Stůl s pryskyřicí je originálním doplňkem interiéru

Máte rádi originální výrobky a rádi byste si některé z nich zhotovili sami? Láká vás možnost využití vlastních barev, tvarů a jejich kombinací? V tom nabízí obrovské možnosti využití pryskyřice. Epoxidová pryskyřice se velmi často využívá při výrobě dřevěných stolů, kdy se kombinuje dřevo právě s pryskyřicí. Výroba takového stolu není úplně jednoduchá, ale výsledek stojí za to. A určitě budete úspěšní, když dodržíte postup výroby a budete trpěliví. Začněte výběrem vhodného dřeva, jeho úpravou před započetím práce, výrobou formy, přípravou pryskyřice a poté vylitím, vytvrzením, broušením, leštěním a závěrečnou úpravou.

Základem je výběr vhodného materiálu

Dřevo jako základní materiál musí být důkladně vysušené. Jestliže chcete využít dřevo z vlastních zdrojů, třeba ze stromu, který vám roste na zahradě, musíte počítat s tím, že na samotnou výrobu budete dlouho čekat, v domácích podmínkách i několik let. Zde mohou pomoci odborníci, kteří dokáží dřevo vysušit ve speciálních sušárnách. Samozřejmě lze zakoupit i již vysušené dřevo. Vlhkost by se měla dostat pod 12%. Pokud by dřevo mělo poškozené nebo nahnilé části, je potřeba taková místa odstranit. Poté se dřevo upraví na požadovaný rozměr a může se obrousit. Pokračuje se penetrací, která zaručí, že v pryskyřici nebudou bublinky, které by se uvolnily z porézního dřeva. Dřevo bude pevné a tvrdé a díky penetraci bude snadný přechod mezi pryskyřicí a dřevem.

Příprava formy a vylití pryskyřicí

epoxid 4

Po přípravě dřeva si musíte zhotovit formu, jedině tak udržíte pryskyřici přesně tam, kde ji potřebujete mít. Forma se vyrábí z různých materiálů, ale nejvhodnějším materiálem jsou polypropylenové desky. Z nich se sestaví forma a sešroubuje se, případné spáry se vyplní silikonem. Formy z jiného materiálu je nutno ještě ošetřit příslušným separátorem. Po této přípravě je potřeba vybrat správný druh pryskyřice, spočítat spotřebu a zvolit případně barvu, kterou budete přidávat. Spotřebu pryskyřice zjistíte jednoduše podle objemu formy, od kterého nejdříve odečtete objem dřeva. Pryskyřice může zůstat čirá nebo ji lze dobarvit vybraným pigmentem. Barvy lze kombinovat, zcela záleží na vaší volbě.

Pryskyřice má dvě základní složky, které musí být namíchány ve správném poměru, jinak by pryskyřice mohla být příliš křehká nebo měkká. Vyberte vhodnou nádobu, nalijte do ní první a následně druhou složku, popřípadě barvy a pomalu míchejte, dokud nebudou důkladně promísené a spojené. Pryskyřice musí chvíli odstát a pak se lije do připravené formy, do které je již vloženo dřevo. Pokud hrozí vznik bublin, je možno ošetřit povrch horkým vzduchem. Pryskyřice tvrdne při teplotě od 20 do 25 stupňů, teplota by měla být stálá. Doba tvrdnutí je dána použitým druhem pryskyřice.

Úprava povrchu desky

epoxid 5

Poté, co jste si jisti, že pryskyřice dokonale vytvrdla, můžete opatrně odstranit formu. Výsledná deska bude ještě potřebovat úpravu povrchu. Přebytečnou pryskyřici je potřeba odstranit. To je možné vykonat s pomocí horní frézy. Následně se opravují trhliny v epoxidové pryskyřici, ty se zalévají nepatrným množstvím pryskyřice. Stejným způsobem lze opravit případné bubliny, které se přebrušují a přelévají. I opravená místa potřebují dostatek času na vytvrdnutí. Pak je možno přejít k celkovému přebroušení desky. Brousí se na několikrát, s různou zrnitostí a až po nejjemnější přebroušení. Dřevěnou část stolu přetřeme olejem nebo voskem, popřípadě kombinací obojího. K závěrečné úpravě patří leštění, využít lze leštící pastu a rotační leštičku. Na celý stůl se dá použít také lak, který ochrání jak dřevo, tak epoxidovou část.

Jak udržovat stůl s epoxidovou pryskyřicí

I když je stůl s litou epoxidovou pryskyřicí poměrně odolný, je stále potřeba mít na paměti, že je určen především do vnitřních částí obydlí. Neměl by stát na přímém slunečním světle, pak se nebude měnit jeho vzhled. Pokud na stůl budete pokládat horké předměty, používejte podložky, pryskyřice by se mohla poškodit. Velkou výhodou tohoto typu stolu je to, že pokud dojde k jeho poškrábání nebo ztrátě lesku dlouhým používáním, lze jeho povrch přebrousit a přeleštit do původní podoby.