Co by nemělo chybět v žádné dílně?

Zařizujete si novou dílnu (nebo doplňujete tu stávající) a přemýšlíte, jestli jste nic neopomenuli? V následujícím článku se podíváme na vybavení, které by v pořádné kutilské či profesionální dílně rozhodně chybět nemělo.

Začněte od podlahy

Prostor dílny vám musí takříkajíc umožnit stát pevně nohama na zemi. Volba materiálu podlahy či krytiny tomu musí odpovídat. Povrch by měl být protiskluzový, snadno udržovatelný a velmi odolný vůči mechanickému poškození, oděrům, škrábancům – případně i proti působení chemikálií. Oblíbenou volbou jsou betonové podlahy, lité epoxidové podlahy, ale i odolná keramická dlažba. Samozřejmě lze zvolit i masivní dřevěnou podlahu. Ale spíš do dílen, kde nehrozí větší vlhkost, styk s některými chemikáliemi apod.

Stůl a světlo 

Dále je potřeba dílnu perfektně osvětlit – ideálně z více úhlů. Stěžejním prvkem „nábytku“ je pak pracovní stůl, ponk. Zásadní je jeho dostatečný rozměr, ergonomická výška, perfektní stabilita. Měl by mít masivní a odolnou pracovní desku. Může disponovat i zásuvkami.

Úložné prostory

Pochopitelně nelze mít veškeré nářadí a nástroje roztahané po stole. Nutný je tedy i dostatek přehledných úložišť. Kromě klasických šuplíků a pevných regálů to mohou být například i nástěnné organizéry, na které lze nářadí zavěšovat. Toto řešení je nesmírně pohodlné i přehledné. Taková stěna by měla být nad ponkem nebo v jeho nejbližším dosahu, abyste si pro nářadí nemuseli chodit přes celou dílnu. Ke stolu taky patří kvalitní svěrák.

Nezbytné nářadí

dilna

Potřebné nářadí se samozřejmě odvíjí od činnosti nebo oboru, na který je dílna zaměřena. Za základ lze však jistě považovat kladivo, kleště, štípačky a kombinačky, šroubováky – celou sadu různých velikostí a typů, pilníky, klíče a imbusy nebo pily. U mnoha druhů nářadí existují i účinnější a pohodlnější elektrické nebo akumulátorové varianty.

A když už jsme u elektroniky, jistě budete do své dílny chtít minimálně pořádnou vrtačku. Stále větší oblibě se těší i akumulátorové varianty. S výběrem kvalitní aku vrtačky vám pomůže třeba i podrobný průvodce, který najdete na Rankito.cz. Z dalších zásadních propriet lze jistě jmenovat svinovací metr, vodováhu, různé pásky a izolepy, brusné papíry, štětce apod. 

Další elektrika a větší nářadí

Elektrické brusky, pily, vrtací kladiva, již zmíněné šroubováky, elektrické hoblíky či hoblovky s protahem, horkovzdušné pistole, lepicí pistole, páječky, stojanové vrtačky, frézky… Je toho opravdu hodně. V tomto případě však jistě nebudete vybavovat dílnu veškerým elektrickým nářadím, které existuje, ale zvolíte to nejnutnější. Při výběru vám opět mohou posloužit obšírné návody a testy na Rankito.cz.  

Akumulátor vs. elektřina

K čemu se přiklonit, pokud nářadí existuje v obou provedeních? Je lepší staré dobré síťové napájení, nebo integrovaný akumulátor? Zde samozřejmě záleží na požadavcích i možnostech uživatele dílny a onoho nástroje. Obecně platí, že síťové nářadí je výkonnější, výkon je navíc stabilní a může pracovat nepřetržitě. Akumulátorové nástroje jsou zase mobilnější, mohou se skvěle hodit pro drobnější, operativní úkony na různých místech.

Zkuste také srovnat ceny elektřiny pro možnou finanční úsporu.

Další potřeby a nářadí

V dílně by jistě neměly chybět ochranné pomůcky. Rukavice, brýle, kvalitní boty, ochranný oděv – případně specifické pomůcky jako svářečská kukla, pokud jsou zapotřebí. Pokud je dílna mimo dosah sítě, jistě se může hodit elektrocentrála generující proud. Možná se uplatní kompresor, vysokotlaký čistič nebo jiné vybavení.

Potřeby se pochopitelně vždy odvíjejí především od zaměření dílny. Dílna truhláře bude vypadat dost odlišně od dílny automechanika. V našem článku jsme se snažili postihnout především základní vybavení pro „obecnou“ kutilskou či řemeslnou dílnu.