Test olejů pro dřevěný nábytek a dřevěné podlahy

Test Časopisu garagen-rostock.de 2/2015

 

Tvrdý voskový olej značky Osmo v Testu

Tvrdý voskový olej z testu je určen speciálně pro nábytek a dřevěné podlahy v interiérech. Je porézní, odolný proti vodě a vodu odpuzuje. Otevřené póry barvy ovlivňují výrazně pozitivní vliv na vnitřní klima. Za zmínku stojí skutečnost, že je vysoce kvalitní a nákladově náročný Tvrdý voskový oleje pouze malá část je z organických rozpouštědel. Zde jsou výhody a nevýhody produktu Osmo tvrdý voskový olej v přehledu:

Výhody Nevýhody
+ + Vysoká odolnost vůči vlhkosti a nečistotám
+ matný povrch 
– pouze pro vnitřní použití
+ povrch se netrhá  – silný zápach
+ neloupe se a neoprýskává                      – vysoká cena
 

Jestliže použijeme tvrdý voskový olej značky Osmo na dřevěnou podlahu, pak její povrch opět získá původní charakteristický vzhled. Tento olej představuje naprosto optimální ochranu. Je nutno vyzdvihnout hlavně ten fakt, že je možno provést pouze částečnou renovaci, aniž by bylo nutné obrousit celou podlahu. V konečném efektu se dobře hodí ke zbytku podlahy a rozdíl není nápadný. U dvou nátěrů si vystačíme s litrem na 12 m2. Celkem vzato produkt je naprosto unikátní. Nabízí to, co bychom očekávali od kvalitní péče o nábytek a dřevo. Především má dlouhou životnost a chrání ošetřené dřevo před nečistotami a vlhkostí. Oblasti použití je skutečně mnoho. Tento olej je možno použít na korek, OSB podlahy, dlážděnou podlahu a břidlici. Při běžných klimatických podmínkách je možno provést novou aplikaci již po 8 až 10 hodinách.

Ochrana:
Manipulace:
Oblast použití:
Užitkovost:
Poměr výkonu a ceny:

Zakoupit můžete zde 

Tvrdý olej značky leinos v testu

Druhý produkt v našem testu je ze středního cenového oblasti. Také tvrdý olej značky Leinos je výrobek pro interiéry. Tímto olejem je možno impregnovat všechny savé materiály ze dřeva, tímto se také postaráme o jejich optimální ochranu. Ale čím se dále vyznačuje tvrdý olej přesně?

Vorteile Nachteile
+ vodě odolný – silný zápach
+ propouští vodní páru – dlouhá doba schnutí 
+ vhodný pro velkou zátěž – bezbarvý až lehce nažloutlý
+ impregnace vniká hluboko dovnitř 

 Tvrdý olej značky Leinos je opravdu šikovný. Nabízí dřevu velmi dobrou ochranu před nejrůznějšími vlivy. Ale po prvním nátěru může být přepracovaný teprve po 16 až 24 hodinách. To je u Osmo produktů možné už po 8 až 10 hodinách, což je mnohem rychlejší.Olej může být nanesen prakticky na různé podklady. Zpravidla všechny savé podklady interiéru mohou být tímto olejem ošetřeny. Ani korek či neglazované dlaždice nepředstavují žádný problém. Také velmi náročné povrchy vypadají po nátěru zase moc hezky a jsou nátěrem zabezpečeny na velmi dlouhou dobu. U výrobku to vypadá tak, že se dřevěné plochy musí předbrousit. Co se týče spotřeby, tak ta je podobná jako u olejů značky Osmo.

Ochrana:
Manipulace:
Oblast použití:
Užitkovost:
Poměr ceny a výkonu:

 

Renovační olej na nábytek v testu

Jako třetí výrobek jsme si zvolili renovační olej na nábytek.Hodí se nejen pro interiéry, ale také je vhodný do exteriéru. S cenou okolo 24,- Euro za litr se pohybuje v nižší až po střední cenovou třídu. Díky ošetřujícím výrobkům značky Renuvell získá nábytek ze dřeva dobrou ochranu proti skvrnám a vlhkosti. A co dalšího můžeme říct o oleji značky Renuvell?

Výhody Nevýhody
+ jen pro naolejované a pórézní druhy dřeva – pouze na dřevo
+ použití vnitřní i venkovní – zápach na více dní
+ na čistě rostlinné bázi – načervenalé zabarvení
+ po nátěru kapalina již nepronikne

Renovační olej se nanáší jednoduše a lehce hadříkem a už druhý den je možno nátěr zatížit. Podle toho, jaký je stav dřeva, se může stát, že se olej bude muset nanášet vícekrát. Je také velmi výhodné, že se renovační olej může použít ve venkovním prostředí. Takto můžeme např. zkrášlit zahradní nábytek a okenní rámy. Může se však stát, že výrobek propůjčí dřevu lehký načervenalý nádech. Pokud si to nepřejete, pak raději použijte jiný výrobek. S jedním litrem je možno, podle stavu dřeva, natřít 10 až 20 metrů čtverečných. Na rozdíl od jiných výrobků může být tento olej použit jenom na dřevo.

Ochrana:
Manipulace:
Oblast použití:
Užitkovost:
Poměr ceny a výkonu:
 

Závěrem: na každý nárok a peněženku existuje vhodná alternativa tvrdého oleje. Pokud potřebujete pouze olej na oživení dřevěného nábytku, pak se velmi dobře nabízí výrobek Renuvell. K tomu je možno ošetřit i zahradní nábytek. Kdo má vyšší nároky a chtěl by ošetřit či ochránit olejem např. korek nebo jiné savé materiály, ten by mohl sáhnout po výrobcích Osmo nebo Leinos. Co se týče užitkovosti obou značek, oba jsou na stejné úrovni. S ohledem na délku schnutí může bodovat Osmo. Osmo po 8 až 10 hodinách připraven na další nátěr. Tvrdý olej Leinos musí oproti tomu minimálně 16 hodin schnout. Krom toho je potřeba u oleje Leinos počítat s nutností obroušení dřevěného povrchu.

Celý německý test naleznete na tomto webu: http://garagen-rostock.de/hartoel-test/