Umakart schovejte pod kvalitní nátěr

Umakart je materiál, který dlouhou dobu nahrazoval klasické zdivo zvláště v panelových domech. Byl laciný, a ačkoli ho lidé neměli rádi, byl hodně používaný především v padesátých a šedesátých letech. Umakartové desky tvořily obvyklé obložení koupelny, umakartové jádro bylo standardem.

Umakart však měl mnoho vlastností, pro které nebyl populární, a proto se ho lidé snažili a stále snaží zbavit různými způsoby. Pokud byste nechtěli přistupovat na vybourání a celkovou rekonstrukci, můžete zvolit obklady na umakartové jádro, tapety nebo nejsnadnější a současně vysoce kreativní možnost renovace koupelny nátěrem.


Co je vlastně umakart

Umakart, který se používal do bytových jader k oddělení koupelny a WC, je typ laminátu, který se skládá z několika vrstev papírových desek vytvrzených umělou pryskyřicí. Název umakart je zkratkou slov umělý karton. Ty jsou kryté další deskou s dekorací a na povrchu je ještě ochranná vrstva. Výroba takového umakartu je rychlá a laciná. Proto byl vhodný pro rychlou výstavbu domů.

Desky v kovovém rámu se vyráběly sériově a jádro bylo možné rychle složit. Dnes se na tento typ umakartu pohlíží jako na materiál, který není praktický ani hezký. Navíc podléhá různým vlivům, prohýbá se, není již tak pevný a pohlcuje vlhkost, takže může být vhodným prostředím pro škodlivé mikroorganizmy.

koupelna

 

Možnosti renovace umakartového jádra

Pokud se rozhodujete pro způsob, jakým by se měla změnit vaše umakartová koupelna a hledáte, za co vyměnit umakartové dveře, můžete si vybrat z více možností. Záleží také na financích. Zbourání starého jádra a vyzdění je nejdražší a nejnáročnější na vyklizení prostor.

Nechcete-li bourat umakartové jádro, úprava bez velkých nároků je buď obložení, nebo tapety na umakart. Renovace koupelny bez bourání se dá provést položením a přilepením obkladů přímo na umakart. Pokud byste chtěli koupelnu bez obkladů, můžete umakartové desky přelepit tapetou. Nabídka je obrovská, speciální druhy tapet odolávají vlhkosti, ale stejně se po čase musí vyměnit.

Nemáte rádi tapety a přemýšlíte o tom, co do koupelny místo obkladů? Řešením může být barva na umakart.


Čím natřít umakartové jádro

Barva na umakartové jádro může vyřešit stav, kdy je vaším požadavkem koupelna bez obkladů, bez tapet a bez bourání. Jde o řešení, kdy je efekt hlavně vizuální, ale uchrání obyvatele před velkými zásahy a nepořádkem.

Důležité je použít nátěr do koupelny, který vydrží i v takovém náročném prostředí. Voděodolná barva do koupelny bude to pravé. Moderní umakart by takovou úpravu nepotřeboval, bohužel ve většině panelových domů jsou stará umakartová jádra, kde je renovace nutností. Říkáte-li si, mohu natřít umakart barvou, která se nebude loupat a bude vypadat dobře? Určitě. Nátěr do koupelny však vyžaduje speciální barvy na umakart a dodržení správného postupu při natírání. A nezapomeňte i na výměnu dveří do umakartového jádra. Můžete je také natřít nebo vyměnit za jiné podle vašeho výběru.

Tikkurila-extra-double-paint_

Umakartová koupelna bez obkladu vyžaduje zvláštní nátěr

Rozhodli jste natřít umakart?

  • Budete potřebovat kvalitní barvy určené právě pro tento účel.
  • Pak je potřeba sundat vše ze stěn, odmontovat osvětlení, háčky a kliky.
  • Povrch stěn se očistí, odmastí a zdrsní brusným papírem. Na odmaštění použijte saponát, ředidlo nebo technický líh.
  • Povrchy, které natřít nechcete, zakryjte folií a lepicí páskou.
  • Natírání začíná vždy menšími plochami. Nátěrů bývá více.
  • Na podkladový nátěr použijte jako základ a adhézní můstek barvu Tikkurila OTEX AKVA. Podklad nechte důkladně zaschnout.

Čím natřít umakart dále? Vyberte barvu podle svého vkusu, ale určitě nezapomeňte na koncový nátěr. Tím musí být protiplísňová a omyvatelná barva, která se hodí do vlhkých prostor. Ideální volbou zde je Tikkurila FEELINGS EXTRA DURABLE. Tato barva nabízí i širokou paletu barev.

Váháte, čím natřít lesklý umakart? Použijte stejné barvy, ale nejdříve povrch zdrsněte.


Nátěr prodlouží životnost umakartu

Už víte, čím natřít umakart v koupelně, ale vždy mějte na mysli, že se nejedná o dlouhodobou záležitost. Nátěr prodlouží životnost jádra, ale po určité době bude nutno buď nátěr obnovit, nebo se pustit do celkové rekonstrukce koupelny.

Výhodou je však i to, že na rozdíl od obkladů zachová nátěr původní rozměry koupelny a rozhodně není tak nákladný, jako jiné způsoby renovace těchto důležitých prostor, kterým se dříve věnovalo méně pozornosti. Jde také o praktické řešení, které vám ušetří peníze, čas i námahu při úklidu.