Rozdělení typů nátěrových hmot na dřevo
Nyní si stručně popíšeme základní skupiny výrobků na trhu. Můžeme je rozdělit do dvou kategorií. V první kategorii se jedná o nátěry na bázi vody a druhá kategorie bude postavena na syntetických nátěrech. Syntetické nátěry - této skupiny se jedná o roztoky alkydových pryskyřic s aditivy a pigmenty. Aditivy jsou přídavky, které vylepšují jiné látky nebo směsi. U těchto syntetických nátěrů se doporučují 2-3 nátěry a renovace je potřebná zhruba za 5-6 let.
Další rozdělení je na LAZURY silnovrstvé i tenkovrstvé.
Silnovrstvé lazury zajišťují ochranu dřeva z vnější strany, neposkytují však ochranu ve středu dřeva. Na povrchu tak vytvoří separační vrstvu, která je odolná vnějším vlivům zhruba 5-6 let. Renovace může být nákladnější, poněvadž je potřeba zbroušení celého povrchu.
Tenkovrstvé lazury jsou rovněž na bázi vody, jejich životnost je však o 3-4 léta kratší. U všech těchto produktů na bázi vody je potřeba brát na vědomí, že se začnou loupat a vytvářet tzv. šupinky.
Základní systémy OSMO výrobků na olejové bázi
Odlišnou skupinou jsou Olejové nátěry OSMO, které staví na bázi přírodních olejů, tato skupina olejů chrání dřevo zevnitř, vyplňuje póry do hloubky, ale neochraňují povrch před nečistotami jako je prach, pyl, aj. Při renovaci je potřeba starý nátěr zbrousit, a provést nový. Olejovo-voskové nátěry stojí na základě tvořeném kombinacemi olejů a vosků. Osmo nejčastěji používá olej z bodláku, olej sójový, lněný a slunečnicový, vosk z přesliček a vosk karnaubský. Olej tady funguje jako „výplň pórů“, a vosk vytvoří ochrannou vrstvu na povrchu dřeva. Tento voskový povrch je mikroporézní, umožňuje přijímat i odevzdávat vzdušnou vlhkost bez porušení nátěru.