Kam silnovrstvá a kam tenkovrstvá lazura?
Silnovrstvá lazura a krycí barvy na dřevo lze použít jen u dokonale suchého dřeva – což je nyní 17 % vlhkosti (pro ilustraci do sušičky dřeva jde dřevo pokácené třeba i 80 %, ze sušičky vychází zhruba na 8–12 %, ale zpětně se znovu dostává 17–18 % přirozeně natáhne vlhkost z okolí).
Prakticky všeobecně silnovrstvá lazura se používá spíše na dveře, okenice, okna což jsou rozměrově stálé prvky, které již svoji velikost např. podle vlhkosti a teploty nemění.
Tenkovrstvé lazury lze aplikovat na vlhčí a méně vyschlé dřevo, spíše na ploty, altány přístřešky apod. Ideální postup u čerstvého dřeva (tj. zvýšená vlhkost – např. nad 20%) – je doporučeno, všeobecně tenkovrstvá lazura s napouštěcím nátěrem (penetrací). Později po vyzrání a přirozeném vyschnutí lze použít i středněvrstvou nebo silnovstvou lazuru.
Přirozený proces vysychání dřeva jen tak neurychlíme. Obecně se uvádí, že měkké dřevo o síle zhruba 2 cm vyschne za 1 rok, u tvrdého dřeva to jsou až 2 roky.
Pokud použijeme silnovrstvou lazuru nebo krycí barvu na trámy, pergoly nebo plotovky, které nejsou ještě dokonale vyschlé, lazura se bude loupat.
Dřevo pod bezbarvou lazurou šedne a černá – bezbarvé lazury zpravidla nemají UV filtr, jsou určené do interiéru nebo zesvětlení pigmentovaných odstínů.
Všeobecně jsou bezbarvé lazury určeny hlavně do interiéru anebo pro krátkodobou konzervaci při montáži venku – např. pergoly, garážové stání (např. při stavbě, aby se zabránilo ušpinění dřeva) a zakonzervování příčných řezů – dořezávání.
Volba odstínu dřeva
Obecně platí – čím světlejší odstín finální úpravy dřeva zvolíte, tím kratší bude životnost natíraného povrchu. Důvodem je minimální obsah pigmentu ve světlých lazurách, které dřevo chrání před zešednutím a černáním.
Velmi tmavé odstíny oproti tomu kumulují ve velmi krátké době velké množství tepla tzn. že mnohem rychleji mění svůj objem a dřevo tím více pracuje a bude náchylné k prasknutí. Platí tedy zlatá střední cesta – odstíny dubu, ořechu apod. pokud chceme dosáhnout kompromisu mezi estetickou a technickou stránkou věci.