Jak na renovaci a opravu dřevěných parket

Jak na renovaci a opravu dřevěných parket

Máte doma parkety či prkennou podlahu a zvažujete její odstranění? Nežli se rozhodnete pro jejich likvidaci, přečtěte si něco o renovaci. V prvé řadě před vámi stojí rozhodnutí, zda se pustit do oprav či nikoli. Vždy záleží na míře poškození/napadení povrchu, na velikosti spár, kvalitě, event. pevnosti podkladu. Častým jevem jsou vrzající parkety nebo pohyb dřeva, nicméně benefitem je jejich specifický design, díky kterému si zachovávají svou jedinečnost. Parketová podlaha může mít široké spektrum různých vzorů a nekonečné množství variací. Nejběžnějším typem je vzor stromečku. Dalším pak čtverec, který vypadá jako šachovnice.

Parketová podlaha, vzor stromeček

Není dán přesný model skládání, proto se můžeme setkat s různými pravidelnými i nepravidelnými vzory. Zde už je to pouze na vaší fantazii. Nejčastějším typem dřeva jsou dřeviny jako dub, jasan nebo ořech. Oprava ve smyslu korekce, lakování, tmelení nebo drátkování není z hlediska financí tak náročná, jako pokládání nového povrchu. Navíc dojde k oživení a renovaci starých parket.

Další výhodou rekonstrukce parket je možnost zmodernizovat podlahy starší i více jak 100 let, jako je tomu na hradech a zámcích. Jedná se o povrchy jedno i vícevrstvé. Jednovrstvé jsou vyrobeny z jednoho kusu kvalitního masivního dřeva, ty vícevrstvé mají svrchní část z masivu, pod nímž se nachází vrstva spodní, která je tvořená běžnějším dřevem.

Jednotlivé kroky renovace

Na prvním místě stojí analýza jak podlahy, její kvality, poškození, ale i vašeho času a potřebného vybavení. Parkety jsou buď mírně poškozeny, silně poškozené nebo staré a zašedlé. Jedná-li se o podklad, který se jeví místy jako znečištěný, ale není mechanicky poškozen, můžete přistoupit k povrchovému i hlubšímu broušení. Zde je ještě důležité vědět, zda budete některé kusy podlahové krytiny měnit či nikoli. V případě, že máte jasno, je nutno se na opravu připravit.

Co vše k tomu potřebujete? Jistě se neobejdete bez škrabky na barvu, vybavení na lakování, tmele a nářadí k demontáži lišt a brusky na parkety. Není třeba si jí kupovat, řada firem nabízí jejich zapůjčení. Doporučujeme brusky s odsáváním, které eliminují vzniklý prach na minimum.

Jak na to? V prvním kroku se pustíme k broušení do hloubky 1 mm, jedná-li se o hlubší poškození, je možno zasáhnout až do 2-3 mm. Pokud ani v tomto případě nedojde k odstranění nežádoucího vzhledu, je na zvážení výměna části krytiny. Běžný postup je rozdělen do čtyř fází, které zahrnují postupné hrubé broušení a odstraňování zrnitosti až přebrušování jemným smirkovým papírem. Pokud jste se rozhodli nerovnosti vyplnit tmelem, v této fázi přichází váš čas. Jednoduše smícháte piliny z nejhrubšího broušenítmelovou hmotou (odkaz na tmely) a nanesete jí tam, kde je třeba. Obvykle se doporučuje poměr 1:1. Tímto docílíte stejného odstínu. Proces tmelení opakujeme tak dlouho, dokud není podlaha rovná a spáry vyplněny.

Část tmelení a lakování je časově poměrně náročná. Každý kus dřeva je nutno ošetřit lakem, který se po zaschnutí jemně zbrousí. Délka schnutí závisí na typu zvoleného produktu. Další možností je olejování parket, které se provádí ve dvou fázích, popřípadě voskování s využitím polymerového nebo čistého vosku nebo použití tvrdého voskového oleje, který obsahuje obě složky. Tento typ úpravy zajistí odolnost vůči poškrábání a případnému dalšímu poškození. V případě nanášení laku musíte počítat s délkou tvrdnutí a schnutí. Projít se a nastěhovat drobný nábytek můžete následující den, nicméně v případě těžších skříní se doporučuje nechat podlahu zhruba týden, nežli získá požadovanou tvrdost a odolnost. Lakování působí moderněji a přirozeněji, v případě poškození je možné parkety pouze zbrousit a přelakovat.  

Olejování parketových podlah a dřevěných schodišť

Kolik stojí renovace parket?

Stanovení ceny u rekonstrukce parketové nebo dřevěné podlahy je ovlivněno mnoha faktory (např. stupněm znečištění nebo aplikovaným typem povrchové úpravy (laky, vosky a tvrdovosky , tmely).

Cena zbroušení a lakování se pohybuje zhruba od 350 korun za 1 m2 (bez DPH). K této ceně je nutno ještě připočíst náklady na dopravu, popř. cenu za další doplňkové práce (tmelení spár, pokládání lišt dokládání nebo překládání parket).

Jaká bude výsledná suma renovace parket?

Vždy záleží na ploše, které se rekonstrukce týká. Dále na kvalitě původních parket a materiálu, který zvolíte. Při porovnávání cen u jednotlivých firem vždy počítejte s DPH, které se v mnoha případech na webu neuvádí. Výše daně závisí na tom, zda jste soukromá osoba (zde činí daň 15 %) nebo právnická osoba (21 % z ceny). Markantní rozdíl je také v ceně materiálu (laky, tmely, nové parkety, vosky…).

Renovace vyjde vždy o mnoho levněji nežli pokládání nové podlahy. Parketový povrch je stylový, má své kouzlo, je možno jej opravit svépomocí, a navíc ušetří mnoho tisíc spojených s náklady na novou podlahu.