Čím lepší štětec použijete , tím lepší výsledek nátěru

stetce osmo remmers

Stejně času a energie, jako jste věnovali volbě té správné plechovky s nátěrem, byste měli dopřát i výběru svého pracovního náčiní. Právě štětec totiž může vaše natírání buď dovést k dokonalosti, nebo také úplně pohřbít. Záleží jen na tom, jestli se vám podaří vybrat ten správný druh, tvar i velikost. Je lepší kulatý, plochý štětec, nebo ten s dlouhou násadou? Má mít přírodní, syntetické, nebo smíšené štětiny? Vybírejte nejen podle toho, co se chystáte natřít, ale i podle typu barvy.

Nepodceňujte štětiny

Nepřeberná nabídka štětců na našem trhu se dělí vcelku jednoduše podle tvaru na ploché, kulaté a speciální. Všechny pak najdete v různých velikostech i kvalitě a jsou k dostání se 100% obsahem štětin, ve směsích štětin, žíní či umělých vláken. Staří mistři si cenili štětce z kvalitních přírodních štětin, které jsou pružné a velmi dobře zadržují barvy. Proto jsou také vhodnější pro práci s barvami obsahujícími ředidlo. Vodou ředitelné nátěry mají naopak raději extra štětce, co mají speciální na konci roztřepená umělá vlákna. Ta přírodní by totiž nabobtnala.

Na tvaru záleží

Stále oblíbenější jsou ploché štětce. Dobře se s nimi pracuje, mají větší záběr plochy a lépe se u nich hlídá množství nanášené barvy. Hodí se pro rychleschnoucí a lehce roztíratelné nátěry, jako jsou nitrocelulózové, lihové, epoxidové, ale především vodou ředitelné barvy. Šířka plochých štětců se uvádí v palcích a jsou vhodné hlavně na velké rovné plochy.

Kulaté štětce zase vedou v nejdelším nanášení barvy na jedno namočení. Hodí se při použití pomalu zasychajících nátěrů, tedy fermežových, olejových nebo syntetických barev. Jsou ideální pro lakování rovných ploch, tvoří pravidelnou stopu, pracuje se s nimi rychle a při průhledném nátěru nejsou tolik vidět nepřesnosti. Velikost se značí průměrem v mm. Natřete s ním trubky, okna i menší kusy nábytku.

Je libo specialitku

Chystáte se natírat topení nebo extra tvarovaný kousek? Pořiďte si štětec zvaný zárohák. Má dlouhé držadlo, je zahnutý v úhlu asi 45 ° a dostanete se s ním na méně přístupná místa. Opravy a dokončovací práce zvládnete štětci lyonskými nebo štětci zapanty, vytvořit linky a obrysy vám pomůžou štětce linkovací. Speciální štětce obsahují také takzvané fládrovací soupravy sloužící k vytváření imitace struktury dřeva na různých materiálech.

Pečujte o ně

Nový štětec je potřeba před použitím dokonale vyprášit a odstranit všechna uvolněná vlákna. Stačí důkladně promnout v rukou. Po práci vymačkejte ze štětce všechnu barvu a hned ho vyperte, jinak ztvrdne. U vodou ředitelných barev stačí voda, jinak použijte předepsané ředidlo. Před uložením štětec důkladně umyjte vlažnou mýdlovou vodou a opláchněte. Štětce skladujte zavěšené nebo postavené v nádobce štětinami vzhůru, aby se nedeformovaly.