Jak vyrobit nábytek z palet?

Postavte si vlastní nábytek z palet. Za pár stokorun vytvoříte originální posezení, bytelnou postel z palet nebo pevný stůl z palet. Paletový nábytek má nespočet podob a každý kus je originál. Inspirujte se a přečtete si návod jak si postavit paletový nábytek doma. 

jak vyrobit nábytek z palet

 

Proč paletový nábytek? 

Před několika lety se začaly na internetu objevovat první fotografie od kutilů, kteří využili staré palety novým způsobem. Postele z europalet, zahradní nábytek z palet, botníky i lavice zaplavily domácnosti i sociální sítě. Paletový nábytek se osvědčil lidem do domů i podniků. Když si spojíte všechny jeho výhody se skvělým pocitem, který vám dá práce na vlastním kusu nábytku, můžeme jej jen doporučit. 

Výhody paletového nábytku: 

 • sestavit si vlastní nábytek je z palet jednoduché 
 • každý kus paletového nábytku je originál 
 • nábytek z palet je levný 
 • výrobky z palet jsou ekologické a šetrné 
 • hodí se i pro atypické prostory 
 • nábytek z palet snadno opravíte. 

Plusy nábytku z palet už známe. Jaké jsou jeho nevýhody? Snad jedinou je, že v prostorech palety snadněji ulpívá prach. Znamená to tedy jednou za čas, o něco zručnější práci s vysavačem při úklidu

Návod: Jak vyrobit nábytek z dřevěných palet 

Na výrobu nábytku z palet si vyhraďte den a připravte si potřebné pomůcky. Potřebovat budete samozřejmě palety, barvu nebo jiný nátěr na dřevo, pilku, potřeby k broušení, vysavač na prach a kladívko, které najde uplatnění u každého DIY projektu. Práci vám značně usnadní aku nářadí, díky kterému se méně nadřete a práce bude rychlejší.

 1. Začněte nákupem palet.
  Spíše než velkovýrobnu hledejte výkupnu ve vašem okolí, kde se hromadí použité palety.  Vydejte se tam a vyberte si z nich ty nejlepší. Často tam najdete spoustu palet, které jsou jako nové.

  Cena za použitou europaletu začíná na 90 Kč. Nová stojí 250 Kč.
  Kolik potřebujete kusů? To se liší podle vašeho plánu, jaký nábytek budete budovat. Můžete se řídit podle běžných rozměrů palet:
  600 x 400 mm
  - 800 x 600 mm
  - 1 200 x 800 mm
  - 1 200 x 1 000 mm.
  Jako příklad vám poradíme, že na sestavení postele stačí 7 palet. 

 2.  Sestavte si nábytek na nečisto.
  Poskládejte palety, jak byste si je přáli ve výsledku mít. Tak si budete moci poměřit, že všechno sedí a odříznout případně části, které nebudou potřeba. Také si palety označte, abyste později věděli, která kam patří. 

 3. Opracujte europalety.
  Začněte kontrolou, že nikde čouhají hřebíčky. Poté zbruste všechny špinavé, starší nebo ostré plochy a hrany.

 4. Natřete paletu správnými přípravky.
  Každý paletový nábytek by měl být ošetřen, aby vám dlouho a kvalitně sloužil. Zvláště pokud se jedná o nábytek z palet na zahradu. 

  TIP Čím ošetřit paletový nábytek: Pro vnitřní nábytek z europalet doporučujeme Tvrdý voskový olej Osmo. Ten dřevo chrání, rozjasňuje jeho přirozenou strukturu, díky přírodnímu složení nezapáchá a snadno se s ním pracuje.
  Pokud stavíte venkovní nábytek z palet, zvolili bychom ochranný olej na zahradní nábytek, např.Osmo. Nebo lazuru Remmers. Oba tyto nátěry odpuzují vodu, chrání dřevo před UV zářením i plísní a škůdci. Vsadíte s nimi na kvalitu. 

 5. Když nátěr uschne, je na řadě montování palet k sobě přesně tak jak jste si je předtím připravili.  

 6. Nakonec nezapomeňte na doplňky.
  Na pohovku z palet dejte polštáře, na polici poskládejte knížky. Stolek z palet můžete doplnit LED světly, které vám vytvoří doma kouzelnou atmosféru.  


Inspirace: paletový nábytek 

Nebojte se nechat rozjet svou fantazii při plánování paletového nábytku. Nic není nemožné. Palety můžete skládat jako lego, rozebírat, upravovat. Takže ať už si přejete regál z palet, truhlík z palet, nebo knihovnu z palet, prohlédněte si pár inspiračních tipů a pusťte se do toho. 

Palety mohou sloužit na zahradě mnoha způsoby. Kromě sestavení zahradního nábytku, je můžete použít jako truhlíky a květináče, nebo držáky nářadí. 

                                                                       

                                                                     

Postavte si z palet celou sedací soupravu a využijte volné prostory jako úložné. Najde se tam místo pro vaše oblíbené knihy, ovladač na televizi i nějaké dobroty. Na pohovku z palet dejte polštáře, na polici poskládejte knížky a na postel dejte kvalitní přírodní matraci. Stolek z palet můžete doplnit LED světly, které vám vytvoří doma kouzelnou atmosféru.

                                                                   

A vaše plány nemusí zůstat o posezení. Z palet lze sestavit stoly i celé pracovní sestavy.