Vše co potřebujete vědět o nátěrech OSMO

OSMO - Ta nejlepší péče pro vaše dřevo

Osmo nátěry se vyrábí již 50 let. Za ta léta se receptura nezměnila, stále je založena na bázi přírodních
olejů a vosků.


Základem pro výrobu jsou tyto suroviny:

  • slunečnicový olej
  • lněný olej
  • sójový olej
  • olej z bodláku
  • karnabudský vosk
  • přesličkový vosk


Dále jsou přidávány barevné pigmenty a jako rozpouštědlo je použit odaromatizovaný technický
benzín. Materiály jsou zcela zdravotně nezávadné a použité barevné pigmenty se používají i v potravinářském
průmyslu.

Jedním z největších výhod OSMO nátěrů je poréznost povrchu. Poréznost povrchu je důležitá jak v interiéru, tak i v exteriéru. Oceníte jí hlavně v interiéru ve vlhkých prostorech. Poréznost je založena na tom, že oleje vyplní póry dřeva do hloubky a na povrchu dřeva zůstávají dva druhy vosku (karnabudský a přesličkový vosk), který vytvoří film na povrchu, který je stále mikroporézní. To znamená, že je dřevu neustále umožněno dýchání. Tyto nátěry stačí aplikovat ve slabé vrstvě. OSMO má vynikající krycí vlastnosti z důvodu vysokého podílu pevných částic. Díky tomu, že je nátěr na bázi olejů, nedochází k rychlému zasychání. To poskytuje dostatek času (cca 30 min) na opravu případných viditelných defektů v mokré ploše.
Barvy jsou připraveny přímo k použití, ničím se neředí. Jednotlivé barvy se můžou míchat mezi sebou. Životnost OSMO nátěrů je dostatečně dlouhá. V případě uchovávání plechovek na skladě či v dílně je minimální životnost 5 let a více. Nátěry neobsahují vodu, proto není třeba obávat se jejich znehodnocení. Je důležité zabránit přístupu vzduchu do plechovky, aby se netvořil škraloup na povrchu hladiny. Avšak i když se škraloup vytvoří, staří jej odstranit a barvu lze nadále používat. Před uzavřením plechovky se doporučuje vložit mezi víčko a plechovku mikrotenový sáček nebo potravinovou fólii.

Barva potřebuje min. 24 hodin na to, aby se dostala do kondice vhodné na aplikaci. Je třeba počítat s tím, že pokud je barva skladována např. v dílně při 7°C, nelze ji hned v tento den použít. OSMO si poradí i s mrazivým počasím. Produkty, které neobsahují vodu, nepodléhají případnému zamrznutí, avšak je třeba dávat pozor na produkty, které vodu obsahují. Tyto nesmí projít mrazem. Avšak 99% výrobků je čistě olejovo-vosková báze. Aplikace by neměla probíhat při teplotě nižší než 5°C. Osmo je velice hospodárné – to je dáno vysokým obsahem sušiny, což šetří náklady na m² ošetřeného povrchu a zároveň i pracovní čas. Některé nátěry dosahují vydatnosti až 50m² z 1 litru. Je důležité si vždy spočítat, kolik stojí výsledný metr čtvereční a ne litrová plechovka.

Nejzákladnějším výrobkem OSMO je Tvrdý Voskový olej Original, který má dobu schnutí 8-10 hodin. Nabízí se ve 4 základních bezbarvých variantách. Pro podlahy je třeba provádět vždy 2 nátěry tvrdého voskového oleje, to znamená, že 12m² natřete z 1 litru. Tvrdý voskový olej můžete aplikovat štětcem, nebo válečkem z mikrovlákna. Při aplikaci štětcem nanášíte cca 30 ml na m², při aplikaci válečkem cca 35 ml. Volba nářadí je na každém řemeslníkovi, avšak podlaháři preferují aplikaci válečkem. Je třeba používat správný typ válečku z mikrovlákna! Mikrovlákno se nedá nahradit žádným jiným typem materiálu jako je Velux nebo Moher. V případě použítí nesprávného nářadí hrozí problémy při zaschnutí oleje, protože měkký typ válečku si nedokáže poradit s voskovou složkou a nerovnoměrně ji roztahuje po povrchu. Jakmile nátěr zaschne, nahromaděný vosk může jít vidět a na podlaze se projeví lesklá a matná místa. Váleček z mikrovlákna je tužší a rovnoměrně roztahuje vosk a olej.


Tvrdý voskový olej Natural je dalším skvělým produktem. Přes jeho bílý vzhled se stále počítá mezi bezbarvé nátěry, neboť obsahuje pouze 2% bílého pigmentu. Je to nátěr, který zajistí, aby dřevo vypadalo po nátěru stejně jako před aplikací – jako čisté přírodní dřevo. 2% bílého pigmentu udrží světlost dřeva. Je nutné jej po aplikaci uzavřít po cca 8-10 hodinách po zaschnutí, a to nejlépe tvrdým voskovým olejem Originál MAT č. 3062. 

U podlah máte na výběr z dalších tvrdých voskových olejů. Je to buď
Rapid – který má dobu schnutí 4-5 hodin
Express – který má dobu schnutí 2-3 hodiny
Podlaháři si mohou vybírat podle toho, jak spěchají na práci podle délky schnutí. Nemusíte se bát, že originál udělá jiný optický výsledek než rapid nebo express. Optický výsledek po zaschnutí je stále stejný.
V případě expressu je možnost zkrácení doby schnutí ze 2-3 hodin na 1-2 hodiny, a to použitím tužidla.

Nanášení na povrchy podlah

Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Důležité je si uvědomit, že tato báze olejů a vosků je po 8-10 hodinách pochozí, zaschnutá, ale konečné vytvrdnutí oleje v pórech dřeva trvá 10-15 dnů. Osmo schne oxidací, proto je třeba intenzivně větrat. Pokud se rozhodnete aplikovat v zimě, větrání se může stát menší potíží. Mnozí uživatelé si stěžují, že náter cítí i po 3 týdnech po aplikaci. Nejedná se ovšem o rozpouštědlo, do vzduchu se uvolňují vůně ze směsi přírodních olejů obsažených v barvách. Pokud podlaze není umožněna řádná oxidace, prodlužuje se doba schnutí nátěru.

V případě použití bezbarvých nátěrů stačí pro konečné broušení hrubost P100-120. U měkkých dřevin se může stát, že po prvním nátěru povrch poněkud zhrubne. Řešením je vyhlazení povrchu červeným Padem, který je také v nabídce OSMO nářadí. Není třeba broušení. Oleje nemají tendenci zvedat dřevní vlákna, avšak stát se to může. Stačí Padem strhnout, vyfoukat a aplikovat druhý nátěr. V případě aplikace na schody doporučujeme použít Tvrdý voskový olej Protiskluzový, který je v nabídce ve 25. provedeních a ve 2 protiskluzných variantách, R9 nebo R11. R9 je doporučena do domácích prostor a R11 je do komerčních, veřejných a bazénových prostor. Doba schnutí je  cca 10 hodin a je třeba aplikovat 2 nátěry.Tvrdý voskový olej originál a rapid, express a protiskluz se nesmí stírat, neboť riskujete odstranění tenké vrstvy vosku, která dřevo chání. Proto se také doporučuje aplikace pouze štětcem nebo válečkem - hadr ani houbička nejsou vhodné.Toto je důležité hlavně u protiskluzových nátěrů. Aplikací čímkoli jiným než vhodným nářadím by mělo za následek nedocílení protiskluzového efektu.

Tvrdý voskový olej barevný je jednou z barevných variant, který se nabízí různých odstínech. Tento výrobek obsahuje 5% pigmentu. Obsah pigmentu určuje konečnou optiku povrchu. Čím více pigmentu, tím vyšší krycí schopnost nátěru. Aplikuje se pouze jednou a po zaschnutí (doba schnutí cca 12 hodin) je třeba uzavřít jedním z bezbarvých tvrdých voskových olejů. Na podlahy se vždy aplikují 2 nátěry, a to ve verzi Bezbarvý+Bezbarvý nebo Barevný+Bezbarvý. Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem. Na konečné broušení doporučujeme zrnitost P150. Jedním výrobkem lze dosáhnout až tří optik dle způsobu nanášení a broušení.

Olejové mořidlo nabízí dvě možnosti výsledné optiky podle toho, jakou zvolíte aplikační pomůcku. Po aplikaci štětcem nebo válečkem a padování (po cca 35-45minutách) získáte transparentní povrchy. Při aplikaci štětcem a válečkem z mikrovlákna bez padování získáte barevně intenzivní povrchy. Doba schnutí olejového mořidla je 12 hodin. 12 hodin schne padovaný povrch. Intenzivní odstín nanášený válečkem z mikrovlákna schne až 48 hodin. V případě, že doba 48 hodin je neakceptovatelná, je možnost použít tužidlo, které schnutí urychlí na dobu schnutí 4-5 hodin. Balení tužidla je 60ml a je určeno na 1 litr olejového mořidla.

Samozřejmě není třeba zapomínat na vhodnou údržbu podlah. OSMO nabízí široký sortiment čistících a udržovacích prostředků.