Kde použít silnovrstvou a kde tenkovrstvou lazuru? Jaký odstín?

Kde použít silnovrstvou a kde tenkovrstvou lazuru? Jaký odstín?

Téměř každý z výrobců nátěrů na dřevo nabízí ve svém portfoliu tenkovrstvé i silnovrstvé lazury. Jak tedy určit jestli použít silnovrstvou nebo tenkovrstvou lazuru?

Existuje několik základních pravidel, na základě kterých si můžeme vybrat který typ nátěru zvolit.

Silnovrstvou lazuru resp. krycí lazuru na dřevo, lze aplikovat pouze na dokonale suché dřevo.  Dokonale suché dřevo je vyznačuje vlhkostí okolo 17%.

Například u dřeva, které projde procesem sušení, začínáme na počáteční vlhkosti okolo 80%. Ze sušičky vychází dřevo s vlhkostí 8-12%, ale tato vlhkost je trvale neudržitelná, protože si dřevo “natáhne“ vlhkost z okolí a výsledná vlhkost se ustálí na 17-18%.

Kde použít silnovrstvou lasuru?

Silnovrstvou lazuru můžeme použít například na dveře, okenice nebo okna, což jsou rozměrově stálé prvky, které již své rozměry, např. podle vlhkosti a teploty, nemění. 

Další využití silnovrstvých lazur je u renovačních nátěrů staršího dřeva, kde ještě nechcete dřevo vyměnit, ale renovační nátěr je vyžadován. Krycí nátěr umí překrýt původní nátěry, částečně schová vady na dřevě způsobené zubem času a tím prodlouží životnost. 

Video:  nanášení krycího nátěru - Osmo Selská barva 

Kde použít tenkovrstvou lasuru? 

Tenkovrstvé  lazury lze použít na vlhčí a méně vyschlé dřevo. Možností využití je podstatně více:  ploty, altány přístřešky apod. Ideální je zvolit tenkovrstvou lazuru u čerstvého dřeva, které má zvýšenou vlhkost (např. nad 20%). U dřeva s vyšší počáteční vlhkostí je doporučována také penetrace, která chrání dřevo proti houbám a dřevokazným škůdcům atd. Kvalitní penetrace také umí regulovat vlhkost dřeva. Tenkovrstvá lazura je také doporučována na jakékoliv nové dřevo, kde má výsledek nátěru nechat dřevo co nejvíce vyniknout. Tenkovrstvá lazura se vyznačuje také nejjednodušší renovací oproti ostatním nátěrům.

Samozřejmě se nevylučuje, po přirozeném vyschnutí, aplikovat později středněvrstvou nebo silnovrstvou lazuru.

Přirozený proces vysychání dřeva jen tak neurychlíme. Obecně se uvádí, že měkké dřevo o síle zhruba 2 cm vyschne za 1 rok, u tvrdého dřeva to jsou až 2 roky.

Určitě nepoužívejte silnovrstvou lazuru nebo krycí barvu na trámy, pergoly nebo plotovky, které nejsou ještě dokonale vyschlé, lazura se bude loupat.

 Video: použití tenkovrstvé lazury - Osmo ochranná olejová lazura cedr

Bezbarvý nátěr vs. barevný nátěr, jak postupovat při výběru a na co dbát?

Obecně platí u všech výrobců nátěrových hmot, že čím tmavší odstín, tím vyšší ochrana a delší životnost. Spousta zákazníků si vybere bezbarvou variantu protože chce zachovat barvu dřeva v co nejpřirozenějším odstínu. Nevýhoda spočívá v tom, že i u nejkvalitnějších produktů na trhu docílíme životnosti nátěru maximálně na dobu 5. let. Oproti tomu u nátěrů s pigmentem se bavíme o 2-3x delší životnosti.

Dřevo pod bezbarvý nátěr šedne a černá – bezbarvé lazury zpravidla nemají UV filtr, jsou určené spíše do interiéru nebo pro zesvětlení pigmentovaných odstínů. Pokud budete chtít docílit naturálního vzhledu dřeva tak raději než bezbarvý nátěr zvolte nátěr s pigmentem nejvíce podobným vzhledu dřeva a tím získáte trvalejší ochranu. 

Video: nátěr bezbarvým nátěrem s UV filtrem - Osmo UV ochranný olej  

Pozor na velmi tmavé odstíny, které oproti světlým kumulují velké množství tepla. Platí, že mnohem rychleji mění svůj objem, dřevo tím více pracuje a bude náchylné k praskání. U volby odstínu se obecně doporučuje nevybírat příliš tmavé ani příliš světlé odstíny. 

Za tým Barvy na dřevo

Ing. Richard Janovský

www.barvy-na-drevo.cz