Nevíte, jestli si na malování bytu vzít štětec, štětku nebo váleček? Třeba vám pomůže náš článek, kde rozeberme, jaký je mezi nimi rozdíl, na co použít štětec a na co naopak váleček, a i jaké jsou výhody a nevýhody.
Samozřejmě ve výsledku je na vás, jaký nástroj zvolíte. Doma je ale vhodné mít obojí.
Výhody válečku?
S válečkem je práce snazší a rychlejší. Máte díky němu široké možnosti a nemusíte používat žádné schůdky nebo štafle, abyste se dostali do výšek. V menších místnostech a s tyčí dosáhneme i na strop bez problému. V případě, že předchozí vrstvy barvy, které na zdi zůstali, dobře drží, anebo je povrch hladký je váleček ideální.
Výhody štětce a štětky?
Štětec nebo štětka výborně zpracovává bravu do omítky, takže je ideální na nově vyštukované stěny. Když na sobě předchozí vrstvy barvy nedrží dobře, nebo je povrch hrubý či strukturovaný, štětka je ideální. Lze s ní natírat nesoudržné povrchy pokryté mnoha vrstvami starých nátěrů. Štětec prakticky přetře všechno.
Z toho vyplívá, že abyste docílili pěkně vymalovaného pokoje, měli byste váleček použít na hladký povrch, a štětku naopak na hrubý. Teď když znáte výhody, je dobré si říct jaký typ štětce a válečku je nejlepší.
Typy válečků:
Válečků se prodává podle velikostí a materiálů hodně typů.
Pojďme si první rozebrat podle materiálu. Mezi nejkvalitnější materiály se řadí polyamid, který je ideální pro interiérové barvy, kterým zajistí vysokou vydatnost na m2. Polyamid můžete umýt a opakovaně válečky použít. Další materiál je polyakryl. Válečky z polyesterového materiálu jsou pro jednorázové použití. Sice jsou cenově nejpříznivější, ale také vydří nejmíň.
Rozdělení podle velikostí je následující. Pro docílení hladkého povrchu použijte jemný váleček s krátkými vlákny, naopak hrubý váleček s delšími vlákny vytvoří výraznější strukturu. Typ vláken válečku je taky závislý na typu nátěrové hmoty. Pro hůře dostupná místa a rohy se volí malé a úzké válečky, ale tyto místa můžete vymalovat i plochým štětcem. Podle velikosti stěn vybíráme střední a větší válečky (25 cm a větší šířka)
Doplňky, které se hodí při malování válečkem:
Při nakupování válečku nezapomeňte přikoupit také vaničku s mřížkou, díky které odstraníte přebytečný nátěr po namočení a rovnoměrně ho po válečku rozložíte. Práci s válečkem vám pomůže ulehčit také teleskopická tyč, na kterou váleček nasadíte a zvýšíte tak svůj dosah až o 3 metry.
Typ štětců a štětek:
Na penetrační nátěry se používá kulatá či hranatá malířská štětka. Díky ní se lépe kontroluje a reguluje množství nanesené penetrace podle savosti podkladu. Nejlépe se na toto osvědčila štětka s klasickými prasečími štětinami, které na rozdíl od syntetických vláken penetraci lépe nasakují.
Při výběru štětky řešíme především její kvalitu. Asi vás překvapí ceny za kvalitní malířskou štětku ze zvířecích štětin nebo žíní, které nepouští ani vlas. Ale nelekejte se méně kvalitní štětky se dají sehnat i do 500 korun, problém je že tyto štětky nechávají na stěnách vlákna a mají kratší životnost. Takže když zainvestujete do kvalitnější, díky její životnosti se vysoká cena smazává. Štětkami s umělými štětinami zpravidla malujeme nově omítnuté stěny, nebo je používáme na zednické práce pro vlhčení podkladů. Kormě tohoto u štětek vybírám už jen jestli je kulatá nebo hranatá. Na velké plochy se používá hranatá, na členité povrchy kulatá.
Štětce s přírodními štětinami lze použít na jakékoliv barvy, ale štětce s umělými štětinami jen na barvy vodou ředitelné. Tvar štětce vybíráme podle charakteru práce. Kulatý neboli oválný štětec volíme na lakování rovných ploch. Ploché štětce se používají nejčastěji, protože lze dobře kontrolovat kolik barvy nabíráme a je mnoho možností, jak vést stopu při natírání.
Na štětec zárohák byste neměli zapomenout, ten vám pomůže dostat se hlavně za radiátory.
Kromě válečku a štětky existuje ještě třetí možnost – stříkání. Využít k tomu můžete třeba stříkací pistoli a kompresor. Sice docílíte rovnoměrného pokrytí, ale v běžném bytě či domě se tato varianta nevyplatí.