Jak na renovaci a opravu dřevěných parket

Staré parkety nebo podlaha z prken? Toužíte po moderním vzhledu a uvažujete o odstranění podlahy a nahrazení novou? Ne vždy je nutné přistoupit hned ke kompletní výměně. Někdy je mnohem snazší a také finančně výhodnější renovace dřevěné podlahy. Co byste měli zvážit, než se do renovace podlah pustíte? Vždy záleží na tom, jak jsou parkety usazeny, zda nejsou příliš poškozené nebo napadené škůdci, jak velké jsou mezery mezi parketami a podobně. U materiálu v dobrém stavu můžete zvolit renovace parket svépomocí, v obtížnějších případech se obraťte na odborníky, kteří se na renovace parketové podlahy specializují. A proč staré parkety opravovat? Mají totiž jedinečný design, nejrůznější vzory jako stromečky, čtverce a další.

Renovace s řadou výhod

Parketové podlahy nenabízejí pouze různorodost vzorů, ale také vysoce kvalitní přírodní materiál jako je dub, jasan, ořech i jiné druhy dřevin. Vyzrálé dřevo umožňuje dokonalé provedení renovace podlahy, pokud by se nehodil odstín, lze využít i barvy na parkety. Oprava parket, ať se jedná o čištění parket, broušení podlah, tmelení parket, drátkování parket, lakování parket a podobně, bude levnější než celková výměna položení nového povrchu v podobné kvalitě. A jak budou vypadat opravené parkety? Renovace jim dodá živý a zcela nový vzhled a lak na parkety zářivý lesk.

Stáří podlahy nemusí při renovaci hrát roli, běžně se renovují parketové podlahy v historických stavbách, například na hradech a zámcích. Ty mohou být tvořeny i více vrstvami. Jednovrstvé jsou vyrobeny z jednoho kusu kvalitního masivního dřeva, ty vícevrstvé mají svrchní část z masivu, pod nímž se nachází vrstva spodní, která je tvořená běžnějším dřevem.

Co si připravit na renovaci parket

Prvním krokem při renovaci by měl být důkladný průzkum stavu podlahy. Záleží na její kvalitě, stupni poškození, časové náročnosti na opravu a také na tom, zda máte patřičné vybavení. Pokud jsou parkety znečištěné, ale nejsou poškozené, stačí broušení parket.

Pokud bude nutná výměna některých parket, je nutné připravit si náhradní kusy. Brusku na parkety si můžete vypůjčit, brusný materiál koupit a pokud bude mít odsávání, ušetříte si i práci při úklidu. Dále je potřeba škrabka, prostředky na lakování parket a popřípadě i barva na parkety, pokud chcete zvolit jiný odstín. Hodí se i nářadí pro odstranění starých lišt a tmel na výplně

 

Jak probíhá renovace parket?

Jak brousit parkety? Začněte u broušení podlahy přibližně do hloubky 1 mm. Je-li poškození větší, je možno jít až do 2-3mm. Jestliže ani pak nebude dosaženo žádoucího výsledku, je nutné přemýšlet o výměně takové části.

Broušení parket probíhá ve více etapách, nejdříve se brousí nahrubo a odstraňuje se zrnitost, poté se dobrušuje pomocí jemnějšího smirku. V tento moment je vhodné také dotmelovat nerovnosti nebo mezery, to se dělá pomocí tmele na parkety smíchaného s pilinami z broušení. Tak bude mít tmelová hmota podobný nebo stejný odstín. Tmel je nutno nechat zaschnout a dobrousit.

Broušení a lakování parket je náročnější na čas, Každá část parket musí být nalakována pomocí speciálního laku na parkety a ještě jemně zbroušena. Délka schnutí závisí na typu zvoleného produktu. Další možností je olejování parket, které se provádí ve dvou fázích, popřípadě voskování s využitím polymerového nebo čistého vosku nebo použití tvrdého voskového oleje, který obsahuje obě složky. Tento typ úpravy zajistí odolnost vůči poškrábání a případnému dalšímu poškození.

Po nalakování musí mít podlaha dostatečný čas na zaschnutí a zatvrdnutí, není tedy možno ihned stěhovat nábytek. Těžší kusy budou muset počkat i více dní, než je bude možno do místnosti vrátit. Na závěr je možno provést voskování parket. Kromě broušení dřevěné podlahy se nabízí i olejování. Lakování však vypadá lépe a nabízí více možností oprav při poškození. 

Olejování parketových podlah a dřevěných schodišť

Renovace parket nemusí být drahá

Celková cena renovace dřevěné či parketové podlahy se odvíjí od více faktorů. K nim patří především stupeň poškození nebo znečištění a samozřejmě zvolený druh povrchové úpravy – kvalitní tmel, lak, vosk a další.

Základní cena za zbroušení a lakování začíná na 350 Kč za 1 m2 (bez DPH). K této ceně se ještě připočítávají náklady na dopravu nebo další doplňkové práce. Pak samozřejmě musíte vynásobit celkovou plochou, která bude renovována. Pokud si budete porovnávat ceny různých firem, sledujte vždy, zda cena zahrnuje DPH, a vycházejte také z toho, zda jste fyzická nebo právnická osoba, protože musíte počítat s různými procenty daně. Cenu dále ovlivňuje vybraná kvalita materiálu. Pokud máte parkety v celém bytě bude celková renovace nákladnější a možná budete potřebovat na renovaci parket půjčku. Určitě se ale vyplatí udělat celý byt najednou, práci i nepořádek budete mít pouze jednou.

V každém případě však bude renovace levnější než položení zcela nové podlahy. Pokud se rozhodnete pro renovaci svépomocí, můžete ještě více ušetřit. Určitě získáte stylovou podlahu, která vám bude sloužit mnoho dalších let.