4 tipy na předvánoční údržbu dřevěné podlahy

Máte rádi svou dřevěnou podlahu a chcete aby zůstala co nejdéle krásná?

Pravidelně čistit dřevěnou podlahu ošetřenou lakem nebo olejem, znamená těšit se z ní dlouhé léta a nemuset ji renovovat. 

jak čistit dřevěné podlahy

Lakované dřevěné podlahy

Lakované dřevěné podlahy jsou jedním z nejčastějších povrchových úprav dřevěných podlah. Lakovaný povrch může být lesklý, polomatný nebo matný. Nalakované podlahy jsou velice odolné proti odření nebo různým agresivním látkám. Pravidelná údržba lakované podlahy je velice důležitá, je třeba jí správně a pravidelně čistit. Stačí pár jednoduchých kroků, které ochrání lak a krásu dřevěné podlahy.

Čištění prachu a nečistot:

Odstranit prach a nečistoty dřív než se podlaha poškrábe. My doporučujeme mop z mikrovlákna Bona Premium Microfibre Mop a Bona Dustind Pad. Čistící útěrky oproti klasickému zametání prach nevíří. Nečistoty a alergeny se zachycují pomocí statické elektřiny. Když mop z podlahy nebudete zvedat, budete mít dokonale uklizeno, statická elektřina udrží všechny nečistoty na útěrce.

Dřevěnou podlahu nezatěžujeme přílišnou vlhkostí. Při umývání dřevěné podlahy používejte co nejmenší množství vody. Pokud se na podlahu dostane jídlo či nápoje, okamžitě místo vytřete, aby se zamezilo případnému trvalému poškození nebo zbarvení. Jemná údržba je nejlepší způsob jak pečovat o dřevěné podlahy.

Rohy a spáry je dobré udržovat v čistotě vysáváním. Je třeba dávat pozor na kolečka vysavače a váleček v hubici, obojí může tvrdými údery poškodit podlahu. Pro bezpečnou údržbu doporučujeme Bona spray mop a Bona čistič na parkety. Znečištěnou podlahu lehce postříkáme šetrným čistícím prostředkem a jemně setřeme. 

Pro každodenní suché čištění dřevěné podlahy doporučujeme:  

 Bona Premium Microfibre Mopbona premium microfibre mop

             

 

Pro mokré čištění dřevěné podlahy doporučujeme:  

Bona čistič na parkety.    bona čistič na lakované podlahy

     

Nepoužívejte čističe které jsou určeny na všechny povrchy. Při použití univerzálních čističů  povrch laku zmatní a použije se zbytečně moc vody. Nesprávně prováděná údržba vede k rychlému opotřebení a chemické degradaci laku. 

Jak udržovat lakovanou podlahu stále pěknou ?  

Začíná vaše podlaha podlaha vypadat matně nebo je podřená? Doporučujeme použít leštěnku na parkety Bona Leštěnka na parkety - lesklá nebo Bona Leštěnka na parkety -matná, tyto dodají nový lesk a ochrání podlahu před mechanickým opotřebením a hlavně před vodou. Leštěnku je dobré používat v intervalu 2 - 4 měsíce. Leštěnka na parkety obnoví a osvěží povrch podlahy. Leštěním se vyplňují mikroskopické rýhy a regenerujete ochrannou vrstvu povrchu podlahy. Práce s leštěnkou je snadná a dosáhnete s ní skvělých výsledků.

Bona leštěnka na parkety - lesk bona leštěnka na podlahy matná_1  Bona leštěnka na parkety - mat bona leštěnka na podlahy matná 

Na hloubkové čistění dřevěné podlahy je možné použít i parní mop. Po hloubkovém čištění je podlaha připravena na novou vrstvu leštěnky, ošetřujícího oleje nebo tvrdého voskového oleje.

Olejované dřevěné podlahy

Nátěr olejem je velmi oblíbený. Dřevo má přirozený přírodní vzhled, používá se jak u dřevin, které se vykytují u nás – dub nebo buk, tak i u exotických dřevin jako merbau nebo teak. Olej má příjemnou texturu, pomáhá dobře odpuzovat vodu. Olej na dřevo neposkytuje žádnou přímou ochranu proti opotřebeníPravidelné čištění a správná údržba podlah je nejlepší způsob, jak si zachovat čistý a krásný vzhled vašich olejovaných dřevěných podlah.

Čištění prachu a nečistot:

Odstranit prach a nečistoty dřív než se podlaha poškrábe. My doporučujeme mop z mikrovlákna Bona Premium Microfibre Mop a Bona Dustind Pad. Čistící útěrky oproti klasickému zametání prach nevíří. Nečistoty a alergeny se zachycují pomocí statické elektřiny. Když mop z podlahy nebudete zvedat, budete mít dokonale uklizeno, statická elektřina udrží všechny nečistoty na útěrce.

Při umývání dřevěné podlahy používejte co nejmenší množství vody, při znečištění nenechávejte zaschnout, ale hned nečistotu ihned setřete. Dřevěnou podlahu nezatěžujeme přílišnou vlhkostí. Při umývání dřevěné podlahy používejte co nejmenší množství vody. Pokud se na podlahu dostane jídlo či nápoje, okamžitě místo vytřete, aby se zamezilo případnému trvalému poškození nebo zbarvení. Jemná údržba je nejlepší způsob jak pečovat o dřevěné podlahy.

Používejte na olejované podlahy speciální jemný čistič Bona na olejované podlahy. Stačí nastříkat a setřít. Rohy a spáry je dobré udržovat v čistotě vysáváním. Je třeba dávat pozor na kolečka vysavače a váleček v hubici, obojí může tvrdými údery poškodit podlahu. Pro bezpečnou údržbu doporučujeme Bona spray mop a Bona čistič na parkety. Znečištěnou podlahu lehce postříkáme šetrným čistícím prostředkem a jemně setřeme. 

Pro každodenní suché čištění dřevěné podlahy doporučujeme:  

  Bona Dusting Pad bona uterka elektrostaticka modro bila Bona dusting bag

Pro mokré čištění dřevěné podlahy doporučujeme:

  Bona čistič na olejované parkety bona čistič olejových parket tekuté mýdlo  a Bona Spray Mop bona spray mop  

Nepoužívejte univerzální čističe, které jsou určeny na všechny povrchy, protože na povrchu obvykle zanechávají matný povlak. Nakonec tak většinou použijete příliš mnoho vody, což vaše naolejované podlahy poškozuje. Při použití univerzálních čistících prostředků, dojde k rychlému opotřebení a chemickým nebo mechanickým poškozením nebo dokonce ke zničení povrchové úpravy. 

Jak udržovat olejovanou podlahu stále pěknou ?  

1/Jestli podlaha začíná vypadat matně nebo je podřená doporučujeme použít prostředek Bona Osvěžovač olejovaných podlah vyvinutý speciálně pro olejované podlahy. Osvěžovač usnadňuje údržbu naolejovaných podlah a podlah ošetřených tvrdým voskovým olejem, dodává nový lesklý vzhled opotřebovaným olejovaným podlahám a podlah ošetřených tvrdým voskovým olejem a ochrání podlahu před mechanickým opotřebením a hlavně před vodou. Jestliže hrozí polití vodou, naneste Bona Osvěžovač olejovaných podlah, přidáte tím ochrannou vrstvu a zvýšíte životnost olejované podlahy. Osvěžovač olejovaných podlah se může nanášet podle potřeby, obvykle je to ale vhodné několikrát za rok. Před opětovným nanášením musí být daná podlaha zcela čistá. Osvěžovač je možné aplikovat lokálně, je rychleschnoucí a je šetrný k životnímu prostředí, má nízký obsah rozpouštědel. 

Bona Osvěžovač olejovaných podlah bona osvěžovač olejových podlah