Jak si vybavit domácí dílnu pro kutily

Přestěhovali jste se do nového, nebo rekonstruujete a rozhodli jste se konečně si splnit svůj sen a vybavit si pořádnou dílnu? Pro někoho to může být zábava, někdo se ale už nemůže dočkat práce samotné a s vybavováním si neví rady. Dílnu si můžete vytvořit z některé volné sklepní místnosti, zahradního domku nebo i v montované garáži.

Pevný stůl je základ

Abyste mohli pohodlně pracovat na svých projektech, potřebujete k tomu uzpůsobený prostor, kterým je právě pracovní stůl, mnohdy také nazývaný jako ponk. Myslete na to, že prostoru při práci bude potřeba opravdu hodně a částečně jej zaplníte i různými úložnými boxy na nářadí. Nebojte se tak pořídit i stůl větších rozměrů, který bude dominantou celé dílny. Při práci jej současně snadno poškodíte, a tak můžete zvolit i variantu s vyměnitelnou deskou či nohami.

Kvalitní nářadí pro kvalitní práci

Ani na nářadí se určitě nevyplatí zbytečně šetřit. Zejména u elektrického nářadí, které je často dražším vybavením nebudete chtít každý rok řešit jejich obměnu. 

Mezi základní výbavu pak patří například aku vrtačka, bez které se u většiny základních prací zkrátka neobejdete. Jestli si sami v nepřeberném množství nemůžete vybrat, pomoci vám může test nejlepších aku vrtaček. Chybu určitě neuděláte ani pořízením brusky, či pily které hojně využijete při domácím kutilství. 

Ostatní elektrické nářadí si můžete pořídit postupně dle aktuální potřeby, nebo si jej na určitou dobu zapůjčit.

Opomenout nesmíme ani základní výbavu klasickým ručním nářadím.

V domácí dílně rozhodně využijete: 

  • Svěrák - ten k ponku neodmyslitelně patří a bude vám často dobrým pomocníkem
  • Šroubováky - kvalitní sada plochých i křížových případně varianta s vyměnitelnými bity
  • Kleště - sikovky, kombinované kleště nebo třeba štípačky
  • Měřící pomůcky - vodováha, svinovací či skládací metr
  • Kladiva - rozhodně se hodí klasické i to s gumovou palicí
  • Svorky - různé druhy, různé velikosti
  • Pilu - na dřevo i železo
  • Kvalitní sadu klíčů a imbusů 
  • Smirkový papír - různé velikosti a hrubosti
  • Spojovací materiál - opravdu velká zásoba různých šroubků a hřebíků, matic apod.
  • Popisovače - tužky či lihové fixy
  • Brusné papíry a štětce
  • Nože - standardem je odlamovací nůž, využijete ale například i nůžky apod.
  • Čistící přípravky

 Kam s tím?

dílna pro kutily

Sami jistě přijdete ještě na další varianty ručního i elektrického nářadí, které ke své specifické práci budete potřebovat pořídit. Otázkou ale zůstává, kam vše pohodlně uložit.

Na trhu je dostupné velké množství úložných prostorů na nářadí, a tak se neobávejte, že byste nevěděli, co koupit. Nakonec budete mít problém spíš s tím, že nebudete vědět co koupit dřív. Ideální je využít různých plastových boxů a nástěnných pořadačů, které umístíte přímo nad ponk. Ty jsou uzpůsobeny pro přehledné uložení ručního nářadí a veškeré spojovací materiály budete mít přehledně rozdělené a snadno po ruce

Vzhledem k tomu, že při práci se vám v dílně bude výrazně prášit, zainvestujte i do uzavřených skříněk a šuplíků. Nářadí, které nepoužíváte tak často budete mít bezpečně schované a nebude se vám zbytečně zanášet nečistotami.

Hygiena především

Pokud jste při projektování dílny mysleli nejen na elektrické rozvody, ale také na přívod vody, máte napůl vyhráno. Při práci se rychle ušpiníte, nebo občas potřebujete něco omýt a kohoutek alespoň se studenou vodou a malé umyvadlo tak jistě přijde vhod. 

Nedílnou součástí pro úklid pracovní plochy by měl být také výkonný, ideálně průmyslový vysavač, který je uzpůsobený pro úklid daného nepořádku. Pravidelné vysávání a úklid je důležitý nejen z toho důvodu, že na čisté pracovní desce se vám bude lépe pracovat, ale nadměrné vdechování prachových částic může negativně ovlivnit vaše zdraví a vy se budete při práci brzy cítit vysílení.

I při používání chemických látek jako jsou různá lepidla a barvy můžete vdechovat škodlivé výpary, a tak myslete na kvalitní odvětrání a během práce mějte ideálně otevřená okna.

Oblečení pro větší pohodlí při práci

Asi žádný kutil si nechce při práci zbytečně ničit standardní kousky ze svého šatníku, a tak je na místě zainvestovat i do pracovního oděvu. V dnešní době už nejsou k dostání jen klasické modré montérky, ale nepřeberné množství kalhot, triček, mikin i bund, které jsou uzpůsobeny jednotlivým pracím a ročním obdobím. Na své si tak snadno přijdou i ti, kteří se chtějí při práci cítit pohodlně a současně stylově.

Spolu s oblečením můžete rovnou zakoupit i různé ochranné pomůcky. V první řadě jistě využijete různé druhy pracovních rukavic, hodit by se mohl ale i respirátor či brýle, které ochrání vaše zdraví při práci.