Kartáčování dřeva - zkrášlí, omladí a prodlouží životnost.

Dřevo patří mezi ty nejpoužívanější materiály ve stavebnictví. Ať už se jedná o interiér nebo exteriér, vždy poskytne „teplo domova“ a prostory zútulní. Bohužel se na něm poměrně rychle projevuje zub času, a proto je důležité o něj náležitě pečovat. K tomu mohou posloužit různé nátěry, laky, oleje a jiné povrchové úpravy. Ty se hodí spíše pro nové povrchy a fungují jako prevence před poškozením. Starší a zašlé dřevo pak lze oživit různými technikami. Mezi ty nejefektivnější jistě patří kartáčování dřeva. V následujících řádcích si povíme. Co to vlastně kartáčování neboli drásání dřeva je a jak na to. 

Co je to kartáčování neboli drásání dřeva?

Jedná se o druh úpravy povrchu dřeva, kdy se odstraňuje část, která se nazývá měkká léta (můžeme se setkat také s pojmy měkké dřevo, měkká vlákna nebo jarní vlákna). Vzhledem k tomu, že na povrchu zůstává pouze tvrdá vrstva, dochází k vytvoření struktury a jakémusi zvrásnění, čímž se vytvoří dojem starého dřeva. Tento efekt lze podpořit také dalším opracováním, a to například mořením či opalováním. Drásáním sice dřevo na pohled zestárne, nicméně jeho vlastnosti se zlepší a z tohoto pohledu materiál spíše omládne a prodlužuje se jeho životnost.

Kartacovani_dreva_2

Kartáčované dřevo bude jako nové

Jak jsme si již řekli výše, drásané dřevo získá lepší vlastnosti, vynikne jeho reliéf a povrch nabude nového atraktivnějšího vzhledu. Vzhledem k tomu, že se měkká část dřeva, která stárne podstatně rychleji, odstraní, mohou kartáčovaná prkna či nábytek svou službu poskytovat další roky a budou stále vypadat jako nové. Pro lepší efekt je vhodné zkombinovat drásání také s jinými technikami a dřevo po dokončení procesu vhodně ošetřit. 

Nejvhodnější druhy dřeva

Samozřejmě můžeme kartáčování provádět téměř u jakékoliv dřeviny, nicméně některé jsou přece jen k této metodě vhodnější, a jiné se nehodí vůbec a profesionální firma vám drásání takového dřeva ani nedoporučí. Ideálním dřevem pro kartáčování jsou měkké druhy, konkrétně smrk, borovice a modřín. Z listnatých stromů se pak mezi měkké dřeviny řadí třeba lípa nebo olše, ty ostatní se zpravidla řadí mezi dřevo tvrdé, a například dub je ke zpracování touto technikou nevhodný, protože jeho struktura by nemusela dostatečně vyniknout.

Ruční kartáčování dřeva

Dřevo můžeme opracovávat ručně pomocí kartáčů na drásání dřeva. Ty lze zakoupit v hobby marketech nebo například v železářství. Vyznačují se ocelovými „štětinami“, které si s měkkými vlákny snadno poradí. Vzhledem k velké fyzické náročnosti se ruční kartáčování dřeva hodí spíše na menší povrchy jako jsou desky nebo méně rozměrný nábytek.

Rozhodně se tímto způsobem nepouštějte do zpracování celé podlahy a jiných velkých ploch.

Nářadí na kartáčování dřeva

Dřevo můžeme opracovat také pomocí přístrojů, které udělají většinu těžké dřiny za nás. Nejpoužívanější je asi bruska na kartáčování dřeva. Jedná se o nástroj přímo určený k těmto účelům, na který lze umístit kartáče různých velikostí. Tento způsob je velmi rychlý, málo pracný a zvládne to opravdu každý. 

O něco méně nákladné je pořízení abrazivního kartáče na drásání dřeva do vrtačky. Jedná se vlastně o nástavec, který se umístí místo vrtáku. Tyto kartáče můžeme vybírat podle hrubosti i velikosti přesně na míru vlastním potřebám. Jsou označeny čísly, které značí stupeň hrubosti a podíl abrazivní složky.  Čím vyšší toto číslo je, tím bude opracování dřeva jemnější. Pro velmi staré a znehodnocené povrchy tedy vybírejte spíše z čísel nižších. Oproti brusce jsou kartáče do vrtačky o něco menší, proto by opracování velkých povrchů mohlo trvat o něco déle. Oproti ručnímu drásání se však stále jedná o nenáročný a rychlý proces.

Mezi jeho přednosti stroje na drásání patří to, že na dřevo vyvíjí stále stejný rovnoměrný tlak a konečný výsledek je perfektní a bez známek po přechodech od ručního drásání. Zvolit si lze také intenzitu tlaku nebo rychlost kartáčování.

Postup na kartáčování dřeva

Postup je velice jednoduchý a zvládne jej asi každý. Jednoduchý tedy dřevo omladit, Postupujte krok za krokem.

Návod na kartáčování dřeva:

  1. Nejprve si ujasníme, čím budeme dřevo zpracovávat. Na velmi malé povrchy se hodí ocelový kartáč a ruční drásání. Pro menší profilované lišty, nebo například rámy obrazů, dřevěných oken a tak podobně, je určitě dobré využít abrazivní kartáč na vrtačku o odpovídající velikosti. Ruční kartáčovací bruskou pak zpracováváme větší, a hlavně rovné povrchy.
  2. Zkontrolujeme veškerou bezpečnost. Rukavice by měly být samozřejmostí, stejně jako zajištění dřeva proti nechtěnému pohybu. Nezapomeňte ani na ochranné brýle, ze dřeva mohou odlétávat drobné třísky.
  3. Dřevo zbavíme všech nečistot, upneme do svěráku a můžeme začít brousit. Nezapomeňte na plynulý pohyb, jinak budou přechody patrné.
  4. Drásané dřevo očistíme od prachu a drobných třísek a můžeme je dále opracovávat například opalováním, díky kterému krásně vynikne jeho kresba.

Jaké jsou ceny kartáčování dřeva profesionály?

Cena drásání dřeva se různí podle mnoha faktorů. Mezi ty patří například stupeň drásání dřeva, technologický postup, typ povrchu a druh dřeviny, nebo také závěrečné úpravy povrchu (opalování, lakování, moření). Ceny kartáčování dřeva se nejčastěji pohybují v rozmezí od 40 do 60 Kč za metr čtverečný.