Jaké dřevo použít na podlahu ?

jake drevo na podlahu

 

Zámky se pyšnící starými parketami a to je jsou důkazem, že správně udržované dřevěné podlahy vydrží po staletí. nestudí, jsou příjemné na dotek a nezadržují prach, takže určitě neváhejte, co si dát doma na zem. Jenže termín dřevěná podlaha je docela široký pojem, typů dřeva, z nichž můžete vybírat, totiž existuje dost široká nabídka. 

Vybírejte Dřevo podle toho, kde je POLOŽENA položena

Jako každý přírodní materiál má i dřevo svá specifika. Dřevěná podlaha má ráda stabilní teplotu a nízkou vlhkost, jinak vznikají spáry, sesychá či bobtná, takže pozor na rozlitou vodu. Hodí se všude tam, kde k ní budete alespoň trochu ohleduplní. Nezapomeňte při výběru zohlednit míru zatížení, jak moc se o ni budete ochotni starat a jestli pod ní bude podlahové topení. Zásadní roli hraje nejen váš vkus, ale také charakter vašeho bydlení. Rustikálnější styl si bude rozumět s klasickou prkennou podlahou, jinému budou slušet zámecké parkety nebo vícevrstvá, již hotová plovoucí dřevěná podlaha, která není tak náročná na instalaci a údržbu.

Čím tvrdší dřevo, tím více vydrží

Dřevěné podlahy se dělí podle tvrdosti od velmi měkkého (smrk, jedle, borovice, vrba, lípa, topol) přes měkké (bříza, olše, jalovec, modřín), polotvrdé (kaštan, líska, jilm a platan) až po tvrdé dřevo (dub, buk, ořech, javor, jasan, jabloň, hruška, švestka, akát, habr). Obecně vzato čím tvrdší, tím dražší, a tudíž odolnější. I tak ale počítejte s tím, že si bude pamatovat drápky vašich mazlíčků, dětské hrátky, vysoké podpatky i klíče spadlé na zem.

patina je krásná ! 

Nespornou výhodou dřevěné podlahy je dlouhá životnost, můžete ji totiž opakovaně renovovat. K údržbě máte na výběr voděodolné laky a přírodní oleje nebo vosky. Lakovaná podlaha je trvanlivější, ale při poškození nebo poškrábání ji musíte přebrousit a nalakovat celou. Oleje a vosky se do dřeva vsáknou, tudíž potřebují pravidelně obnovovat. Podtrhnou krásu a strukturu dřeva, a navíc vám umožní snadné lokální opravy poškozených míst, štíplou parketu stačí přebrousit a znovu napustit. Ani úklid není žádná věda, podlahu stačí vysát a občas setřít vlhkým hadrem. Saponátům se vyhněte, volte jen speciální přípravky na dřevěné podlahy.