Jak ošetřit dřevo před zimou

Zima se pomalu, ale jistě blíží. Práce na zahradě finišují, vše se připravuje na přezimování. Jenže na vaši péči nečekají pouze rostliny, ale také pergola, plot, zahradní nábytek a zkrátka to, co je ze dřeva. Pokud vše dokonale ošetříte a upravíte, nebudete mít na jaře práci s nápravou zbytečných poškození, kterým bylo možno předejít. Dřevo je krásný materiál, který je na zahradu, terasu a doplňky naprosto ideálním materiálem z hlediska vzhledu, ovšem na údržbu patří k nejnáročnějším. Právě podzimní období je tou správnou dobou, kdy provést údržbu a ochránit tak dřevo proti působení extrémních teplot a řádění živlů.

Plotům se věnujte za slunečných dnů

Ještě před začátkem zimy je potřeba plot přebrousit, naimpregnovat a na nátěr použít některý z fungicidních přípravků. Tak budu jednotlivá prkna plotu chráněna před plísněmi. Nátěr by měl být vícevrstvý a důležité je také to, aby dřevo bylo suché. Proto se vyplatí využít teplých podzimních dnů, kdy si ještě můžete užívat sluníčka. Má-li plot podezdívku, můžete tuto údržbu provádět jednou za dva roky. Ploty bez podezdívky, ploty sousedící s houštím nebo ploty ve stínu potřebují důkladnou péči častěji. Určit se vyplatí investice do kvalitního tvrdého dřeva, které je vůči nepřízni počasí odolnější.

Péči potřebuje i zastřešená terasa

snih-na-drevenych-schodech 2I terasu je nutno chránit před vlivem zimního počasí. Když na dřevo nalijete vodu a ta se vsákne, je nejvyšší čas zasáhnout. Dřevo terasy by popraskalo, zůstala by v něm vlhkost, bylo by špinavé a hnilo. Je jedno, zda je terasa zastřešená nebo ne, péči potřebuje stejně. Začněte podlahou, očistěte ji a odmastěte, nechte vyschnout a suchou podlahu natřete vrstvou ochranného oleje, který je určen právě k těmto účelům. V zimě z terasy neodklízejte sníh, abyste nepoškrábali ošetřené dřevo. Ta samá pravidla platí pro pergoly, altánky nebo dřevěné zástěny. Pokud vaši pergolu zastiňují popínavé rostliny, dejte na ně při nátěrech pozor a zkontrolujte také jejich podpěry. Kdybyste opravu odložili až na dobu jara, byla by obtížnější náprava, protože rostlinám již vyrazí husté listoví.

Nezapomeňte na dřevěný nábytek

Když začíná být chladno a vy již nebudete sedět na zahradě, věnujte se také nábytku. Myjte ho vodou s čisticím prostředkem, škrábance odstraňte smirkovým papírem, natřete mořidlem a napusťte ochranným olejem. Pokud máte možnost, uložte dřevěný nábytek do místnosti, ve které nemrzne, ale která se nevytápí. Necháte-li nábytek na zahradě, zkontrolujte nejprve šrouby, a pokud by byly volné, utáhněte je. Do volných závitů by se mohla dostat voda, zmrznout, pnout a způsobit poškození dřeva. Po ošetření nábytek zakryjte plachtou, která propouští vzduch, aby dřevo nezačalo hnít nebo plesnivět.

Co použít a jak postupovat

Ať budete chtít ošetřit jakékoli dřevo, musí být vždy dokonale čisté. Musí se zbavit všech nečistit a plísní. To lze provést umytím nebo přebroušením smirkovým papírem. S nečistotami lze odstranit i zbytky starého laku. Pro napouštění ochranným nátěrem je nejjednodušší použít lazuru. Pokud se nátěr provede pečlivě, může vydržet i déle než 5 let. Štětcem se nanese rovnoměrný nátěr, který se poté nechá zaschnout. Pro venkovní použití jsou doporučeny minimálně tři nátěry. Lazura pak odolává nečistotám vlhkosti i extrémům počasí a vaše dřevěné stavby budou dokonale chráněné po celou zimu.