Víte jak na kombinaci dřevěných dekorů

Patříte mezi milovníky přírodních materiálů a dřeva zvláště? Dřevo nabízí řadu přitažlivých vlastností, krásný vzhled, trvanlivost a odolnost. Jde o přírodní materiál, který navíc okouzluje svou jedinečnou kresbou. Pokud jste se rozhodli, že dřevo se stane dominantním materiálem ve vašem domově, buďte při výběru a kombinování opatrní. Přes zjevné přednosti může větší množství dřeva v interiéru působit nepřirozeně a vytvářet nesoulad. Odlišné odstíny dřeva na dveřích, oknech, nábytku nebo podlahách či stropech nepůsobí dobře a přirozená krása nemůže vyniknout. Jak se tedy vyhnout chybám při kombinování dřevěných dekorů?

Zvolte si pouze jednu barevnou stupnici

kombinace-drevenych-dekoru (1) (1)Pokud byste vybrali více dekorů, popřípadě druhů dřeva, nedosáhli byste v místnosti žádaného efektu. Mezi zvolenými dřevěnými výrobky je vždy souvislost, proto je již při plánování potřeba myslet na to, co se k čemu hodí. Vyplatí se začít od podlahy, pokračovat nábytkem, dveřmi, okny a parapety. Základem je vybírat takové dřevo, které patří do stejné barevné stupnice a pracovat se sytostí barev.

Je nutné vycházet také z prostoru, který je k dispozici, například do větších světlých prostor lze využít i šedé a černé odstíny dřeva. Pokuste se dodržet zásadu kombinování maximálně dvou druhů dřevin. Jestliže se vám toto nepodaří dodržet, můžete vsadit na mozaikový systém, kdy naopak víc druhů dřevin použijete na podlahu, a vzniklá pestrost u dalších kusů pak bude vypadat jako záměrná.

Kontrast je důležitý

Na druhou stranu by bylo chybou držet se pouze jednoho druhu a barvy dřeva. Kontrast v interiéru je potřeba, aby celek nepůsobil fádně.

Krásného kontrastu lze dosáhnout například kombinací světlejšího dřeva a tmavšího, výraznějšího. Pokud si na takové kombinace netroufáte, můžete dřevo zkombinovat s bílou barvou. Výsledek je elegantní a nadčasový a odlehčí celkovou atmosféru. To však použijte pouze v jedné místnosti, v celém bytě by se dřevo v kombinaci s bílou barvou časem omrzelo.

Můžete však vyzkoušet doplnit dřevo jinými barvami, vždy zvolte jednu hlavní a druhou jako doplňkovou. Barevně pak slaďte také koberce, polštářky a další doplňky. Teplé tóny dřeva kombinujte s teplými barvami, studené se studenými.

Nezahlťte prostor

Zvažte, kolik dřevěných prvků do svého domova pořídíte. Pokud byste dřevo využili v příliš vysoké míře, nedosáhli byste pocitu příjemné zabydlenosti. Zvláště tmavé dřevo působí poměrně silně, nemělo by ho tedy být mnoho. Dá se pak využít materiálu, které budou působit opačně. Jako odlehčení mohou zafungovat například lesklé hladké povrchy, sklo, kov, lak či keramika. Vždy platí, že pokud si nejste jisti, je méně více.

Dřevěný nábytek potřebuje péči

Nezapomínejte také na to, že o dřevo v interiéru je potřeba patřičně se starat. Vybavte plochy různými podložkami a tácky, abyste je chránili před poškozením tekutinami, nestavte nábytek do blízkosti tepelných zdroj a pravidelně utírejte prach. Vhodné jsou utěrky z mikrovlákna a speciální čisticí prostředky.

Dřevěný nábytek lze voskovat nebo olejovat, práce s olejem je jednodušší než s voskem a lakem. Zabrání popraskání povrchu dřeva a ochrání ho před vlhkostí a slunečním zářením. Před touto péčí je vhodné odstranit z nábytku případné skvrny. Pravidelná péče zaručí, že vám dřevěné prvky i nábytek budou sloužit co nejdéle.