Jak se na podzim postarat o zahradní nábytek

I když neradi, pomalu se loučíme s létem. S přicházejícím podzimem končí doba dlouhých pobytů na terasách, balkonech, v altánech nebo zahradách. Pohodlí po celé léto poskytoval zahradní nábytek, a proto, abyste si ho mohli plně užívat i v dalších sezónách, je nutné ho důkladně ošetřit a zazimovat. Různé druhy nábytku potřebují rozdílnou péči. Jinak budete ošetřovat kovový nebo plastový nábytek a jinak zase dřevo. Ani bezúdržbový nábytek nemůže zůstat bez jakékoli péče, natož pak třeba nábytek ze dřeva. A také najděte vhodné místo pro jeho uskladnění.

Začněte nákupem pomocníků

drevo-na-podzim 2Jestliže nechcete, aby vám nábytek vydržel pěkný pouze jednu sezónu, zjistěte, jaké ošetření před uložením doporučuje výrobce. Ne každý přípravek se hodí pro všechny druhy nábytku. Vždy záleží na materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Je potřeba zajistit několik věcí, jako třeba to, aby nohy nábytku nebyly ve vlhku. Pořiďte také kryt, který nábytek ochrání před nepřízní počasí. Nejjednodušší plastové potahy pořídíte do tisíce korun, pokud byste se rozhodli pro značkovou kvalitu, počítejte s většími výdaji. Nezapomínejte na větrání, nábytek ze dřeva a ratanu potřebuje i pod krytem přístup vzduchu. Bude tak chráněn před vznikem plísně.

Dřevěný nábytek potřebuje nejvíce péče

Přírodní materiál jako je například dřevo, se chová jako živý organizmus. S vlhkostí vzduchu se neustále mění a pracuje. Smršťuje se a rozpíná, s čímž je při péči o něj potřeba počítat. Největší nároky má nábytek z měkkého dřeva, který však i přes pečlivé ošetření nevydrží tak dlouho, jako výrobky z tvrdého nebo exotického dřeva. Je však výrazně levnější. Tvrdá dřeva ošetřujte i během sezóny, kdy se natírají olejem. Před zimním obdobím dřevo nejdříve očistěte a pak ještě ošetřete. Před jakýmkoli nátěrem musí být dřevo dokonale suché. Nábytek z teaku nemusí mít povrchovou úpravu z výroby. Jestliže nechcete zešedlý nábytek, budete ho muset napustit teakovým olejem a tento nátěr pak pravidelně opakovat. Po prvním nátěru je potřeba pravidelného opakování.

Exotické dřeviny potřebují speciální péči

Zvolili-li jste si nábytek z exotických dřevin jako je eukalyptus, akácie, meranti a další, nebo nábytek z ratanu, budete muset pořídit speciální přípravky, pomocí kterých nábytek vyčistíte, a ty přitom dřevo nevysuší. Jestliže najdete na nábytku nějaké usazeniny nebo skvrny, použijte nejdříve smirkový papír, popřípadě brusnou houbičku. Obrušujte vždy pouze v jednom směru. U mořeného nábytku je nutné použít na osmirkovaná místa mořidlo stejného odstínu a nechat zaschnout. Pak se ošetření dokončí olejem nebo speciálním přípravkem a nábytek je připraven na uložení na suchém místě.

Přírodní nebo umělý ratan

Oblíbený a krásný přírodní ratan je na údržbu velmi náročný. Bývá ošetřen ochranným lakem, ale i přesto ho poškozuje prudké sluneční záření a déšť, takže počítejte s uklízením do bezpečí i v průběhu letní sezóny. Přírodní ratan není možno sprchovat, doporučeno je pouze otírání vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Po nějaké době je nutné přelakování. Na zimní období musí být nábytek z ratanu uložen v suchu a v místě, kde nemrzne. Proto mnoho lidí upřednostňuje nábytek z umělého ratanu, který je na údržbu méně náročný.

Nábytek z kovu vydrží i venku

Kvalitní a těžký kovový nábytek vydrží v zimě i ve venkovních podmínkách, pokud má patřičnou povrchovou úpravu. Je-li kombinován s dalšími materiály jako dřevo nebo má výplety, musí se na zimu uklízet. Dřevěné části je potřeba také naolejovat. Kovový, ocelový i hliníkový nábytek stačí očistit a otřít. Pro uskladnění je vhodná suchá místnost, ve které teplota neklesne pod bod mrazu. Nejméně odolný je nábytek z plastu, který musí být na zimu uskladněn vždy, protože při mrazu křehne a popraská. Nábytek z plastu je nutno vyčistit, další ošetření není třeba.