Jak na údržbu dřevěné terasy?

udrzba terasy

Jaro už je skoro tady, venku se pomalu otepluje, ranní mrazíky se také brzy rozloučí a pokud máte na zahradě dřevěnou terasu, určitě ji budete chtít brzy opět využívat. Dřevěné terasy jsou velmi populární a stylové, může se však stát, že po nějaké době už terasa nevypadá jako nová, dřevo může být zašedlé, oloupané nebo popraskané. Teď je ideální čas to změnit a provést údržbu vaší dřevěné terasy. 

Venkovní dřevo je neustále vystavováno všem povětrnostním vlivům a dalším živlům, jako je například sluneční záření, déšť, sníh nebo vlhko a škůdci. Je tedy zapotřebí o dřevo pečovat, po nějaké době může bez správné péče zašednout, vysychat nebo dokonce praskat. Údržba dřevěné terasy je navíc velice jednoduchá a zvládne ji opravdu každý, takže není třeba se jí bát. 

Prvním krokem údržby je očištění terasy. Nejprve terasu zameťte a zbavte přebytečných nečistot vodou, ideální je ji opláchnout pomocí hadice (Pozor! Neoplachovat vysokotlakým čističem - vapkou, jelikož ta může narušit strukturu dřeva.)

Poté terasu vyčistěte za pomocí speciálního čističe určeného na očištění dřevěných teras. S jeho pomocí rozpustíte znečištěný olej, ale také obnovíte strukturu a původní barvu dřeva. Vhodným přípravkem je například OSMO Čistič dřevěných teras, Bona Čistič na venkovní dřevěné terasy nebo Saicos odstraňovač šedi. Tyto čističe se dají použít jak na neošetřené dřevo, tak i na to, které byly v minulosti naolejováno. Postupujte dle instrukcí výrobce. Pozor dejte na květiny i ryby v jezírku.

udrzba terasy 2

Druhým krokem je ošetření dřeva olejem na terasu. Olej vaši terasu ochrání před deštěm nebo sluncem a také zamezí praskání a bobtnání dřeva. Dřevo pak nejenom lépe vypadá, ale má mnohem větší výdrž a nemusíte se bát, že terasa bude vystavena špatnému počasí. Se správnými přípravky pak stačí takovouto údržbu provést jednou za 1-2 roky.

Při výběru terasového oleje dbejte na druh dřeva, ze kterého je vaše terasa vyrobená případně čím byla v minulosti ošetřená a dle toho vyberte vhodný olej. Oleje jsou dostupné jak pro klasické dřeviny jako je dub nebo modřín, tak i pro exotická dřeva, jako je bangkirai nebo garapa, takže určitě vyberete ten, který bude vhodný přesně pro vaši terasu. Každá dřevina může také vyžadovat jiný druh ošetření.

udrzba terasy 3Záleží také, jestli chcete olej zcela bezbarvý a transparentní, nebo s lehkým pigmentem který podtrhne krásu dřeva. Spoustu kvalitních terasových olejů určených pro různé druhy dřeva nabízí například značka OSMO nebo Saicos. Bezbarvou variantu pak nabízí například značka Koopmans, v nabídce mají ovšem i pigmentované verze terasových olejů. Pokud bude potřeba, můžete použít 2 vrstvy nátěru, je ale zapotřebí, aby nátěr mezi jednotlivými vrstvami dobře proschnul. Opět postupujte podle instrukcí výrobce.

Nezapomínejte ani na správné pomůcky pro nátěr, které vám práci velice usnadní a s údržbou tak budete hotovi raz dva. K čištění terasy můžete použít Kartáč k čištění teras, k nátěru terasovým olejem pak například kartáče se šířkou 150 nebo 220 mm. Vhodnější jsou širší kartáče, které pokryjí větší plochu a nátěr je tak dokončen mnohem rychleji. Menší plochy jako jsou různé hrany nebo schody můžete natřít užším štětcem na natírání, se kterým se dostanete i do hůře přístupných míst, kam by se kartáč nemusel dostat a výsledná práce tak bude preciznější.

Jakmile nás tedy definitivně opustí zimní mrazíky, vykoukne sluníčko, a venkovní teplota začne stoupat, můžete začít s údržbou vaší terasy, aby byla připravená na novou sezónu a vy jste si mohli užívat pohled na krásné dřevo a mít terasu opět jako novou. Se správným vybavením je údržba terasy hračka a výsledky efekt vás velice příjemně překvapí, takže určitě neváhejte.

Pokud máte dotazy, volejte na technickou podporu:

Petra Hercová  - tel: +420 722 652 777