Jak na vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí

Epoxid_Stul

Vylévání dřeva epoxidovou pryskyřicí se nemusíte obávat. Určitě to zvládnete i ve vlastní dílně. Pokud jste zvyklí pracovat se dřevem, půjde vám to snadno. Nabízíme vysoce kvalitní zalévací pryskyřici pod vlastní značkou – Hahn Color EPOX Zalévací epoxidová pryskyřice EPOX (A+B), kterou můžete využít pro výrobu různých odlitků, zalévání stolů, reklamních a dekoračních předmětů. Zvládnete s ní vyrobit odlitky až do tloušťky 6 cm a využít tak i kvalitní dřevo, které má prasklinu. Stůl s vylitím epoxidovou pryskyřicí bude jednoznačně originálním doplňkem vaší domácnosti, nebo můžete doplnit vaši nabídku truhlářských prací o tuto službu. Použít se dá jednoduše průhledná základní verze, nebo můžete přidat barevný pigment či metalické odlesky.

Příprava a penetrace dřeva

Základem je výběr vhodného dřeva. Vylévat můžete v podstatě jakékoliv dřevo, ale nejlépe vynikne vylévání epoxidem tehdy, pokud zvolíte dřevo se zajímavou strukturou a kresbou. Důležité je, aby bylo dřevo vyzrálé a suché (nejlépe s vlhkostí pod 12 %, ideálně až pod 10 %). Pokud jste kutil, nechte si dřeva zkontrolovat ještě před zakoupením. Vlhkost dřeva pod 15 % dosáhnete jedině v sušičce. S vlhkostí nad 12 % je možné pracovat, ale vylévání pryskyřicí bude působit pnutí a dřevo se pak může (ale nemusí) prohýbat, kroutit a případně i praskat. Nechte takové dřevo ještě raději doschnout.

Vhodné dřevo je co nejvíce rovné a ploché. Prohnuté nebo dřevo ve vrtuli by se mělo před odléváním epoxidem srovnat pomocí protahu nebo frézy do roviny. Poté dřevo ořežte do požadované velikosti a tvaru, zbavte ho volných částí, odstraňte také zvětralé a nahnilé části. Před samotným vyléváním ještě vybruste dřevo brusným papírem se zrnitostí 80 až 100, abyste se zbavili uvolněných vláken.

Pokud chcete jako ozdobný prvek zachovat po stranách také kůru, měla by být soudržná, čistá a zdravá. Je nutné, aby byla kompaktní se zbytkem dřeva. Musíte jí hodně napenetrovat a co nejvíce zafixovat ke dřevu. Jako kotvu můžete pro fixaci v tomto případě využít penetrační materiál nebo i pryskyřici. Navrtejte skrz kůru a dřevo několik menších otvorů (zhruba 7 cm vzdáleně, 3 mm vrtáčkem) pod mírným úhlem, aby mohl unikat vzduch ven, a snažte se do otvorů dostat co nejvíce materiálu.

Pro penetraci nabízíme Hahn Color EPOX penetrace rapid. Penetrovat je potřeba, jak dřevo v místech vylévání, tak případnou kůru, pokud jste se rozhodli ji ponechat. Dřevo je porézní a přirozeně se v něm nachází malé množství vzduchu. Ten by při vytvrzování mohl unikat a způsobovat v pryskyřici nežádoucí bubliny. Tento krok tedy nevynechávejte a aplikovanou penetraci nechte důkladně den až dva vyschnout.

Penetrace

Separační forma

Na formu můžete využít cokoliv pevné a stabilní, co udrží tvar a zabezpečí, že pryskyřici udržíte na svém místě do úplného vytvrdnutí. Můžete využít například laminátové desky. Budete potřebovat desku pod celou plochu ve spodní části a také po všech stranách, kde se bude pryskyřice vylévat. Stejně tak můžete vyrobit formu pro celý tvar stolu a vložit do ní různé části dřeva (různě tvarované po stranách) a celou plochu kolem dřeva vylít pryskyřicí. Forma musí být nesavá, nebo ošetřená separačním prostředkem. V opačném případě se pryskyřice přilepí k formě a nepodaří se vám ji sundat. Můžete využít i polepení formy v místě dotyku pryskyřice lepicí páskou. Dbejte pak na to, abyste povrch olepili důkladně a nepoužívejte pásky s potiskem, který by mohl zůstat otisklý na pryskyřici.

Myslete na to, že pryskyřice je tekutá a najde si i sebemenší skulinu, kudy by mohla vytéct ven. Pracujte proto obzvlášť pečlivě a tuto část nepodceňujte. Pro finální utěsnění spár dobře poslouží silikon. Použijte raději neutrální stavební, než acetický koupelnový. Pracuje se s ním stejně jako se silikonem v koupelně. Skvělou volbou je také plexisklo, které je pevné, nesavé a nemusíte ho nijak zvlášť penetrovat. Je ale důležité zabezpečit spoje proti protečení a to můžete i pomocí tavné pistole. Ohebné plexisklo poslouží skvěle při práci s kulatým tvarem okraje. Připravenou formu nechte jeden den dobře vyschnout.

Hahn epox

Výpočet potřebného množství pryskyřice

Nejdříve musíte vypočítat nebo jinak odhadnout potřebné množství pryskyřice. Zejména, pokud budete používat barevné a metalické pigmenty, připravte si dostatečné množství i s rezervou najednou. V případě, že bude váš odhad nesprávný, nemusíte se už trefit do stejného odstínu a dodatečně míchaná barva nebude souhlasit.

Pokud vyléváté prasklinu ve dřevě, je potřeba zjistit vnitřní objem dutiny. Pomůže vám k tomu vzorec pro výpočet objemu kvádru, tedy výška x šířka x délka. Všechny tři údaje musí být vždy ve stejných jednotkách, vše v cm nebo vše v mm. Dutiny nebudou pravděpodobně přesný kvádr, čtverec a pod., ale hrubý odhad bude stačit a vždy počítejte raději s objemem navíc, ideálně 5 až 10 %, z důvodů, které jsme popsali výše.

Pokud budete zalévat celé dřevo do jednotného tvaru, například do obdélníkové formy, budete zjišťovat objem formy, od toho odečtete co nejpřesněji objem dřeva, a opět přičtete rezervu 5 až 10 % směsi navíc.

Objem v cm³ nakonec ještě převeďte na litry, přičemž 1 cm³ = 1 ml; 1l = 1000 ml.

 

Příprava a lití pryskyřice

Vždy postupujte podle návodu a pokynů výrobce. Docílíte tak nejlepších výsledků. Vždy je nutné dodržet předepsaný poměr mezi pryskyřicí a tvrdidlem. Obě složky musí mít pokojovou teplotu, ideální je teplota 20-25 °C. Před přípravou směsi a litím vytopte místnost, kde budete pracovat, na tuto teplotu. Směs míchejte pečlivě minimálně 3 min. a zvláštní pozornost věnujte promíchání části na stěnách a na dně míchací nádoby. Míchejte tak, abyste zbytečně nevháněli do směsi vzduchové bubliny. Připravenou směs pak nechte 30-60 min. odstát, aby se odvzdušnila, až poté ji můžete nalít do připravené formy. 

 Odvzdušněnou směs opatrně nalijte do všech míst, které máte připravené k vylití. Lijte buď přímo nebo přes lakařské sítko nylon 190 my, které pomůže rozbíjet vzduchové bubliny. Vylijte celou plochu a poté pomocí fénu nebo horkovzdušné pistole projíždějte ještě opatrně teplem po povrchu a eliminujte tak další bubliny, které stoupají nahoru a působením tepla praskají. Teplem nepůsobte na jedno místo delší dobu, ale neustále po povrchu plynule projízdějte. Při lití počítejte se smršťováním materiálu a nalijte směsi o něco více, hladina po vytvrdnutí klesne obyčejně o 1-4 mm v závislosti na lité vrstvě. Můžete si dopředu připravit pomocí tavné pistole vyvýšené okraje, nebo chybějící vrstvu následně dolijte. Po celou dobu tvrdnutí epoxidové pryskyřice udržujte stálou teplotu v místnosti nad 20 °C. Při poklesu pod 19 °C se posouvá doba tvrdnutí o několik dní. Vytvrzení je možné naopak urychlit zvýšením teploty.