Jak vyrobit krmítko pro ptáčky? Tipy, které zvládnou i děti!

Zima se už blíží, a tak je nejvyšší čas se na ni připravit. Pro ptáčky nastává krušné období, proto bychom neměli zapomenou ani na ně, a na zahradu, terasu nebo jen za okno či do přírody umístit krmítko a pravidelně do něj krmení doplňovat. Krmítko pro ptáky můžeme buďto zakoupit hotové, nebo jej vyrobit. Při slovech „jak vyrobit ptačí krmítko“ si jistě představíte dřevo, hřebíky a spoustu práce, nicméně jde to i jednodušeji, přičemž výsledný efekt bude stejný, a navíc můžete při výrobě zabavit i ty nejmenší!

Krmítko z PET lahve

Jedním z nejjednodušších postupů je výroba krmítka pro ptáčky z PET lahve. Potřebné pomůcky a materiály má doma asi každý a není nutné nic shánět ani nakupovat za vysoké částky. Ke zhotovení budeme potřebovat samozřejmě PET láhev, pevnější provázek a nůž na koberce. Láhev může být velká i malá, to záleží jen na vás. Postavím si ji na stůl a asi 5 centimetrů od spodu vyřežeme ze dvou nebo tří stran dostatečně velká „okénka“. Kolem vršku uvážeme provázek, kterým pak připevníme tato ptačí krmítka například k větvi stromu. Dno naplníme vhodnými semínky, například slunečnicí nebo prosem.

Druhá varianta je podobná, ale kromě všech výše uvedených pomůcek budeme potřebovat ještě dvě plastové lžíce a zapalovač. Postupujeme následovně:

 • Lahev otočíme dnem vzhůru a v horní části, tedy asi 2 centimetry od dna, uděláme nožem z boků dvě menší dírky naproti sobě.
 • Těmi provlečeme provázek, který bude sloužit k zavěšení.
 • Poté láhev otočíme, a přes víčko naplníme asi do tří čtvrtin semínky.
 • Těsně nad „hladinu“ semínek uděláme nožem o něco větší dírky, a pomocí zapalovače roztavíme kousek rukojeti plastové lžíce, kterou tímto způsobem do dírky upevníme širokou částí ven.
 • Poté lahev opět otočíme dnem vzhůru.
 • Do lžic budou postupně padat čerstvá semínka, a navíc poslouží jako bidýlko.

Krmítko z květináče

ptačí budka 2

K výrobě budeme potřebovat plastový květináč, plastovou podkladovou misku pro květináč (musí být o něco širší než vrchní strana květináče), tavnou lepicí pistoli, kobercový nůž a háček na pověšení. První na čtyřech místech vrchní hrany květináče vyřízneme malé „půlkruhy“. Poté krmítko naplníme semínky a pomocí tavné pistole přilepíme podkladovou misku její vrchní stranou k horní straně květináče s průřezy. Poté jej otočíme a na horní stranu ještě za pomoci lepidla připevníme háček nebo provázek k zavěšení. Takto vyrobená krmítka pro ptáky budou semínka dávkovat postupně po dlouhou dobu, a není nutné je doplňovat příliš často. Pozor však na umístění – hodí se spíše pod střechu, protože v misce se může držet dešťová voda.

Plechovka a provázek i rolička od toaletního papíru

Krmítko pro ptactvo lze zhotovit i z tak obyčejných věcí, jako je například plechovka nebo rulička od toaletního papíru. V případě plechovky odstraníme vrchní i spodní stranu (abychom viděli skrz). Ostré hrany můžeme zabrousit smirkovým papírem. Poté budeme potřebovat kulaté plastové víčko (například od jogurtu, hořčice apod.), které rozřízneme na půl. Polovinu víčka přilepíme tam, kde bylo dno plechovky, a druhou tak, kde bylo víko. Plechovku umístíme naležato, ovážeme provázkem, aby se dala zavěsit, a naplníme krmením. Opatřit ji můžeme také bidýlky, která zhotovíme z menších větviček přilepených k plastu.
Co se týče krmítka z ruličky, s tím si poradí i ty nejmenší děti. Roličku stačí nejdříve z vnějších stran namočit do medu nebo třeba arašídového másla. Poté se v misce smícháme směs různých semínek a lepivou ruličku v ní hezky obalíme. Když krmítko zaschne, protáhneme skrz otvory v ruličce provázek a můžeme jej zavěsit. Lepší je umístit takovéto krmítko někam, kde neprší, protože papír by se mohl rychle rozmočit.

Krmítko na parapet

Krmítko pro ptáčky na okno může být prakticky z čehokoliv – v truchlících, které přes zimu zejí prázdnotou, ponechejte zeminu a na ni můžete umístit například napodél uloženou plechovku, kelímek od jogurtu, malý květináč a podobně. Naplňte je zrním a krmítko pro sýkorky a ostatní drobné ptáčky je na světě. Na parapet lze umístit i dřevěnou budku pro ptáčky, jejíž připevnění si však žádá trochu zručnosti.

Dřevěné krmítko pro ptáčky

Krmitko_pro_ptaky 2

Dřevěná krmítka pro ptactvo jsou asi nejrozšířenější a jsou k sehnání v hobby marketech či prodejnách s potřebami pro zvířata. Výroba ptačí budky však kupodivu není nic náročného, a hlavně vám takové krmítko vydrží mnohem déle než ta „provizorní“.

K výrobě velmi jednoduchého dřevěného krmítka, které zvládne určitě každý, budeme potřebovat dlouhé dřevěné prkno, pilku na dřevo, hřebíky a kovový háček pro zavěšení.

 • Nejprve je nutné si nařezat prkno.
 • Budeme potřebovat spodní stranu budky, dvě boční strany a prkénko na stříšku.
 • Spodní deska by měla být velká přibližně 20 x 10 až 30 x 20 centimetrů.
 • Boční strany by měly mít stejnou šířku, ale o pár centimetrů (nanejvýš 5 cm) rozdílnou výšku. Je to z toho důvodu, že stříška musí být šikmá, aby dřevo zbytečně nenavlhalo.
 • Všechny dřevěné části k sobě připevníme pomocí hřebíků nebo vrutů do dřeva.
 • Do krmítka poté umístíme hliněnou misku pod květináč naplněnou semínky.
 • Aby vám dřevěné krmítko pro ptáčky vydrželo i několik let, je potřeba dřevo ošetřit impregnací a barvou na dřevo.