Čím natřít a renovovat dřevěné obložení

Dřevěné obložení je nádhernou ozdobou domu či bytu. Útulná a hřejivá atmosféra je tím, proč si tento způsob obkladu volí stále více zájemců. Aby obložení vydrželo co nejdéle stále krásné a nepoškozené, vyžaduje pravidelnou péči.

Je vaše obložení starší a chtěli byste, aby vypadalo jinak a hlavně nově? Pak se pusťte do renovace. Správně provedená renovace dřevěného obložení obnoví přirozenou kresbu dřeva a vám poskytne jak tepelnou, tak zvukovou izolaci. Nejedná se o žádnou složitou operaci, stačí dodržet základní pravidla a renovované dřevěné obložení vám bude dobře sloužit i nadále. Renovovat můžete dřevěné obklady stěn i dřevěný strop. Jak tedy s renovací začít a jaký je správný postup?

Rozdíl mezi ošetřením nového dřeva a obnovou starých nátěrů

Postup pří ošetření nově pořízeného dřeva se od obnovy staršího nátěru liší. Nové dřevo se impregnuje, ochraňuje se před houbami a plísněmi. U starého nátěru se před renovací nejdříve připravuje podklad. Starý nátěr obložení stropu nebo natřené dřevěné obložení stěn má po čase tendence k odlupování. Proto je nutno starý nátěr odstranit broušením a povrch zbavit veškerého prachu. Než budete aplikovat jiné přípravky, musí být palubky na stěnu i palubky na strop zcela čisté, úplně suché a jejich vlhkost nesmí být vyšší než 12 %. Na povrchu také nemohou zůstat zbytky pryskyřic. K jejich odstranění se často používají výrobky s ředidly, ovšem při práci s nimi je nutno intenzivně větrat. Je tedy vhodnější dát přednost výrobkům na přírodní bázi. Kvalitní příprava základu znamená zvýšenou životnost a značně ovlivní výsledný vzhled.

Jak natírat renovované dřevo

dřevěné_obložení_stropu

Po ošetření základu přichází čas na nátěr. Barvy s oleji a vosky zachovávají kresbu dřeva. Chcete-li barvu změnit, použijte krycí barvy na dřevěné stěny. Oblíbené jsou například bílé palubky v interiéru. Na bílé dřevěné palubky je vhodná bílá lazura na palubky. Barvy lze doplnit další péčí a výživou dřeva. K tomu jsou vhodné lazury či voskové oleje. Nátěr je možné ještě ochránit průhledným lakem, vosk nebo impregnace brání odírání a vlhkosti. Chcete-li změnit tón, můžete využít mořidla. Dřevěné obložení stěny v bytě nebo stropní palubky tak dostanou zcela nový vzhled.

Dřevěné obklady na zeď vyžadují pravidelnou údržbu

I když péče o dřevo není tak náročná jako časté nové nátěry stěn, přece jen se stane, že dojde k poškození. Pak se vám budou hodit tmely a lepidla, se kterými opravu provedete lehce. Správná volba barev, olejů, lazur a laků vás ušetří rozhodování, jak vymalovat strop, čím natřít osb desky v interiéru nebo exteriéru nebo jak a čím obložit strop. Investice do kvality se zde opravdu vyplatí a vrátí se v dlouhé životnosti obložení a silném estetickém dojmu z celého interiéru.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení