V hlavní roli: ŠTĚTEC

Mnohdy se Vám mohou zdát ty nejdůležitější věci naprosto banální a nepodstatné pro váš výběr, rozhodnutí nebo odpověď.
Pokud chcete poskytnout vaším dřevěným povrchům tu nejlepší péči, jednou z těch základních věcí je právě volba štětce.

štětec

 

A jaký je potřeba si vybrat?
Štětce můžeme klasifikovat podle materiálu štětin, tvaru, životnosti, v neposlední řadě také podle účelnosti. Je nesmírně důležité zvolit na daný povrch správný štětec.

Materiál
Kvalitní a správný výběr nástroje zajišťuje dobrou roztíratelnost a fakt, že barva neodkapává.
Pokud natíráte vodou ředitelnou lazurou, barvou, doporučujeme umělé štětiny.
U neředitelných nátěrů je tomu právě naopak.
Na trhu je v dnešní době dostupná i řada štětců s kombinací právě zmíněných štětin, kterými neuděláte špatně ani u jedné skupiny barev.

Tvar
Základní tvary používané u nás jsou dva. Buď se jedná o štětce kulaté, které jsou vhodné zejména na malé, či zakulacené plochy, hutné, pomaluschnoucí barvy.
Avšak výrazná většina poptávaných štětců je plochá. Tyto štětce jsou vhodné pro velké, ploché povrchy, na rychleschnoucí, vodou ředitelné barvy.

Životnost
Pokud štětec obdrží dostatečnou péči, bude sloužit dlouho, a nestane se tak z něj jednorázový nástroj. Po ukončení natírání je potřeba štětec dostatečně vymýt a vysušit. Po práci s vodou ředitelnými nátěry postačí omýt vodou, u syntetických nátěrů je dobré použít vhodné ředidlo. Štětce se suší a skladují buď zavěšené, nebo položené.
Když máte pouhou přestávku při práci, hodí se štětec u vodou ředitelných barev namočit do sklenice s vodou a u barev syntetických uzavřít v mikrotenovém sáčku, aby se zamezil přístup vzduchu..