Péče o dřevěný nábytek

Péče o dřevěný nábytek

Dřevo už po dlouhá staletí ztělesňuje kulturu bydlení jako přírodní produkt je nejvýznamnější surovinou na výrobu zařízení domovního interéru. Dřevo citlivě reaguje na vnější vlivy, jako jsou sluneční záření, vlhkost vzduchu, horko, tekutiny, zašpinění nebo poškrábání. Aby si nábytek uchoval dlouho svou přirozenost a krásu, je nutné o něj stále pečovat profesionálními výrobky na ošetřování nábytku.

Rady k OŠETŘOVÁNÍ DŘEVĚNÉHO NÁBYTKU

  • Pozor na čisticící lešticící a mycí prostředky, jež mohou dřevěné plochy trvale poškodit, protože dřevo zbytečně příliš vysoušejí. Způsobují poškození od matných skvrn až po tvorbu malých trhlinek.
  • Pozor na rozpouštědla -  Lepicí pásky, samolepky i guma jsou pro lakovan. plochy příslovečným „jedem“,protože obsahují rozpouštědla, které mohou narušit lakovou vrstvu. Odprýsknutí nebo poškrábaní nátěry lze rychle opravit retušovací tužkou v odpovadajícím odstínu.
  • Skvrny od vody – rozlitou tekutinu musíme v co nejkratším čase vytřít a vysušit. Zůstane-li tekutina na povrchu delší dobu, může proniknout lakem do dřeva.

Pak zpravidla nepomůže nic jiniho než odbrousit poškozený povrch a nově přelakovat. Nebo se pokusit aplikovat odstraňovač šedých skvrn, který odstraňuje

šedé skvrny z ploch lakovaných nitrolaky, které jsou takto poškozen. působením vody, alkoholických nápojů, pokládkou horkých předmětů, žehlením apod.

  • Pozor na různé domácí prostředky – univerzálně nepomůže žádný z nich.
  • Totéž ostatně platí i u skvrn způsobených vysokými teplotami, které může způsobit napřklad položený horký hrnec na povrch stolu.
  • Ruce pryč od písků jako univerzálních přípravků proti skvrnám na dřevěných plochách.

Lidé  často vychvalují abrazivní čisticí prostředky, které vyčistí zašpiněné plochy. To ovšem platí jen na první pohled. Působením ostrých zrn povrch už nastálo zhrubne (obrousíme)  a nová špína se na něm usadí snadněji, viditelněji a důkladněji. Další čištění pískem zanechá lakovou vrstvu ještě hrubší a ztenčenou.