Jak si vyrobit nábytek s patinou

Toužíte po nábytku s původním historickým vzhledem? Nechcete čekat, až váš nábytek zestárne přirozeným způsobem? Patinu k nerozeznání od autentické podoby si můžete vytvořit sami. Pokud dodržíte určitá pravidla a postup, je vše jednoduché a poměrně rychlé. Nábytek s patinou je připomínkou životního stylu našich předků, kteří si nábytek dokázali malovat i podle nejrůznějších místních zvyků. Je však potřeba mít na paměti, že tento styl nábytku se nemusí hodit do všech obydlí a také se nemusí líbit každému. Nábytek s patinou však může být i designový, když se omšelý nábytek a doplňky používají zcela účelově. Velmi oblíbená je kombinace patinového nábytku a dekorací s nádechem romantiky.

Jaký nábytek je vhodný pro patinování

rustialni_styl 2

Není váš nábytek dostatečně opotřebovaný, ale vy byste chtěli patinovaný vzhled co nejrychleji? Pak se můžete pustit do dodání původního vzhledu. Využijte nový i starší nábytek, který volá po renovaci, a sjednoťte jejich styl. Mějte však na paměti, že je potřeba zachovat původnost, aby starý vzhled působil hodnověrně. U novějších kusů nábytku dbáme na to, aby jejich materiál, styl i provedení nebyly příliš moderní. Nábytek z dřevotřísky není pro účely patinování vhodný. Na dřevotřísce nelze vytvořit patinu, která by byla autentická a hezká.

Patinu lze vytvářet více způsoby, mnohé z nich jsou náročné na materiál a práci a měli by je využívat hlavně profesionálové. Existují však i poměrně jednoduché postupy, které může použít každý zájemce o tuto techniku, a dá se s nimi dosáhnout velmi dobrých výsledků.

Patinování může být jednoduché

Chcete při patinování vyvinout minimální námahu a ušetřit na nákladech? Pak využijte jednoduchou metodu, která je vhodná pro různé i složitější povrchy, hodí se pro starý i novější nábytek a dokáže schovat nedokonalosti. Dá se aplikovat jak na čisté dřevěné povrchy, tak na lakované plochy. Je založena na nanesení vrstvy nebo více vrstev barev a poté na následném broušení, které není prováděno stejnoměrně. Výsledkem je viditelná barva nebo podklad na určitých místech. Navíc není potřeba složité vybavení, potřebné jsou pouze nátěrové hmoty, štětce, bruska nebo smirkový papír.

Výsledkem je vzhled nábytku, který prošel dlouhou dobou používání, a ošumělosti dosáhnete přesně na těch místech, kde ho mít chcete. Nejjednodušším způsobem je použití pouze jedné vrstvy barvy a její následné lehké obroušení na podkladové dřevo. Poté je potřeba ještě povrch přelakovat, dřevo se tak lépe udržuje a je ochráněno proti vlhkosti. Vhodný je průhledný matný lak.

Barvy a postup

nabytek_s_patinou 2

Na volbě barev záleží konečný výsledek. K nejžádanějším patinám patří skandinávský a provensálský styl. Toho lze dosáhnout použitím bílé a tmavě hnědé barvy. Obzvláštní péči potřebují hrany nábytku, které bývají vystaveny největší námaze. Je samozřejmě možné využívat celou paletu barev, kombinovat více vrstev nebo ponechat takové vrstvy barev, které byly na nábytku původně. Povrch pro nanesení nátěrových hmot musí být odmaštěný, očištěný a dokonale suchý. Každá vrstva potřebuje dostatek času pro zaschnutí, poté následuje přebroušení.

Nátěrové hmoty volte tak, aby byly slučitelné. Barvy se nanášejí štětcem, není nutno obávat se stop, které štětec zanechává. Ty naopak napomohou přirozenému vzhledu. Teprve po zaschnutí poslední vrstvy přichází na řadu broušení. Lze využit archy brusného papíru, brusnou houbičku nebo elektrickou brusku. Ta je vhodná na velké plochy, ale je potřeba brousit nestejnoměrně. Hrany je vhodné dobrušovat ručně. Záleží pak na každém zájemci, zda probrousí povrch až na dřevo nebo ponechá prosvítat některou z barevných vrstev.

Patinovaný nábytek vyžaduje odpovídající doplňky

Chcete docílit plastického vzhledu? Pak nechte vystoupit suky, letokruhy a obruste hrany. Reliéf lze vytvořit pomocí drátěného kotouče umístěného na vrtačce. Nejlépe se efekty vytvářejí na měkčím dřevě. Proto lze lehce upravovat například klasické skříňky a skříně z borovicového dřeva, které nabízí většina prodejců. Patinový kabát dodá originalitu a styl. Celek pak doplňte úchyty a dalšími doplňky, které se k vámi zvolenému vzhledu hodí. Tento druh nábytku se nejvíce hodí tam, kde chcete dosáhnout rustikálního stylu nebo vintage vzhledu. Umístit ho můžete i do novějších staveb či chatek nebo chalup.