Jak vyrobit dřevěná vrata

Jste vlastníky chaty, domu venkovského typu nebo jste jen šikovní kutilové, kteří milují práci se dřevem? Potřebovali byste doladit celkový vzhled obydlí dřevěnými vraty, ale žádná se vám nelíbí nebo vám přijdou předražená? Pak se do výroby pusťte sami, není to tak složité a výsledek jistě bude stát za to. Je potřeba mít neustále na mysli, že vrata vytvářejí první dojem při vstupu do nemovitosti, ale také chrání váš majetek. Proto by vaše vrata měla být příjemná na pohled, ale současně pevná, chráněná a lehce manipulovatelná. Tyto vlastnosti vám rozhodně neposkytnou vrata z drátěného pletiva nebo plechu. Vrata ze dřeva jsou ideálním řešením.

Obsah článku:

Výroba vrat - co si připravit a jak začít

Pokud zvolíte klasickou konstrukci, je výroba vrat svépomocí nenáročná. Pokud vlastníte základní truhlářské potřeby a máte alespoň trochu zkušeností v této oblasti, nemáte se čeho bát. Nejjednodušší volbou je volba základní konstrukce do tvaru písmene Z, tím se vytvoří rám. Ten se pak pokryje vybranými prkny. Trámky rámu by měly být dobře proschlé a dostatečně silné. Spoje se provádí čepy a dlaby. Ty se vyrobí pomocí ostrého dláta. Čepové spoje jsou spolehlivé a vzhlednější, než hřebíky, vruty a podobně.

Začínáme přípravou rámu dřevěných vrat

Jak vyrobit vrata ze dřeva? Začněte přípravou základu, rámu. Trámky je potřeba nejdříve důkladně změřit a potom upravit, aby měly potřebný rozměr. Počítejte se zemní vlhkostí a umístěte vodorovný spodní okraj alespoň 20 cm nad zem. Horní vodorovný trám by měl být tak vysoko, aby obě křídla tvořila tvar čtverce. Výztuha se připojuje diagonálně, drží ji čepy a je výhodné ji zapustit.

Pak přikročte k namontování zámku, ten patří do protilehlé strany svislého trámu. Vše zkontrolujte, uhlaďte nerovnosti, vyzkoušejte pevnost.

Pak pokračujte v práci se svislými trámky.

Pokračujte upevněním závěsů dřevěných vrat

Trochu složitější je zhotovení závěsů. Jsou velmi důležité, bez jejich kvalitního provedení nebudou vrata bezchybně fungovat. Do svislých trámků umístěte točnice a důkladně je upevněte. Točnice jsou čepy pro patní ložiska. Většinou se jedná o tyčky z oceli o průměru minimálně 25 mm a o délce do půl metru. Ty se zapouštějí do os trámů. Je nutné připravit pro ně předem otvory. Otvory musí být těsné a hluboké nejméně 30 cm. Točnice se usadí takovým způsobem, aby měly zcela stabilní polohu v připraveném otvoru. To lze vyřešit tak, že se provrtají a do otvoru se umístí šroub s matičkou. Šroub musí vyčnívat na obě strany. Na tyčku se navlékne silná a velká podložka. Tím docílíte toho, že vratová křídla nebudou klesat. Sloupek vrat můžete také stáhnout. Jako objímka poslouží například silnější pásek z oceli.

Pak se věnujte horní části sloupku. Ten by měl mít válcovitý tvar, protože se při usazování a konečné úpravě bude zasunovat do kovové kruhové objímky, která bude pevně zazděná. Někdy se využívá objímka složená ze dvou částí a spojená pomocí šroubů.

Spodní část dřevěných vrat tvoří patní ložisko

Tam, kam budou umístěny osy svislých trámů, se umísťuje patní ložisko. Kolem trámů se pak otvírají vrata. Patní ložisko vytvoříte z betonu, ze kterého odlijete desku a do ní zapustíte ocelovou trubku. Otvor trubky by měl mít stejný průměr jako čep. Patní ložisko vyzkoušejte s hotovým trámem ještě bez prken, manipulace bude snazší. V minulosti tvořil patní ložisko kámen. Nyní přichází čas na úpravu hotového rámu. Ten je potřeba opatřit kvalitním ochranným nátěrem.

Dokončení rámu dřevěných vrat

Když jsou křídla vrat několikrát ošetřena nátěrem, můžete přistoupit k finální úpravě, pobití připravenými prkny. Ta by měla mít minimální šířku 15 m, aby působila dostatečně masivním dojmem. I prkna opatřete ochranným nátěrem. Pozor na délku, spodní konec hotových vrat má být cca 5 až 10 cm nad povrchem země. Prkna se připevňují pomocí vrtů nebo hřebíků, ty můžete zatmelit. Když máte vše hotovo a upraveno, proveďte finální nátěr celých vrat. Ideální volbou je zůstat u olejových lazur a zvýraznit přirozenou strukturu dřeva.