Jak renovovat starou dřevěnou podlahu?

Pokud máte doma dřevěnou podlahu, která už něco pamatuje, možná uvažujete o její renovaci. Je-li to skutečně váš případ, máme pro vás postup, jak toho dosáhnout co nejúčinněji.

Renovace dřevěné podlahy

Dřevěné podlahy jsou klasikou, která je oblíbená i v 21. století. Na druhou stranu musíme dodat, že po letech užívání už nemusí vypadat nejlépe. Starou dřevěnou podlahu však je možné renovovat a vdechnout jí tak druhý život. Mezi nejlepší řešení přitom patří broušení, které odstraňuje nečistoty, vybledlé barvy, škrábance i další stopy poškození. Dřevěná podlaha pak opět může vypadat skvěle. Samotné dřevo je krásný materiál a pokud je již na první pohled vidět, že vaše podlaha už něco pamatuje, může to na výsledné kráse jedině přidat.

Tip: Za dřevo se rozhodně není třeba stydět a schovávat je pod koberec. Na druhou stranu vkusně zvolený koberec menších rozměrů může vhodně narušit jednolitost dřevěné podlahy a celkovému vzhledu tak výrazně pomoci. Menší koberce si můžete výhodně pořídit i v některém z obchodů se spotřebním vybavením domácnosti, jako je Ikea, XXXlutz (sleva) nebo Sconto.

Co udělat ještě před samotným broušením?

Ještě, než se pustíte do práce, musíte učinit několik důležitých kroků. Měli byste zatáhnout či odstranit kotevní šrouby či hřebíky a určitě odstranit i obvodové lišty a prahy dveří. Navíc je nutné upevnit uvolněné parkety. Zároveň si pamatujte, že budete muset postupovat velmi opatrně. Při broušení dřevěné podlahy totiž samozřejmě dochází k odstranění části dřevěné vrstvy. To může být problém především u podlah se slabší vrstvou dřeva, mezi které patří parkety nebo plovoucí deskové podlahy.
Před zahájením renovace byste si pochopitelně měli připravit i vhodné přístroje, to znamená válcovou, okrajovou a talířovou (čelní) brusku, ale také brusný materiál, který je pro tuto činnost obvykle doporučován v zrnitosti P50 až P80. Pořiďte si tedy vše, co bude následně potřeba. Pokud si na broušení netroufnete nebo máte pochyby, je lepší zkusit vyhledat pomoc odborníka, který broušení provede za vás.

Postup samotného broušení podlahy

Pokud už jste na renovaci staré dřevěné podlahy připraveni, můžete se pustit do práce. Ta se skládá z několika důležitých kroků, které byste měli přesně dodržet, pokud si chcete zajistit dobrý výsledek. Jak tedy konkrétně postupovat, aby podlaha opět vypadala jako nová?

  • Broušení a tmelení – nejprve podlahu zbruste válcovou bruskou a hůře dostupná místa dobruste bruskou okrajovou. Následně použijte tmel společně s pilinami z broušeného povrchu, aby měl stejnou barvu jako podlaha. U nadměrných, ale i příliš těsných spár tmelení doporučováno není, důležité je naopak zejména u parketových podlah. Použijte speciální tmely na podlahy. Specialistou v této oblasti je značka Bona, která dodává kvalitní tmely na vodní bázi. Doporučujeme použít BONA Mix & Fill tmel na parkety.
  • Přebroušení – nyní opět vyndejte válcovou brusku. Tentokrát už se ovšem hodí jemnější brusný materiál (v prvním kroku je vhodné jeho využití od hrubého až po nejjemnější).
  • Další tmelení a dobroušení – posledními kroky při renovaci staré dřevěné podlahy je ještě jedno tmelení a následné dobroušení, a to za pomoci talířové (čelní) brusky.

Co udělat po dobroušení dřevěné podlahy?

Na závěr ještě následuje povrchová údržba, která je důležitá z hlediska ochrany povrchu. Skládat se přitom může z několika kroků, které zajistí, že nebude nutné dřevěnou podlahu opět renovovat v tak brzké době. Nejprve ovšem důkladně ukliďte piliny a nechte dřevo uschnout. Teprve potom se pusťte do práce.

  • Lakovánílaky existují v několika variantách. Produkty na bázi rozpouštědel se už dnes příliš nedoporučují, takže sáhněte po vodou ředitelných prostředcích. Podlahu nalakujte, nechte zaschnout, jemně přebruste, opět nalakujete a opět přebruste. Nakonec lze dát ještě jednu vrstvu laku, což ovšem není nezbytně nutné. Doporučujeme laky Bona, které jsou dostatečně odolné a elastické. Jako základní vrstvu můžete použít lak Bona Clasic a vrchní vrstvu doporučujeme lak Bona Mega.
  • Olejováníochranné oleje pronikají hluboko do struktury dřeva, čímž vytváří efektivní ochranu před pronikáním vody. Mastný film navíc může dřevěné materiály oživit. Pro ošetření olejem jsou velmi oblíbené tvrdé voskové oleje Osmo. Tyto nátěry na bázi olejů a vosků jsou velmi odolné, odpuzují vodu a velmi snadno se nanáší. Další možností, čím ošetřit dřevěnou podlahu jsou oleje Oli-natura.
  • Voskování – při renovaci staré dřevěné podlahy lze využít také vosky, z nichž některé mohou parketám zajistit nejen spolehlivou ochranu, ale také vysoký lesk. Díky tomu obvykle vypadají výrazně lépe.

Pokud chce, aby vaše dřevěná podlaha vydržela krásná co nejdéle nepoužívejte běžné čisticí prostředky. Používejte jen specializované prostředky doporučujeme pro olejované podlahy: Bona Oil Soap pro lakované podlahy a Bona leštěnka na parkety.