Dřevěné fasády jsou jak tradiční, tak moderní materiál pro obklady rodinných domů i chat. Vzhledem k tomu, že se jedná o venkovní prvek, potřebuje dřevěná fasáda péči a pravidelnou údržbu kvalitními prostředky. Na dřevo neustále působí UV záření a povětrnostní vlivy a právě kvalitní nátěr olejem, lazurou či krycí barvou má zabránit jejich poničení a zajistit dřevu delší životnost. Pokud zvolíte barvu na dřevěnou fasádu, lze nejen obnovit starší typ fasády, ale také původní fasádu oživit. Díky široké nabídce barev můžete popustit uzdu fantazii a vytvořit naprostý originál.
Renovace i oživení fasády
Po dřevěné fasádě sáhne ten, kdo je příznivcem větrání a ekologie. Je však potřeba počítat s tím, že venkovní dřevo bude náročnější na ochranu a údržbu. Vliv vody, slunce, dřevokazného hmyzu a změny barev znamenají opakovanou péči vždy po několika letech. K ošetření mohou sloužit různé přípravky, olejové či syntetické lazury, nátěry na vodním zakladu, odšeďovače, impregnace a samozřejmě krycí barvy. Ty pomohou s tím, aby váš dům měl požadovaný odstín. Nabízejí však i širokou škálu možností, jak dodat domu nové svěží barvy nebo jejich kombinace. Dřevěnou fasádu můžete zbarvit zcela podle svých představ. Vyberte ty správné barvy, štětce, válečky, natáhněte rukavice a neobyčejná fasáda může být vaše.
Kdy zvolit krycí nátěr dřevěné fasády
Jestliže chcete zachovat přirozenou barvu a strukturu dřeva, můžete aplikovat lazuru nebo oleje. Před samotným nátěrem je potřeba použít impregnaci, která zajistí ještě ochranu proti vlhkosti, hnilobě a dřevokaznému hmyzu. Jestliže však chcete strukturu dřeva zakrýt, použijte krycí nátěr. K němu se často přistupuje i z důvodu, že původní starší fasáda zašedla. V takovém případě je nutno dřevo nejdříve vyčistit, a pak teprve použít krycí barvu v požadovaných odstínech Toužíte-li po populárním napodobení zešednutí a tedy replice starého dřeva, použijte speciální lazuru, která tento efekt zajistí a současně dřevo ochrání.
Příprava dřevěné fasády pro oživení barvami
I pro nátěr krycími barvami musíte fasádu připravit. Pokud si chcete ušetřit námahu a dosáhnout efektního výsledku, můžete použít gelový přípravek určený na odstranění starého nátěru. Stačí dřevěnou fasádu navlhčit a pak nanést gel. Po určené době působení se gel vymyje pomocí kartáče a proudu vody a fasáda se nechá uschnout. Jinou variantou je odstranění staré barvy pomocí mosazného kartáče. To je vhodné především na větší plochy. Samozřejmě je možno odstraňovat i bruskou. Jestliže starý nátěr neodstraníte, bude se nový nátěr brzy loupat.
Vybrané barvy by měly ladit
Rozhodli jste se pro barevnou fasádu, máte hotovou přípravu a nyní vybíráte barvy? Jak na to, aby sousední odstíny hezky ladily? Zkoušet přikládat barevné vzorky nemusí přinést požadovaný výsledek. Použijte některý z profesionálních vzorníků, například vzorník RAL. Ten najdete u naprosté většiny výrobců barev. Vyberete si odstín, necháte si namíchat barvu, a získáte jistotu, že se bude jednat přesně o ten odstín, který jste si vybrali. Jestliže se rozhodnete pro kontrastní řešení, platí při výběru barev to samé.
I natírání barvou má svá pravidla
Barva prvního nátěru nemusí být zcela podle vašeho přání. Ten správný odstín totiž vynikne až při druhém nátěru. Bezbarvá lazura neochraňuje dokonale povrch dřeva před UV zářením. Při natírání záleží na počasí. Budete-li natírat za deště, nedosáhnete správného odstínu, vytvoří se flíčky a barva nepřilne dostatečně. Jestliže natíráte za přímého slunce, barva rychle zaschne, ale zabarvení nevydrží dostatečně dlouho. Štětec nebo váleček vybírejte podle typu barvy a doporučení výrobce. Velké plochy můžete nastříkat pistolí. Pokuste se natírat jedním tahem, napojování bývá znát. A nezapomínejte nátěry včas obnovovat, začněte vždy, když se na dřevu objeví první změny.