Dřevěné dětské hřiště potřebuje pravidelný nátěr

Dřevěné dětské hřiště je tím nejlepším, co můžete dětem dopřát pro venkovní hry. Pokud však chcete, aby bylo zcela bezpečné a vydrželo dlouhou dobu, musíte mu věnovat náležitou péči. To však neznamená jen kontroly, opravy a utahování jednotlivých dílů a spojů, ale také péči o materiál, tedy dřevo.

Každý dřevěný díl, který je vystaven vlivům venkovního prostředí, postupně podléhá zkáze, pokud není dobře ošetřen. Voda a UV záření dřevo poškodí, a to potom může být napadeno houbami nebo dřevokazným hmyzem. Dětské dřevěné hřiště dokonale ochrání nátěr. Když vyberete ty správné ochranné prostředky a barvy, budete mít úspěch zaručen.

Obsah:

S péčí je nutno začít včas

Houpačka, skluzavka, domeček, prolézačky – to vše bývá ze dřeva. S ošetřením tohoto materiálu je nutno začít poměrně rychle, aby se zabránilo vzniku zeleného nebo šedého povlaku. Jestliže už původně krásné dřevo zešedlo, je možné situaci ještě zachránit. Použijte prostředek pro renovace šedi na dřevě, tzv. odšeďovač.

Podobně naložte s poškozeným nebo oprýskaným nátěrem. Než se pustíte do nového nátěru, musíte ten starý dokonale odstranit, abyste mohli dát dětskému hřišti nové zářivé barvy a hladký povrch. Pokud nechcete barvu, ale potřebujete jen zvýraznit přírodní kresbu dřeva, pomůže vám olejová lazura. I tu však můžete tónovat a získat tak nové zajímavé odstíny.

Dětské dřevěné hřiště si můžete natřít sami

domek_pro_děti - 2

Máte dětské hřiště ze dřeva, které ještě nebylo ošetřeno? Chcete si ho natřít sami, ale nevíte, jak postupovat? Protože hřiště je složeno z dílů, se kterými nebo na kterých si hrají děti, je potřeba použít produkty, které mají vyšší ekologické parametry.

Vhodné jsou vodou ředitelné barvy. Ty nabízejí řadu výhod. Rychle schnou, jsou poměrně elastické, nepáchnou a mají stabilní vlastnosti po celou dobu své životnosti. Práce s nimi není složitá, takže ji může zvládnout každý. Barvu můžete dodat pomocí krycích nátěrů, které mají vysokou krycí schopnost, nejsou náročné na zacházení a lze je tónovat do různých barevných odstínů. Tyto produkty vám nabízejí také zdravotní nezávadnost.

Jak postupovat při natírání dětského hřiště

Základem úspěchu je připravit si dobře podklad. Ten by měl být dokonale hladký, bez závad a všechny kovové prvky dokonale upevněné a ošetřené. Jde-li o renovaci staršího hřiště, budete potřebovat také přípravky pro vyčištění dřeva a odstraněné zašednutí. Základní nátěr se provádí olejem nebo olejovou lazurou. Přitom se používají napouštědla, která zaručují hlubokou penetraci dřeva. Pak pokračujte lazurou. Ta může mít různé probarvení.

Jinou možností jsou krycí barvy, které mají mnoho různých odstínů. Hřiště tak bude veselé a pestré.

Nezapomínejte na pravidelné kontroly

Dětská hřiště jsou velice oblíbená nejen v parcích, školách a školkách, ale i v soukromých zahradách. Houpačky, hrady, domečky, horolezecké stěny, kolotoče, kladiny, skluzavky a další atrakce si může pořídit každý. Dřevo je populární materiál, ale vyžaduje dostatečnou péči, aby zde děti mohly trávit čas nejen aktivně, ale také bezpečně.

Děti si zvyšují fyzickou zdatnost, koordinují pohyby, posilují cit pro rovnováhu a mrštnost, zkoumají vlastní možnosti a překonávají obavy. Protože se předpokládá časté využívání, jsou nutné pravidelné kontroly jak materiálu, tak spojovacích prvků. A ke kontrolám patří správná údržba, zvláště právě dřeva. Proto věnujte náležitou pozornost právě konzervaci a nátěrům. Po sezóně nezapomeňte na vhodné ochranné prvky. Co je možno uložit, to uložte na chráněné místo, popřípadě použijte ochranné obaly, ať můžete hřiště spokojeně využívat i v dalších letech.