 se hodí více do domácností. 3089 je již velmi zrnitá a hodí se do prostor se zvýšenou vlhkostí (bazény, koupelny…)

 • Chystám se natírat dřevěné umyvadlo/dřevěné prvky v koupelně. Co použít, aby nátěr co nejlépe odolával vodě? 

Nejdříve dejte vrstvu základní impregnace OSMO Vosková impregnace 4006 a poté 2 vrstvy Osmo Tvrdý voskový olej nebo kombinace Saicos základový olej a poté  Saicos Tvrdý voskový olej. Čím je lesklejší, tím je odolnější. Je také možné použít lodní lak od značky Koopmans nebo Adler – v tomto případě není prvotní impregnace nutná. 

 • Mám nábytek/podlahu/výrobky z exotického tvrdého dřeva. Který produkt je na toto dřevo nejvhodnější? 

Absolutní špičkou pro exotické dřeviny je OSMO Čistý vosk. Kvůli vysokému obsahu olejů v exotických dřevinách by cokoli jiného dřevo nemuselo přijmout. 

 • Mám interiérové smrkové palubky/nábytek/poličky a hledám bezbarvý nebo lehce bílý nátěr, který zabrání žloutnutí dřeva. 

Nejlepším produktem pro interiérové smrkové dřevo je OSMO Uviwax, který díky vysoké UV ochranné složce spolehlivě zabrání žloutnutí měkkého dřeva. Použít ale můžete také Saicos Vnitřní lazuru nebo Adler Innenlasur UV 100

 • Sháním nátěr na kovové prvky. 

Přestože prodáváme převážně barvy na dřevo, máme i tónovatelné nátěry na kov. Vybrat si můžete buď lak s vysokým leskem Tikkurila Miranol anebo polomatný Tikkurila Everal 30. Oba nátěry jsou vhodné jak do exteriéru, tak do interiéru.

 • Jak na údržbu dřevěných podlah?

Specialistou na údržbu dřevěných podlah je značka Bona. V jejím širokém sortimentu se ale může zákazník lehce ztrácet, proto zde stručně shrneme, jaký produkt se na specifické podlahy hodí.

Bona Oil Soap, tedy tekuté mýdlo, se používá na pravidelnou údržbu podlah ošetřených olejem nebo tvrdým voskovým olejem. Má olejovou strukturu a dodá podlaze výživu. Bona Cleaner je naopak určen na lakované a korkové podlahy a stejně jako výše zmíněný mýdlový čistič se ředí s vodou. Pro oživení zašlých podlah můžete použít leštěnky Bona Polish nebo Bona Freshen Up - TYTO OVŠEM NEJSOU VHODNÉ PRO VOSKOVANÉ ANI OLEJOVANÉ PODLAHY! Pro osvěžení olejovaných podlah použijte osvěžovač k tomu určený nebo Bona Wax Oil Refresher.

Dále jsou dostupné čističe pro dřevěné parkety, olejované podlahy a laminátové podlahy - ty nabízíme buď jako 1L spreje nebo ve větších kanystrech, popř. v náhradních kartuších. Kanystry a kartuše těchto výrobků jsou určeny pro speciální Bona Spray Mop - už se neředí s vodou. 

 • Chci pracovat s pryskyřicí. Jak probíhá příprava podkladu? Kolik množství vyrobím z kyblíku pryskyřice?

Epoxidové pryskyřice se stávají čím dál tím víc populární. Obecně platí že z 1L získáte objem cca 1dcm3. Jedná se o dvousložkovou pryskyřici, při míchání je tedy nutné přesně dodržet uvedený poměr - jinak riskujete, že směs neztvrdne! Při přípravě podkladu stačí smíchat pryskyřici v uvedeném poměru a štětcem nanést velmi tenkou vrstvu. Tím se uzavřou póry podkladu a nebudou se tak tvořit bublinky. Vrstvu nátěru je třeba nechat zaschnout alespoň 30 hodin! Pak můžete zalévat pryskyřicí.Pokud se přesto stane, že se bublinky vytvoří, můžete je vyhnat horkovzdušnou pistolí. To platí převážně pro vysoké vrstvy pryskyřice.  Před samotným zaléváním doporučujeme zajistit nepřilnavost formy, do které budete pryskyřici nalévat. K tomu slouží separační vosky a separátory. 

Pryskyřici můžete samozřejmě libovolně barvit, a to buď tekutými pigmenty, nebo metalickými práškovými pigmenty. 

 • Budu natírat saunu. Sháním tedy zdravotně nezávadné a zároveň voděodolné nátěry.

Finská značka Tikkurila nabízí základní produkty na úpravu dřevěných povrchů v saunách. Tyto nátěry splňují nejpřísnější emisní normy a jsou zdravotně nezávadné. Pro natření stěn a stropů doporučujeme použít Tikkurila Supi Saunasuoja, která je tónovatelná do velkého množství odstínů. Tato není ovšem vhodná pro lavičky, které je vhodné ošetřit mechanicky odolným olejem Supi Laudesuoja. Pokud dáváte přednost bezbarvému vosku, použijte Supi Wax Saunavaha, který může být použit jak na stěny a stropy, tak na lavičky.

 • Čím naředit barvy? 

Všechny naše barvy jsou již připravené k použití, není tedy nutnost nátěry ředit - veškeré ředění (pro docílení světlejšího odstínu, pro naředění příliš husté barvy) je tedy na vlastní riziko. Jistotu máte ovšem např. u barev Herbol, které mají své speciální ředidlo V40. 

 • Co doporučujete na čištění štětců?

Pokud řešíte čištění štětců, klasická ředidla S6005 nebo S6006 bohatě postačí. OSMO má svůj speciální Čistič štětců 8000, který je účinný a šetrný zároveň. Avšak absolutní špičkou na čištění štětců je Tikkurila Pensselipesu. Jedná se o bezrozpouštědlový, biologický odbouratelný čistič, který je šetrný ke štětinám, rukojeti i kovovým částem štětce. Vyčistí spolehlivě i zaschlé a ztvrdlé štětce, a to tak, že jsou prakticky jako nové. 

Pokud budete natírat v krátké době po sobě není třeba štětec nebo váleček čistit, stačí jej zabalit do stretch folie (stačí i potravinová stretch folie). Štětec nebo váleček pak zůstane i několik týdnů použitelný pro další práci.

 • Prosím o radu „proč se udělaly po aplikaci oleje značky Odie's Oil UNIVERSAL FINISH OIL s pigmentem takové mapy“?                                  

Důvodů je několik. Při použití pigmentů je naprosto zásadní broušení, to je klíčové, takže to může být jeden z důvodů, proč se barva nevsákla rovnoměrně. Po natření se nechá olej zaschnout a potom se bavlněným hadříkem setře přebytečná část oleje, která se nevsákla do dřeva. 
 
U speciálních druhů stromů (především exotické nebo ty, které obsahují mnoho oleje) se někdy může stát, že se olej nevstřebá rovnoměrně. Je nutné nanášet opravdu tenkou vrstvu oleje.

Řešení: v tomto případě by bylo ideální zbrousit a aplikovat přesně dle rad výše.

      

 • Hledám epoxidovou pryskyřici, kterou je možné vylít podlahu se symboly / předměty, aby se po ní dalo chodit a nepoškrábala se? Je pryskyřice toxická?

Ano, pryskyřici Hahn Color je možné vylévat na podlahy. Je velmi odolná vůči tlaku, má dokonce i lepší odolnost než beton a nepraská. Tento epoxid bude ale kluzký a lesklý. Zalévat můžete předměty ideálně ve více vrstvách. Pozor, ať se netvoří bublinky. Toxická není. Zalévají se stoly, na kterých se konzumuje jídlo.