Jak natřít futra krok za krokem

Potřebují vaše zárubně novou barvu? Možná jste do nich vsadili
nové dveře, nebo už se vám stará klasická hnědá okoukala.
Přečtěte si návod jak natřít futra snadno a kvalitně. 

Renovace kovových zárubní není žádná věda, ať už se chystáte na futra 80 cm nebo futra 60 cm, pokud dodržíte správný postup a vyberete kvalitní barvu na futra. 

Co potřebujete? 

dvere 2

Předtím než začnete, si připravte: 

  • smirkový papír 
  • maskovací pásku 
  • hadr 
  • odmašťovač nebo ředidlo 
  • barvu na kovové zárubně 
  • štětec 

Jak natřít futra? 

1. Obruste starý nátěr 

Před nanášením nového nátěru se nejprve zbavte toho starého alespoň z větší části. Připravíte si tak povrch, aby lépe přijímal barvu a také vám delší dobu vydržel jako nový.  

Použijte smirkový nebo brusný papír. Pokud si k broušení přiberete i držadlo na smirkový papír, půjde práce mnohem rychleji od ruky.  

2. Zbavte futra nečistot 

Když jste s broušením u konce, otřete zárubně hadříkem, abyste je zbavili prachu. 

Následně použijte ředidlo nebo odmašťovač a odstraňte z uter všechny nečistoty a mastnotu. Ta často není vidět, ale zkomplikovala by vám práci.  

3. Ochraňte okolí zárubní 

Než se pustíte do natírání, použijte maskovací pásku a oblepte stěny okolo zárubní.  

4. Natřete zárubně základní barvou na kovová futra 

Teď přijde řada na první základní nátěr. Všechny barvy na futra, které se hodí pro použití v interiéru, najdete v kategorii kov (interiér)

Základní barva by měla být kvalitní univerzální barva, která se snadno nanáší a je odolná. Bude tvořit základní vlastnosti natřených zárubní.  

Náš tip: 

Pokud bychom vybírali základní barvu na kovová futra, sáhli bychom po barvě Tikkurila Miranol. Jde o velmi kvalitní a odolný nátěr, který zvládne nanést každý. Nestéká a bude se vám s ní dobře pracovat. Spolehlivá značka Tikkurila vám zaručí, že se barva nebude loupat nebo opadávat. Navíc ji můžeme namíchat ve 263 odstínech. 

 

 

5. Naneste druhou vrstvu barvy na kovové zárubně 

Když je první vrstva suchá (přesný čas určíte podle pokynů na vámi zvolené barvě, ale nejčastěji je třeba čekat od 1 do 6 hodin), pusťte se do vrchního nátěru. 

Barvu pro finální nátěr vyberte z kategorie barev na kov, ale řiďte se hlavně tím, co se vám líbí. Můžete si zvolit z mnoha odstínů a matných nebo lesklých variant.  

Náš tip: 

Pro moderní matný vzhled zárubní bychom vybrali barvu Tikkurila Everal hadvábný matt. Je to univerzální barva na kov, která po zaschnutí vytvoří velmi stylový matný efekt. Můžeme ji namíchat v mnoha odstínech, takže se nebojte si vysnít zárubně přesně podle vašich představ. 

Možná ale míříte spíše za vysokým leskem. V tom případě zopakujte nátěr základní barvou Miranol. Ta se bude krásně lesknout a ve více vrstvách vám zaručí ochranu zárubní. 

 

Finální nátěr můžete zopakovat i 2-3x podle toho, jak bude barva sytá. Mezi nátěry čekejte alespoň 2 hodiny. Ale ujistěte se o době zasychání na obalu barvy na zárubně. 

6. Nechte nátěr zaschnout 

Teď už jen počkejte, až bude finální barva suchá. Sundejte z okolí futer maskovací pásku a vsaďte do pantů dveře. Dobrá práce. 

 Na postup natírání futer se také můžete podívat v následujícím videu. 

Jak na renovaci dřevěných futer? 

Když natíráte dřevěná futra, postup je téměř totožný jako u kovových až na pár změn. 

Po očištění dřevěných zárubní, zkontrolujte, zda nejsou ve dřevě praskliny, nebo na nich nenajdete výrazné nerovnosti. Takové nedokonalosti opravte pomocí tmelu. 

Pro nátěr si vybírejte z barev na dřevo určených pro interiér. Pro kvalitní nátěr a přírodní vzhled bychom vám doporučili tvrdé voskové oleje Osmo na okna a dveře.