Co by měl vědět začínající včelař

Včely a včelaři jsou zárukou toho, že v přírodě stále něco kvete a že se můžeme těšit z úrody různých plodin. Přemýšlíte o tom, že byste se včelaři stali i vy? Není to tak složité, jak by se mohlo zdát, a odměnou vám budou nejen včelí produkty, ale i to, že jste udělali něco dobrého pro přírodu i ostatní lidi. Co určitě bude potřebovat včelař začátečník? Ideální je velká zahrada, základní vybavení, jako třeba včelařský oblek a samozřejmě rady zkušenějších, kteří přiblíží včelaření krok za krokem. Dobré je také seznámit se s tím, jaká je u nás historie včel a jejich chovu, a vhodné je také navštěvovat kurz včelaření. S tím může pomoci včelařský svaz (ČSV).

Obsah:

Začínáme včelařit

včelyHledáte nejjednodušší cestu, jak se stát včelařem? Najděte nejbližší Český svaz včelařů, který pravidelně pořádá zajímavé schůzky. Zde se seznámíte se zkušenými včelaři, můžete přebírat jejich zkušenosti, dostanete časopis a můžete navštěvovat přednášky, které se týkají i včelaření pro začátečníky. Domluvit si zde můžete i prodej včelstva. Dozvíte se o nejnovějších trendech v této oblasti, a postupně se z vás může stát moderní včelař, pro kterého bude včelaření hrou i ušlechtilým koníčkem. A jak tedy konkrétně začít? Promyslete si, jaké úly zvolíte a kde je umístíte.

Kde a jaké úly postavíte

V otázce volby úlů vhodných pro začátečníka se neshodují ani zkušení včelaři. Každý typ má své kladné i záporné stránky. Moderní je nástavkové včelaření v úlech o rozměrech 39 x 24 cm, zhotovených z palubek a zateplených. V těch se umožňují různé varianty včelaření a s nástavky se dá bez obtíží zacházet. Takové úly lze vyrobit svépomocí nebo zakoupit. Úly s rámky lze rozebírat, z jiných se dílo musí vyřezávat.

Z hlediska materiálu mohou být úly dřevěné, umělohmotné, slaměné nebo hliněné a podobně. Z hlediska prostoru je nejčastější dvouprostorový nebo jednoprostorový úl, u kterého se dá měnit velikost pomocí nástavkových pater. Úly pak mohou být tenkostěnné nebo izolované. Přístup do úlu může být horem nebo zadem. Stačí si vybrat podle vlastních preferencí.

O dřevěné úly je potřeba pravidelně pečovat

Dřevěné úly jsou překrásné, ale je nutno počítat s tím, že budou potřebovat péči. Nátěry na úly pomohou dřevo ochránit a zvýší odolnost proti vlivu okolního prostředí a počasí. Nátěry se provádějí z vnější strany, dřevo nebude hnít. Použít lze jak barvy, tak oleje nebo lazury, které mají atest zdravotní nezávadnosti a nejsou v nich obsaženy biocidní látky. Potřebujete-li především ochránit dřevo, použijte ochranný olej nebo lazuru. Ty proniknou do hloubky dřeva, a protože obsahují UV filtr, dřevo na slunci nezešedne. Chcete-li barevné úly, zvolte některou z krycích barev. Tyto barvy jsou vhodné pro úly z měkkého dřeva.

Kolik včel pořídit

včelařeníDo úlu patří včely medonosné, rozhodně ne včelí hnízdo, jaké si zakládá včela lesní. Domluvte se ve včelařské organizaci, jistě je někdo, kdo vám přenechá oddělek, roj nebo hotová včelstva. Pro začátek je dobré pořídit 4 včelstva. Jako začátečník se můžete dopustit přehmatů a některá včelstva nepřezimují a nepřežijí. To se koneckonců může stát i zkušenému včelaři.

S péčí to nepřehánějte, včely potřebují hlavně klid, zásobu čisté vody a včas podávaný cukr. Na zahradě vysaďte rostliny, které produkují dostatek pylu a nektaru. Ideální je výsadba ještě dlouho předtím, než s včelařením začnete.

Úly musí být v bezpečí

Vhodným místem pro úly je slunečné místo na jihu nebo jihovýchodě stíněné třeba stromem. Strom v létě chrání před přílišným tepem a v zimě nebrání přístupu slunce. K úlu by se neměl nikdo jiný přibližovat, bezpečná je oblast kolem 10 metrů. Protože části úlu mohou být těžké, neměl by stát příliš daleko. Zvolte takové rámky, na které bylo včelstvo zvyklé. Pro menší postavy nebo ženy včelařky může být vhodnou volbou rozměr 42 x 17 cm, který není tak těžký a nevyžaduje tolik síly. K ochraně včelaře pak slouží světlá kombinéza, včelařské rukavice a klobouk opatřený síťkou. A nezapomeňte na pevné boty.

S včelami zacházejte s klidem

Bojíte se, zda zvládnete zacházení s rojem včel? Můžete požádat původního majitele nebo jiného zkušeného včelaře, aby vám pomohl. A zachovejte klid. Pozor na silné pachy a prudké pohyby, to nemají včely rády. Nezapomínejte na to, že odebráním medu berete včelám zásoby, které je potřeba nahradit cukrem.

Pokud si nejste jisti množstvím, dejte raději více, aby už v září měly včely dostatek síly, mohly usnout a přežít zimu. V zimě kontrolujte česna, aby je neucpal sníh a tuto činnost provádějte potichu a nejlépe z dálky. Do úlů nenahlížejte, pokud to není nutné, a ne dříve, než stoupne teplota ve stínu nad 12 stupňů. A těšte se na jaro, až přijde první včelí výlet.