Krycí barvy změní kompletně vzhled dřeva

Natírání lampička

Krycí barvy na dřevo slouží k ochraně a esteticky vylepší jeho povrch. Tyto barvy mají vysokou krycí schopnost a umožňují zakrýt celý povrch dřeva, včetně jeho struktury a původní barvy. Jsou vhodné na nové dřevo, nebo také již ošetřované dřevo s poškozeným povrchem.

Kdy zvolit krycí barvu

Krycí barvy na dřevo se používají v případech, kdy chcete zakrýt přirozenou barvu dřeva nebo starší vrstvu barvy a vytvořit na povrchu dřeva jednotnou, neprostupnou a hodně krycí vrstvu. Využijete ji při natírání rámu oken, dveří i celého nábytku. Pokud máte starší ještě funkční nábytek, ale plný nevzhledných fleků, je krycí barva tou pravou volbou. Nábytek v různých barvách a stylech tak snadno sjednotíte do jednoho příjemného vkusného celku.

Pracovní plochu můžete také ošetřit krycí barvou. Ošetříte tak povrch, nebo zakryjete opotřebení. Staré palubky na podlaze natřené modrou nebo bílou barvou úplně změní vzhled celé místnosti a navodí oblíbený styl Provence. V tomto případě jsou vhodné barvy určené pro paluby lodí. Stejně tak terasy, ploty a venkovní nábytek snesou kvalitní a hodně odolnou barvu na dřevo. Volte pak druhy vhodné do exteriéru, které chrání i proti povětrnostním vlivům a UV záření.

Složení krycích barev na dřevo

Obvykle se skládají z pigmentů, pojiv a rozpouštědel. Pigmenty jsou zodpovědné za krycí schopnost barvy, zatímco pojiva pomáhají udržet barvu na povrchu dřeva. Rozpouštědla slouží k rozpouštění a usnadnění aplikace barvy. Vybírat můžete z barev syntetických nebo barev vodou ředitelných.

Krycí barvy mohou být olejové, akrylové nebo alkydové. Olejové barvy jsou tradičnější a mají dobré vlastnosti pro použití na dřevě, protože se snadno aplikují a poskytují dobré výsledky. Zároveň jsou často čisto přírodní, co může být pro váš výběr klíčové. Akrylové barvy jsou na trhu relativně nové a nabízejí rychlé sušení a dobrou odolnost vůči povětrnostním podmínkám. Alkydové barvy jsou trvanlivé a odolné proti vodě a chemikáliím, ale mají delší dobu schnutí. Při výběru vhodné barvy je potřeba s tímto počítat.

Před jejich použitím je důležité připravit povrch dřeva, odstranit veškerou špínu a prach a vytvořit rovnoměrný podklad pro aplikaci barvy. Aplikovat ji můžete štětcem, válečkem nebo speciální stříkací pistolí. Výběr je zcela na vás, ale pro různé povrchy a projekty se hodí něco jiné. Větší povrchy rychle a rovnoměrně zvládnete natřít válečkem, na menší a členitý povrch je lepší měkký štětec. Při použití pistole vždy chraňte okolí před ušpiněním a sebe před zasažením očí a dýchacích cest. Po aplikaci je nutné vždy nechat barvu schnout podle pokynů výrobce a zkontrolovat, zda je třeba aplikovat další vrstvu.

Použití krycí barvy na dřevo krok za krokem

  1. Připravte okolí, kde budete pracovat – Pokud nepracujete v dílně, ochraňte vše kolem i podlahu proti poškození a pocákání barvou. Chraňte také sebe.
  2. Připravte povrch, který chcete natírat – Pokud máte nové dřevo, zbavte ho případného prachu, nečistot a olejů. Pokud opravujete staré dřevo, odstraňte starou barvu a zbavte se zbylých nečistot a prachu. Povrch podle potřeby vybruste bruskou nebo smirkovým papírem. Poslední broušení by mělo být jemnější.
  3. Připravte si krycí barvu – Pokud máte dvousložkovou barvu, podle pokynů od výrobce složky důkladně smíchejte. Pokud máte barvu připravenou k okamžitému použití, také ji před použitím nejdříve důkladně promíchejte. Můžete ji částečně zředit ředidlem na barvy dle návodu a pokynů na obalu, bude se snadněji nanášet.
  4. Naneste první vrstvu – Zkontrolujte povrch, měl by být čistý a suchý. Nanášejte barvu na dřevo čistou houbičkou nebo kvalitním čistým štětcem. Pokud potřebujete dokonalé krytí, naneste více vrstev.
  5. Naneste další vrstvy – Pokud je to potřeba, aplikujte více nátěrů. Každou vrstvu nechte vždy důkladně vyschnout, až pak aplikujte novou vrstvu.
  6. Obruste povrch – Pokud jste s výsledkem spokojeni a máte důkladně zaschlou poslední vrstvu, opatrně obrušte celý povrch jemným brusným papírem. Tím ho dokonale vyhladíte a vyrovnáte.
  7. Poslední ochranná vrstva – Nakonec můžete použít bezbarvý ochranný lak, nebo fixační vosk v případě křídových barev. Povrch tak bude ještě lépe chráněný před poškozením a vyblednutím.
natírání dřeva