Renovací staré židle získáte originální kousek s příběhem

Máte doma starou židli nebo jste na půdě objevili nábytek po babičce a nechcete se těchto starých věcí zbavovat? Není nic jednoduššího, než staré židle či stará křesla oživit a nechat je ještě dlouho sloužit původnímu účelu. Opravíte, natřete odpovídajícím nátěrem a máte dokonalý a jedinečný kus nábytku do kuchyně nebo do obývacího pokoje.

Inspirace je na různých portálech spousta, a pokud se vám fotografie renovovaného nábytku líbí, stačí základní nářadí, brusný papír, štětce a nátěry a můžete bez velkých nákladů a jednoduše získat originál, který vám připomene dřívější doby. Navíc umí vyprávět příběhy předků, kteří si na výrobě starožitné židle dali záležet a do jejichž životů neodmyslitelně patřila.

Jak obnovit starou dřevěnou židli

Není se čeho bát, renovace starých židlí není nic těžkého, nemusíte být odborníci a vystačíte si s jednoduchým vybavením. Obnovit vzhled můžete pomoci jak lehce poškozené, tak staré a používáním značně opotřebované židli. Pokud takový kousek nábytku nenajdete na půdě, stačí obejít bazary, bleší trhy nebo domácí výprodeje.

Někdy se staré židle určené k renovaci nabízejí i v inzerátech. Často se podaří sehnat nejen samostatnou židli, ale dokonce celé jídelní sestavy. Retro židle jsou navíc velice populární a vás navíc potěší dobrý pocit, že jste renovaci staré dřevěné židle zvládli sami.

Co vše si tedy musíte připravit?

natery-na-drevo

Když máte vše připraveno, můžete se pustit do práce, Stará židle nebo staré křeslo již na vaši péči čekají.

Začněte přípravou povrchu

Každé restaurování nábytku začíná důkladnou prohlídkou a naplánováním postupu. Pokud chcete, aby židle po renovaci vypadala tak, jako v minulosti, zaměřte se na přípravu povrchu. Pokud při prohlídce zjistíte poškození, které by bránilo řádnému a bezpečnému užívání, musí být nejdříve provedena oprava židle. Velmi často se jedná o utažení šroubů, někdy je nutná oprava dýhy.

Opravy nábytku a renovace dřevěných židlí vyžadují také důkladnou kontrolu nátěru a laku. Pokud by se tyto vrstvy odlupovaly, je potřeba kompletně odstranit starý nátěr. Pokud byste natírali na starý nátěr, který má tendenci k odlupování, nebyla by renovace židle nebo renovace křesla úspěšná, nový nátěr by společně se starým při doteku odpadával. Současně s odstraněním starého nátěru uhlaďte škrábance a odstraňte poškození. Na větší rýhy použijte tmel, nechte zatvrdnout a přebruste. Povrch pak znovu přebruste jemným brusným papírem, aby nátěr lépe držel. Někdy je nutné židli rozmontovat, aby se nátěr odstranil opravdu všude, a pak zase znovu složit.

Nátěry pro renovace židlí

Než se pustíte do renovace staré židle, najděte si čas na důkladný výběr barvy a také nezapomeňte na přípravek na ošetření dřeva. Ještě před nákupem zvažte, před čím budete chtít ochránit právě renovované židle. Retro vzhledu můžete dosáhnout barvou, ale aby vám židle vydržela, potřebuje ochranu podle toho, v jakém prostředí bude umístěna.

Pokud chcete zachovat přirozenou barvu židle, použijete lak nebo lazuru, pokud chcete odstín změnit, použijte mořidlo. Použijte ochranné prostředky, zvláště v případě, že barvu nanášíte stříkací pistolí nebo jste zakoupili barvu ve spreji. Jestliže budete používat klasický způsob natírání štětcem, není potřeba zvláštní ochrany, ale zato pečlivě vybírejte barvu a štětce.

Jak postupovat při natírání

zidle

Začněte důkladným promícháním barev, některé druhy je potřeba ještě trochu naředit. Při natírání se snažte být přesní, nespěchejte. Počítejte s tím, že starý nábytek často potřebuje natřít dvěma vrstvami. Natírat další vrstvou lze až poté, co zaschne předcházející vrstva. Židli pak můžete ještě ozdobit dalšími prvky, které nakreslíte podle šablony a vybarvíte. Zvláštního vzhledu dosáhnete také tupováním houbičkou. Výsledek pak můžete ještě přelakovat. Výběr barev záleží také na tom, v jakém interiéru bude židle nebo křeslo stát. Pokud ponecháte barvu dřeva, je využití univerzální a bude se hodit skoro všude.

Co byste při renovaci měli dodržet

Předpokladem úspěchu při renovaci je dodržení pracovního postupu.

  • Před použitím barvy se však doporučuje zkušební nátěr, což znamená natřít kousek povrchu tam, kde nátěr nebude vidět, a zkontrolovat, jak nátěr vypadá po uschnutí.
  • Malování štětcem se začíná s malým množstvím barvy a na místech, která jsou obtížně přístupná.
  • Pro ochranu před poškozením je vhodné použít co nejkvalitnější výrobky a navíc takové, které vytvářejí ochrannou vrstvu.

Má vaše židle čalounění? Potom se musíte věnovat také sedáku. Pod látkou je ukryta čalounická pěna, kterou možná bude nutno společně s látkou vyměnit nebo alespoň vyčistit. Látku lze vyměnit snadno, stačí vystřihnout novou ve správném tvaru a upevnit pomocí sponkovačky. Materiál pro výměnu pěny seženete v každém hobbymarketu. Veškeré náklady budu stále menší, než pořízení nové originální a nevšední židle.