Nábytek v interiéru - aby byl krásný a vydržel

 

Klasický nábytek do interiéru dotváří atmosféru jednotlivých místností. Většinou si ho pořizujeme již s finální povrchovou úpravou, šikovní kutilové ale už dnes mají na výběr z různých druhů dřevěného nábytku či bytových doplňků, které si mohou natřít sami. Pak mají jistotu, že ochranný nátěr i povrchová úprava budou přesně podle jejich představ. To platí i o vnitřních dřevěných obkladech.

nabytek v interieru

Chcete-li zachovat přirozenou barvu dřeva, je ideální použít bezbarvý interiérový lak v lesklém, polomatovém nebo matovém provedení. Jestliže má upravovaná plocha menší barevné rozdíly v přírodním zabarvení dřeviny nebo pokud chcete barevný odstín změnit třeba kvůli ladění interiéru, je vhodnější natřít nábytek tenkovrstvou lazurou, která zvýrazní kresbu a strukturu dřeva a sjednotí barevné odstíny. Sjednocený povrch pak přetřete bezbarvým interiérovým lakem.

Tip: V případě, že jste teprve ve fázi výběru nábytku do interiéru, se nechte inspirovat fotogaleriemi hotových řešení. Hezký výběr fotografií má na svých webových stránkách např. značka Gorenje. Konkrétně sekce moderních designových kuchyní prezentuje vizualizace i fotky kuchyní různých tvarů a velikostí. 

Až tři vrstvy

Podobné postupy platí i pro nábytek, který jste si vyrobili sami. Také v tomto případě můžete zvolit bezbarvý nebo krycí nátěr. Nátěr provádějte vždy podél struktury dřeva, ne napříč. Ideální je natírat všechny plochy ve vodorovné poloze, u členitého nábytku postupujte po jednotlivých částech a končete okrajovými pro ly. Udělejte dvě až tři vrstvy. Pokud použijete krycí nátěr (Osmo Selská barva), pro zvýšení mechanické odolnosti se hodí přetřít židle, stoly a další nábytek ještě bezbarvým lakem nebo tvrdým voskovým olejem (Osmo tvrdý voskový olej), který zlepší jeho odolnost proti poškrábání a mechanickému poškození, odolnost vůči čisticím prostředkům a omyvatelnost. Bezbarvý lak je totiž většinou tvrdší a odolnější.

Dětský nábytek a hračky

nabytek v interieru 2

Samostatnou, ale velmi důležitou kapitolou je dětský dřevěný nábytek a dřevěné hračky – už vzhledem k tomu, že děti často své hračky, ale i dřevěnou postýlku, židličky či jiný nábytek v dětském pokoji, kde tráví nejvíce času, olizují nebo okusují. Proto musí veškeré nátěry na předměty, které děti obklopují, splňovat přísné normy na obsah škodlivých látek a absenci těžkých kovů. Buďte tedy při výběru nátěrových hmot velmi opatrní a vybírejte vždy jen ty barvy, laky a lazury, které splňují uznávanou evropskou normu EN 71 pro povrchovou úpravu hraček. Jen tak budete mít jistotu, že budou vaše ratolesti v bezpečí a zdravé. Pro tyto použítí doporučujeme OSMO dekorační vosky