Údržba dřevěné domácnosti: Tipy a triky od odborníků

Dřevěný interiér

Dřevo je stále oblíbený materiál a najdeme ho snad v každé domácnosti. Do domácnosti přináší teplou a útulnou atmosféru. Z obyčejného prostoru díky němu vykouzlíte skutečný domov.

Dřevěné prvky nebo dřevěný nábytek najdeme skoro v každém interiéri. Jeho údržba není náročná a s kvalitními moderními přípravky pro ošetření ho udržíte ve skvělé kondici po dlouhou dobu.

Základní péče o dřevo v domácnosti

Jako první je důležité správné umístění. Dřevo přirozeně nasává vlhkost a stejně tak je schopné při vysokých teplotách vlhkost ztrácet. Neumísťujte ho proto do vlhkých místností a poblíž zdrojů tepla, jako jsou radiátory, kamna a pod. Pokud se rozhodnete dřevo nebo dřevěný nábytek umístit i na tato místa, počítejte s nutností kvalitního hloubkového i povrchového ošetření a jejich pravidelné obnovy.

 Dalšími kroky je standardní úklid. Pravidelně utírejte prach nejen z povrchu, ale otírejte celou plochu nábytku suchým nebo mírně vlhkým hadříkem. Můžete použít neagresivní saponát nebo speciální prostředek určený pro čištění dřeva. Jemné fleky na dřevě šikovně zamaskuje olejování.

 S Osmo bezbarvým čističem bude úklid vaší domácnosti hračka. Je vhodný k čištění olejovaných a voskovaných ploch nábytku, kuchyňské linky a pracovních desek. Dokonale vyčistí dřevěný povrch a zároveň nijak nepoškozuje povrchovou úpravu. Použitá vosková či olejová ochrana tak zůstává nadále zachovaná.

Jak se správně starat o dřevěný nábytek

Nový masivní nábytek, který nebyl ještě nijak ošetřený je dobré napustit hloubkovým ochranným prostředkem, který zabrání vzniku a šíření plísní, napadení parazity, houbami a dalšími škůdci či nemocemi dřeva.

 Povrchová vrstva pak navíc chrání dřevo před vlivy z okolí, blednutí a je druhou vrstvou ochrany před vznikem plísní a napadení škůdci. Můžete použít vosk, lazuru, lak nebo barvu.  Vosk a lazura nechává dřevo více dýchat. Lak a barva vytvoří spíše neprodyšnou vrstvu, i když moderní a kvalitní přípravky jsou už i v tomto případě ke dřevu přívětivější.

 Tenkovrstvá olejová lazura Hahn Color určená pro dřevěné plochy v exteriéri skvěle poslouží i na ošetření nábytku uvnitř. Díky svým vlastnostem zaručuje vysokou účinnost proti vyblednutí působením UV záření, napadení škůdci, plísněmi a dalšími neduhy, které by mohly poškodit dřevo v domácnosti i při nadstandardních podmínkách. Můžete tak ochránit jak běžné kusy nábytku, tak i nábytek v koupelně, kuchyni nebo na chalupě.

Skvělým pomocníkem v kuchyni je také OSMO Olej na kuchyňská dřevěná prkénka. Díky unikátní kombinaci přírodních olejů a vosků vytváří na povrchu mikroporézní strukturu, nepraská, neodlupuje se a netvoří puchýřky ani šupinky. Ošetřený povrch odolává nejen vodě, ale i slinám, působení kávy, čaju, mléka, alkoholických a kolových nápojů. Nese  atestaci pro styk s potravinami, takže s ním můžete ošetřit nejen dekorace, ale i slánky, pepřenky, rukojeti nožů a příboru, krájecí prkýnka a další dřevěné potřeby.

Starý nábytek nemusíte měnit, díky ošetření jim můžete vrátit zašlou slávu a lesk a budou vám nadále skvěle sloužit. Odstraňte starý nátěr, opravte poškození, povrch vybruste a můžete nanést novou ochrannou vrstvu podle potřeby. V našem blogu najdete podrobné postupy, rady a tipy jak na to.

Masiv, dýha nebo lamino? To je oč tu běží

Masiv, nebo jinak masivní dřevo, je označení pro nábytek z přírodních kusů dřeva. Je bytelný, odolný a trvácný. Pokud mechanicky poškodíte jeho povrch, je docela snadné ho opravit. Pro hlubší díry a poškození vám poslouží speciální tmely na dřevo, nebo můžete hodně poškozenou část vyříznout a nahradit novou. Pro menší poškození stačí trochu broušení. Čím tlustší materiál máte, tím více broušení snese. 

Dýha je tenká vrstva dřeva nalepená na desce z lisovaných třísek dřeva, tzv. dřevotříska. Je to ekologický způsob, jak nakládat s částmi dřeva, které by se jinak staly odpadem. Na pohled vypadá stejně jako masiv, ale díky kombinaci s dřevotřískou je levnější. Zároveň je takový kus odolnější vůči vlhkosti a méně náročný na údržbu. Nevýhodou je, že škrábance a rýhy na povrchu neopravíte broušením.

Lamino také na pohled vypadá jako masivní dřevo, jedná se ale o laminovací dekorativní papír zalitý melaminovou pryskyřicí. Snese vyšší teploty, nepřekáží mu vlhkost a odolává i mechanickému poškození. Takový nábytek je vhodný do koupelny a kuchyně. Ideální je také do dílny. Nepotřebujete speciální prostředky ani obnovovat ochranné vrstvy. Stačí vám hadr, teplá voda a neagresivní saponát.

Dřevo
 
 

 

Péče o dřevěnou podlahu

Péče o dřevěnou podlahu je podobná jako o nábytek. Podlaha je však vystavená vyšší námaze, protože se na ní pokládá nábytek, šoupe se na ní židlemi a často se na podlaze prohánějí rozdováděné děti a mazlíčci. To vše berte do úvahy už při výběru dřeva a volbě vrchní ochranné vrstvy. Chraňte její povrch šetrným zacházením, pravidelným úklidem a čištěním vhodnými prostředky.

Na mytí podlahy doporučujeme OSMO Intenzivní čistič na dřevěné podlahy, který vám zaručí správnou a kvalitní péči o vaše parkety a palubky. Je mírně alkalický a snadno odstraní jakékoliv běžné nečistoty. Čistič je vhodný do exteriéru i interiéru, na podlahy, obklady i nábytek. Nepoškozuje olejovanou ani voskovanou povrchovou úpravu.

Při velkém poškození je vhodné povrch zbrousit a opětovně natřít ochranným lakem nebo tvrdým voskem. Pamatujte, že brousit podlahu je možné většinou jenom jednou, maximálně 2x.

Obklad dřevěný

Jak čistit dřevěný obklad na stěnách

Velmi oblíbené jsou také dřevěné obklady na stěnách. Dodávají místnosti teplo a útulnost. Často je najdeme na chatách, ale i v bytě. V zásadě je péče a ošetření stejná jako u dřevěného nábytku. Obklad dostává nejvíce zabrat v kuchyních. Pravidelně v místnosti větrejte, zejména po vaření, kdy se v prostoru hromadí vodní pára a mastné výpary z jídla. Mastnotu z obkladu odstraníte teplou vodou se saponátem.

 Po důkladném zaschnutí poslední vrstvy můžete nábytek sestavit zpátky a buď dál používat nebo vhodně zazimovat.

Důležité tipy na závěr

Při výběru vhodného přípravku pečlivě čtěte doporučení výrobce. Jakýkoliv prostředek nejdříve vyzkoušejte na vnitřní nebo zadní straně nábytku, abyste předešli případnému poškození na viditelném místě.

Nikdy nečistěte dřevěný povrch kombinací octa a jedlé sody. Tato směs vytváří agresivní prostředek a poškozuje dřevo. Vytvořili byste nevzhledné fleky.