Barvy na stěnu ovlivňují vzhled bytu i vaši náladu

Rozhlížíte se po svém bytě a máte pocit, že je nejvyšší čas vymalovat? Pak se zamyslete nad tím, jaké barvy zvolíte pro jednotlivé místnosti, protože barvy nejsou důležité jen pro celkový styl bytu, ale mají také zásadní vliv na náladu obyvatel.

Jak správně vymalovat? Jaké barvy na malování bytu vybrat a jak sladit jednotlivé místnosti? Vyjděte nejen z toho, jakým způsobem dokážou barvy změnit charakter místnosti, ale vezměte v úvahu také funkci jednotlivých částí bytu a vybavení nábytkem. Je potřeba zvolit kombinace barev v interiéru tak, aby byly jak příjemné, tak vkusné a účelné, a zapadly tak do celkového designu bytu.

Obsah: 

barvy na stenu 1 2

 

Barvy do interiéru podle typů

Podle jakých kritérií vybrat barvy na malování pokojů? Jaké zvolit barvy do pokoje, jakou barvou vymalovat kuchyň, jaké jsou vhodné barvy do ložnice? Inspirace je mnoho, ale řiďte se především podle světlosti, teploty a sytosti. Podle teploty se budete při vymalování bytu rozhodovat mezi teplými a studenými barvami.

K hlavním teplým barvám se řadí červená, oranžová, žlutá, hnědá a jejich různé odstíny. Studené barvy jsou například zelená, modrá, fialová, šedá a odstínové varianty.

Jak působí taková barva na zdi? Studená barva chladí a uklidňuje, teplá aktivizuje a zahřívá. Proto se chladné barvy hodí jako výmalba koupelny nebo ložnice, kde si člověk může odpočinout i soustředit se. Také pokud pracujete na home office, použijte pro pracovní kout spíše chladnější barvy. Teplé barvy jsou vhodné k vymalování pokoje nebo kuchyně, dětského pokoje a dalších společenských místností. Ideální volbou je kombinace obou typů barev tak, aby teplá barva převládala.

Sytost a světlost barev dotváří celkový vzhled

Po uspokojivý výsledek při malovaní bytu je velmi důležitá sytost barvy nebo jejího odstínu. Řiďte se vlastními pocity a také tím, jaký nábytek a doplňky v místnosti máte. Pozor na syté barvy, které v první moment mohou působit originálně a přitažlivě, ale po delší době mohou být rušivé a znervózňovat. Volba světlosti barvy pro malování pokojů vychází z velikosti místností a jejích světelných podmínek. Správnou volbou světlosti barvy můžete ovlivnit vizuální dojem. Je to způsob, jak vymalovat pokoj, aby působil dojmem většího nebo naopak zútulnit příliš velkou místnost. Vždy vezměte v úvahu vybavení místností, nábytek, koberce a podobně. Vycházejte ze souladu s výraznými a velkými objekty v místnostech. Barvy mohou být v podobných tónech i v kontrastních kombinacích, záleží zcela na vkusu uživatele.

Jaké barvy do obývacího pokoje

barvy na stenu 2 2

Potřebujete vzdušný a větší prostor? Pak zvolte světlé barvy do obýváku. Inspirace je dostatek, můžete vidět i tmavší odstíny, které zase dodávají útulnost. Zde je však důležitá volba správného odstínu. Vhodné barvy na malování pokojů jsou například bílá, světle zelená, levandulová, světlá cihlová či terakotová barva, světle hnědá, šedobéžová a další světlé odstíny.

Jakou barvu do obýváku nepoužívat? Určitě výrazně červenou a obecně příliš ostré a výrazné barvy. Osvědčenou klasikou je šedo bílý obývací pokoj. Nezapomeňte také na osvětlení, to mění odstín barvy do pokoje. Kombinace s teplým světlem nebo studenou bílou je potřeba vyzkoušet.

Pokud bydlíte v nájemním bytě, myslete také na to, že po ukončení nájemní smlouvy bude potřeba uvést byt do původního stavu. Vybírejte tedy spíše světlejší odstíny barev, které snadněji přetřete.

Jaké barvy do ložnice

Ložnice je především místem odpočinku. Vhodné barvy do ložnice jsou proto příjemné barvy v decentních tónech. S barvami pak musí ladit i osvětlení, pro zvýšení útulnosti se hodí teplé bílé světlo. Nejlepší barva na malování pokojů je bílá, to však pro ložnici neplatí. Zde budou relaxaci podporovat například zelená, růžová, broskvová, vínová, písková, modrá a další, ale vždy jen v tlumených odstínech. Vhodná je samozřejmě i teplejší bílá. Do ložnice se nehodí výrazné barvy na malování na zeď, jako je červená, žlutá, oranžová. Příliš ostré barvy mohou být příčinou nespavostiI tady je vhodné použít teplé bílé osvětlení do ložnice. 

Jak vymalovat kuchyň

barvy na stenu 3 2

Inspirace a vzory malování pokojů najdete v každém časopise nebo webu o bydlení, ovšem nejpestřejší volbu barev nabízí kuchyně. Zde můžete dokonale uplatnit svou fantazii. Náladu a chuť na jídlo povzbudí třeba broskvová, žlutá či odstíny hnědé, naopak méně vhodné jsou světle zelená nebo modrá.

Červená barva a její variace chuť k jídlu povzbudí, modrá a zelená naopak snižují. Vhodné je doplnění studeným bílým osvětlením. Při volbě barvy přihlížejte také k velikosti kuchyně. Velmi oblíbené jsou efekty střídání odstínů jedné barvy nebo výmalba v kontrastu s bílou barvou, například jedna nebo dvě stěny bílé a zbytek vymalovaný vybranou barvou.

Koupelny většinou ve světlé barvě

Většina koupelen v bytech mívá malé rozměry, proto při plánování, jak vymalovat byt, nevybírejte pro tuto místnost tmavé barvy. Ty by totiž místnost opticky zmenšily. I zde je klasikou bílá, popřípadě světlejší modrá. Odstíny žluté a červené působí aktivačně. Máte rádi levanduli a chtěli byste zvolit fialovou barvu doplňků? Pak byste měli opatrně kombinovat. Jaká barva se hodí k fialové? Třeba světloučké odstíny žluté, modré nebo opět osvědčená bílá. Také liliová barva patří k oblíbeným. Vhodné nejsou tmavé barvy, ty si můžete nechat pro dekorace. Osvětlení volte teplé bílé. Záleží však na vás a vašich prioritách.

Dětský pokoj je proměnlivý

Vybrat vhodnou barvu do dětského pokoje může být obtížné. Dítě si zde nejen hraje, ale také pracuje, relaxuje i spí. Proto právě zde můžeme zvolit kombinace barev podle jednotlivých zón činnosti. Pokud si nejste jisti, je správnou volbou bílá a barevnosti můžete dosáhnout doplňky a dekoracemi. Přijatelné barvy jsou také modrá nebo růžová a zelená, doplněné teplým bílým osvětlením. Vyhnout byste se měli výrazné světlejší červené, žluté nebo oranžové. Ty se hodí maximálně do okolí pracovního stolu, kde vzbuzují aktivitu, kolem postele bývá vhodná zase uklidňující modrá či zelená ve studenějších odstínech. Důležitý je také názor dítěte a jeho barevné preference. Do dětského pokoje jsou nejvhodnější omyvatelné barvy, díky, kterým vám dětský výtvor na zdi vykouzlí úsměv na tváři. V posledních letech jsou také velmi populární magnetické barvy.

Dokonalé malování vyžaduje přípravu

barvy na stenu 4 2

Naplánovali jste dokonale barevné ladění a kombinace? Pak se připravte také na samotné malování stěn. Techniky, které zvolíte, zásadně ovlivní konečný výsledek. Využijte ověřených zkušeností a rad odborníků.

Rozhodněte se, zda zvolíte malování štětkou nebo malování válečkem. Vybrat si můžete i váleček na malování se vzorem. Pořiďte si také různé druhy štětců, vaničku s mřížkou, ochrannou fólii, pásku, sádru, stěrku, tmel a špachtle.

Při odstranění staré malby se mohou objevit praskliny a ty bude nutno opravit. Jak odstranit starou malbu? Někdy stačí stěny omýt mýdlovou vodou, jindy je nutné stěny oškrabat a použít penetraci, čímž zabráníte, aby se staré barvy navalovaly na váleček. Pak musíte počítat s tím, že se malování prodlouží o dobu, jak dlouho schne penetrace. Vyberte si vhodnou dobu a počasí a můžete začít se samotným malováním. Pokud si s malováním přece jen nevíte rady, nechte to na profesionálech. Vyberte si malíře na Firmy.cz.