Jak na červotoče

Jak si poradit s červotočem?

Objevili jste na vašem dřevěném nábytku, vybavení nebo dřevěných částech domu dírky nebo chodbičky? Slyšíte za úplného ticha zřetelné chroupání? Nacházíte na podlaze dřevěný prášek? Pak si můžete být jisti, že vaše obydlí navštívil nevítaný host – červotoč. Vykousává do dřeva otvory, vytváří celou strukturu chodbiček a dokáže ho zcela zničit. Neškodí jen dřevu, některé druhy červotoče se zaměřují i na potraviny.

červotočZdroj obrázku: wikipedia

Je důležité zkontrolovat předměty ze dřeva, které si přivezete domů, abyste se ujistili, že nejsou tímto škůdcem napadeny. Zvláště na chalupě provádějte kontrolu pravidelně, červotoč ve starých trámech se hubí obtížně. Pokud dřevo před červotočem neochráníte, bude se šířit dál a postupně ničit další vybavení.

Co byste o červotočích měli vědět

Jak vypadá červotoč? Červotoči jsou poměrně malí brouci, nejmenší mají 2 mm, největší 4 mm. Brouk sám pouze prokousává chodbičky, dřevem se živí larvy červotoče. Obě stádia vývoje tedy škodí a je potřeba se na ně při likvidaci i prevenci soustředit.

Seznamte se především s životním cyklem červotoče (jeho množení se označuje jako dokonalá proměna):

  1. Samička klade vajíčka, ze kterých se přibližně za měsíc vylíhnou larvy. Ty jsou bílé, mají hnědou hlavičku a měří přibližně půl centimetru.
  2. Další vývoj trvá larvě dva měsíce, v průběhu vývoje se čtyřikrát svléká.
  3. Koncem léta se larva červotoče zakuklí. Dospělý brouk se vylíhne až na jaře.
  4. Ten se pak z místa vylíhnutí vykousává a tvoří další chodbičky. Chodbičky mají kulatý tvar a šířky kolem dvou mm.
  5. Každý červotoč je schopen naklást více než 50 vajíček, což znamená, že se brouk velmi rychle rozmnoží.

Jak se zbavit červotoče? Likvidace červotočů je obtížná, jsou velice odolní, snesou dobře sucho i vlhkost, teplo i chlad. Svou zkáznou činnost neomezují červotoči jen na dřevo. Podle míst a materiálu, na kterém škodí, se vytvořily i názvy červotočů.

Druhy červotoče

S jakými druhy červotočů se můžete setkat? Na celém světě existuje několik stovek druhů čeledi červotočovití, rod zahrnuje například názvy jako:

  • červotoč spížní
  • červotoč umrlčí
  • červotoč proužkovaný
  • červotoč kostkovaný
  • červotoč chlebový
  • červotoč pronikavý
  • červotoč hnědý
  • červotoč potravinový
  • a stovky dalších.

Setkat se s nimi můžete nejen v domě, ale žijí i ve venkovním dřevě, všude tam, kde jsou v blízkosti lidských obydlí a některé druhy také ve volné krajině.
Brouci dokáží prokousat nejrůznější materiály, dřevo, plast, papír i další odolné obaly. Larvy milují škrob. Proto je můžete najít v pečivu, těstovinách, rýži, sušenkách, ale i v bylinkách, papíru nebo výrobcích z kůže. Dokáží zničit také konstrukce staveb, podlahy a další zařízení.

cervotoc-2 (2)

Zdroj obrázku: wikipedia

Kde se tedy máte obávat červotoče nejvíce? V stavbách z minulých století se nachází červotoč v trámech. Červotoč v podlaze, zvláště červotoč v parketách, může být důvodem pro výměnu celé podlahy. Velmi nepříjemný je červotoč v nábytku, jeho cestičky rozhodně nepůsobí estetickým dojmem.

Jak vyzrát na červotoče?

Je více způsobů, jak se zbavit červotočů. Ideálním způsobem je prevence. To znamená uskladňovat potraviny v plechových dózách, sklenicích nebo lahvích a na chladnějších místech. Tzv. babské rady doporučují často a pořádně větrat, vytápět a kouř použít jako dezinfekci. Kolem nábytku se mají rozložit žaludy, červotoči jim prý dají přednost. Žaludy i s červotoči se pak spálí. Za účinné byly považovány roztoky z octa nebo louhového mýdla, odvary z koření, česneku či feferonek. Jako ochrana proti červotoči může posloužit preventivní impregnace dřeva, která funguje jako odpuzovač červotoče. Ještě lepší volbou je použití řádně vysušeného dřeva z listnatých stromů, které červotoč napadá jen minimálně.

Jak na červotoče ve dřevě

Napadl vaše dřevěné zařízení hlučný a nepříjemný škůdce? Likvidace bude úspěšná, použijete-li správný prostředek na hubení červotoče.

Impregnace

Dřevo proti červotočům ochráníte impregnací. Některé prostředky na likvidaci červotoče lze zakoupit v běžné drogerii, jiné vám doporučí odborníci. Volba záleží na tom, jak je poškození rozsáhlé. Impregnaci můžete nanášet štětcem, ale pak se nátěr nemusí dostat do dostatečné hloubky. Lepší je injektovat impregnaci přímo do jednotlivých otvorů nebo celý předmět do impregnace namočit. Jak však na ohrožení reaguje červotoč? Larva se zavrtá ještě hlouběji do dřevní hmoty. V takovém případě by impregnace nebyla dostatečně účinná, proto je obohacena ještě o insekticidy, které larvu zahubí nebo ji zbaví možnosti přeměny v brouka. Impregnace pomůže nejen proti hmyzu, ale chrání také proti plísním a houbám. Účinný prostředek k hubení červotočů a dřevokazného hmyzu je například Bochemit, Dřevosan nebo impregnace Osmo WR a řada dalších impregnací.

Ozařování dřeva

Co na červotoče platí? K moderním způsobům boje proti červotoči patří ozařování dřeva. K tomu se používá ionizující gama záření, které trvá dva dny. Provádí se výhradně v prostorách muzea v Roztokách u Prahy. Záření nepoškodí dřevo, ale zahubí larvy červotoče. Ozařovací komora je menších rozměrů, proto se tato metoda používá pro nábytek nebo jednotlivé části větších kusů. Po ozařování by měla být provedena ještě impregnace.

Využití mikrovlnného záření

Pro ošetření dřeva napadeného červotočem lze využít také mikrovlny. Červotoč nesnese vysoké teploty, proto stačí nastavit frekvenci kolem 2500 MHz a červotoč ve dřevě nepřežije. Tuto metodu nelze použít tam, kde by vysoká teplota poškodila i samotný předmět. Po ukončení procesu je však potřeba aplikovat nátěr proti červotoči, aby dřevo opět nenapadl.

Jak na červotoče v trámech a ve starém nábytku?

Pokud trámy ve větší míře napadl červotoč, likvidace by raději měla být svěřena odborné firmě. Ta vybere vhodný přípravek proti červotoči, popřípadě navrhne jiný způsob likvidace červotoče v trámech. Tím může být postřik na červotoče, likvidace červotoče plynem, nebo jiný účinný způsob odstranění červotoče. U staršího nábytku je vždy nutné uvážit, zda se ošetření a případná renovace vůbec vyplatí. U kusů, které kupujete například v bazaru nebo jako starožitnost, hledejte stopy po výskytu tohoto nepřátelského hmyzu. Jestliže najdete dírky nebo dřevitý prach na zemi, nábytek nekupujte. Ušetříte si čas, finance a námahu a předejdete napadení vaší domácnosti právě červotočem.

Červotoč spížní - hubení

A na závěr ještě malá zmínka o červotočích v potravinách. Potraviny napadá červotoč spížní. Jak se ho zbavit? Pokud jsou potraviny napadené, lze je už jen spálit. Není-li napadení rozsáhlé a vy byste chtěli potravinu zachránit, můžete ji na hodinu ohřát na 60 stupňů nebo naopak zmrazit na -20 stupňů na celý týden. Je málo tak odolných škůdců, jako červotoč spížní. Likvidace se dá provést chemicky speciálním přípravkem, ale nejlepší na hubení červotoče je dezinfekce plynem, kterou je však nutno svěřit do rukou odborné firmě. Likvidace červotoče mikrovlnami je možná pouze u menších předmětů, celý proces by měl probíhat přibližně půl hodiny.