Víme, jak se správně starat o dřevěnou podlahu, aby vám vydržela co nejdéle

osmo wisch

Každý typ podlahy má své specifické nároky na údržbu. Dřevěná podlaha je teplá, útulná, ale může být náchylná na poškození. Pro její dlouhou životnost zapomeňte na běhání v podpatcích a agresivní prostředky. Ideální je kvalitní povrchová úprava a profesionální čisticí kosmetika. My doporučujeme přípravky zn. Osmo.

Klasické parkety skládané do vzoru i podlaha z tzv. palubových desek by měla být z tvrdého odolného dřeva. Nicméně i tady je důležitá profesionální pokládka a dobrá povrchová úprava. Dřevo můžete natřít voskem nebo lakem určeným pro dřevěné podlahy. Zvolte vždy raději vyšší odolnost proti poškrábání, abyste nemuseli nátěr opakovat.

Následná péče by měla být pravidelná a šetrná. Určitě můžete zametat smetákem, vysávat vysavačem s nástavcem pro podlahy a mýt mopem. Při mytí vždy hadr nebo mop důkladně vyždímejte. Dřevěná podlaha je určitě vodě odolnější, než plovoucí, ale i tak dbejte na to, aby se nevystavovala zbytečnému styku s vodou.

Jak pečovat o dřevěnou podlahu

Nové podlahy jsou už většinou natřené polyuretanovým, uretanovým nebo polyakrylovým nátěrem. Díky tomu jsou vysoce odolné vůči vodě a různým flekům. Dbejte ale na to, abyste po podlaze netahali těžké předměty, nebo ji jinak mechanicky nepoškozovali. Vrchní vrstvu průběžně kontrolujte a časem je dobré ji obnovit. Bližší informace by vám měla poskytnou firma, která vám podlahu pokládala, nebo tyto informace najdete na pokynech od výrobce povrchové úpravy.

V minulosti se často používal tzv. šelak, lak nebo politura, co dřevo také na dlouhou dobu učinilo voděodolným. S mírnou propustností počítejte a pokud je podlaha už hodně stará, je nutné povolat podlaháře. Starý povrch zbrousí, opraví případné nedostatky a aplikují nový kvalitní ochranný nátěr.

Nejhůř jsou na tom podlahy bez jakékoliv povrchové úpravy nebo jenom voskované. Snadno propouští vodu a vlákna dřeva můžou nasakovat čisticími prostředky. To může celou podlahu postupně degradovat až úplně zničit. V tomto případě používejte ty nejšetrnější druhy, nebo jenom čistou teplou vodu. Pokud si nejste jistí, v jakém stavu je vaše dřevěná podlaha, volte vždy nejjemnější přístup a co nejdříve se poraďte s odborníky ohledně úpravy a obnovy ochranné vrstvy.

Jaké čisticí prostředky používat

Použití agresivních a nesprávně zvolených prostředků může vážně poškodit každou povrchovou úpravu a následně i samotné dřevo. Navíc si zbytečně zničíte vysoký lesk, nebo změníte úplně odstín vaší podlahy. Pro správnou údržbu vám v zásadě postačí vlažná voda a vhodný mycí prostředek. Osmo Intenzivní čistič 8019 je určený pro čištění olejových a voskovaných dřevěných povrchů. Můžete vytírat podlahu, terasu i nábytek. Je určený pro venkovní i vnitřní použití. Snadno a důkladně odstraní organické i anorganické nečistoty.

Osmo Wish fix je vhodný jak pro olejované a voskované povrchy, tak také pro lakované dřevěné podlahy. Obsahuje mýdla na bázi přírodních olejů, neobsahuje rozpouštědla a je šetrný i k pokožce. Vaší podlaze proto nijak neublíží a zároveň ji bude udržovat v dobré kondici. Pravidelnou péči vytvoříte vzhlednou a neklouzavou podlahu. Díky obsahu olejů navíc podlahu nevysušuje, naopak chybějící olej doplní. Můžete ho použít na dřevěné, korkové, laminátové a kamenné podlahy, dále na údržbu dveří, dřevěných stěn a dalších obkladů.

Oplachování podlahy a bytové vůně

Při mytí hodně znečištěné podlahy je vhodné první mytí setřít ještě čistou vodou, nebo čistou vodou s malou dávkou čisticího prostředku. Do poslední vody můžete přidat také pár kapek vonného oleje, ale skutečně jenom několik málo kapek pro osvěžení prostoru. Použijte vůni podle nálady, nebo ročního období.

Nakonec setřete suchým hadrem přebytečnou tekutinu z podlahy.

Osmo udrzba podlahy
 
 

 

Jak zabránit poškození a vyblednutí podlahy

  • Eliminujte mechanické poškození a tlak nábytku na podlahu.
  • Neběhejte po podlaze v pracovních botách nebo na podpatcích.
  • Nepracujte na podlaze s nářadím bez ochranné podložky.
  • Používejte filcové podložky pod nohy židlí a dalšího nábytku.
  • Neposouvej nábytek přímo po podlaze, použijte speciální nástavce.
  • Na místa, kam dopadá přímé slunce, umístěte koberečky.
  • V létě používejte závěsy a žaluzie.