Druhy dřeva: Z jakých dřevin vybírat a k čemu jsou jednotlivé druhy vhodné?

Vzhledem k tomu, kolik druhů stromů roste na Zemi, je mnohdy těžké se vyznat ve všech druzích dřeva. Hlavně jejich poznávání a rozlišování jednoho od druhého je pro laika velmi obtížné. Některá jsou velmi jemná a hladká, téměř bez struktury, jiná mají výrazné letokruhy nebo suky, a působí až divoce.

Pokud jste již někdy nakupovali nějaké výrobky ze dřeva, nechávali si zhotovit nábytek truhlářem, nebo jen vybírali dřevo na otop, tak určitě víte, že můžeme tento materiál z hlediska „stavebního“ dělit do dvou skupin – na měkké dřevo a tvrdé dřevo. Volit pak lze také mezi dřevinami listnatými, smrkovými, nebo dokonce vybírat z drahých a vzácných exotických dřev, které na první pohled zaujmou svým nezvyklým vzhledem i vůní.

Dubové dřevo

Dřevo z dubů je velmi krásné a velmi žádané nejen teď, ale i v minulosti. Jeho letokruhy jsou úzké a velmi dobře rozlišitelné barvou. Struktura je výrazná a dává mu divoký a surový vzhled. Jedná se o tvrdý a pevný materiál, který dobře odolává všem povětrnostním podmínkám. Nejvíce oblíbené je v nábytkářství, i ve stavebnictví – dubový stůl, postel, nebo dubová prkna na podlahu jsou zkrátka nadčasová záležitost.

Bukové dřevo

Také bukové dřevo je pro výrobu nábytku velmi oblíbené, zejména díky svým vlastnostem – vysoké tvrdosti, malé pružnosti a pevnosti. Má světlejší až narůžovělou barvu. Používá se také na vytápění, protože má vysokou výhřevnost, díky tomu se bukové dřevo používá také na uzení. Navíc dodává pokrmu typické aroma.

Lipové dřevo

Lípa má krásné, světlé, až smetanově zbarvené dřevo s jemnou strukturou a občasnými suky. Je pevné, ale zároveň velmi měkké, takže jej s oblibou využívají umělečtí řezbáři. Důvodem je také fakt, že se dobře moří i lepí, protože je savé. Na výrobu klasického nábytku, podlah či obložení se moc nehodí nejen pro svou měkkost, ale také protože je často napadáno dřevokazným hmyzem.

modrinova_prkna - 2

Modřínové dřevo

Modřín je velice odolný a dobře zvládá výkyvy teplot, sucha a vlhka i další povětrnostní podmínky. Je o něco tvrdší než ostatní dřeva jehličnanů. Kresba je velmi výrazná, přičemž barvy se v letokruzích střídají z okrové do smetanové. Obsahuje velké množství malých suků, což ho dělá na pohled zajímavějším. Vyrábějí se z něj modřínová prkna využívaná ve stavebnictví a masivní nábytek. 

Akátové dřevo

Akát se řadí mezi tvrdé dřevo, vlastně jedno z nejtvrdších dřev vůbec. Používá se na velmi namáhané součásti různého nářadí, k výrobě akátových fošen a ve stavebnictví. Pro venkovní využití se moc nehodí, protože velmi trpí neustálým vlhnutím a vysoušením, nicméně i přesto se právě k výrobě venkovního nábytku nebo třeba plotů využívá. Poznáme jej podle jasně viditelných letokruhů a žlutohnědé barvy.

Ořechové dřevo

Jedná se o poměrně vzácné a velmi ceněné dřevo. Zejména o tvrdé a dobře zachovalé dřevo ze starších urostlých stromů je velký zájem ze strany výrobců a zpracovatelů. Kresba je výrazná a mnohdy se střídají barvy od světle krémové až po šedohnědou. Má také výborné vlastnosti – je tvrdé, pevné, trvanlivé a dobře ohebné.

Jasanové dřevo

Jasan má výraznou kresbu a střídavě světlé a tmavé letokruhy. Dřevo z jasanu je velice tvrdé, odolné a pevné. Zároveň se ale jedná o nejpružnější dřevinu, se kterou se v našich končinách běžně setkáme; právě z tohoto důvodu se s oblibou používá již po celá léta k výrobě tělocvičného nářadí.

Olšové dřevo

Poměrně světlé a výrazně nažloutlé dřevo z olše se stejně jako to lipové velmi hojně používá řezbáři a truhláři. Velmi dobře se moří i lepí, nemá výrazné letokruhy, ovšem často se objevují velké suky a vady, proto se z něj příliš nevyrábí velký nábytek. 

Ovocné dřeviny

Většina ovocných dřevin má jemnou kresbu, nevýrazné letokruhy a poměrně měkké dřevo (u třešně je tvrdší a pevné). Třešňové a švestkové dřevo je používáno v nábytkářství i v řezbářství, ovšem dřevo z jabloní, hrušní a dalších ovocných dřevin se na výrobu moc nehodí. Je velmi měkké a často bývá postiženo různými hnilobami, které ho znehodnocují.

Borovicové dřevo

Borovice má světlé a měkčí dřevo, které se velmi hojně využívá v nábytkářství, ať už surové, nebo mořené či lakované do všemožných odstínů a barev. Je však také velmi ceněným stavebním dřevem – využívá se pro výrobu podlah na terasu, trámů, rámů oken nebo k obkládání.

smrkove_drevo 2

Smrkové dřevo

Smrk má výraznou kresbu s četnými letokruhy a suky. I přesto, že se jedná o poměrně měkké dřevo, je pevný, a tak se s oblibou používá v nábytkářství, a hlavně ve stavebnictví, kde je snad nejpoužívanějším dřevem vůbec. Velmi dobře se totiž opracovává všemožnými způsoby. Je také základní surovinou pro výrobu papíru

Cedrové dřevo

Cedr se u nás příliš nepoužívá. Má hnědou barvu v teplém odstínu, nevýraznou kresbu, dobře se opracovává a je přirozeně antibakteriální. Proto je oblíbený hlavně u řezbářů, kteří z něj vyrábí různé nádobí, misky a podobně.

 

Exotická dřeva

Santalové dřevo

Jedná se o exotické dřevo pocházející ze stromu santalovník. Má velmi intenzivní vůni, pro kterou je často využíváno zejména v aromaterapii, pro výrobu esenciálních olejů, v léčitelství, k výrobě vykuřovadel, ale také ke zhotovení různých drobných řezbářských výrobků jako jsou okrasné sošky nebo třeba šperkovnice.

Teakové dřevo

Pochází z tropického stromu s názvem teka obrovská. Má krásnou strukturu, barvu i kresbu. Je velmi jemné, ale zároveň tvrdé a pevné. Je přirozeně antimykotické, takže jej nenapadají plísně a mikroorganismy. Díky množství esenciálních olejů se do dřeva nepouští ani dřevokazný hmyz. Používá se zejména k výrobě zahradního nábytku a lodí, protože velice dobře odolává vlhkosti. Také teaková terasová prkna jsou velmi oblíbená. S postupem času však mění svou barvu, a pro její zachování je nutné ošetřování pomocí olejů.

mahagon 2

Mahagonové dřevo

Pro mahagon je typická červená barva. Pochází z afrických stromů s názvem Khaya. Je velmi odolný, dobře se tvaruje a opracovává. Používá se k výrobě luxusního nábytku a dalších detailů interiérů. Je velmi drahé a vzácné, proto je často nahrazováno imitacemi. 

Ebenové dřevo

Toto tvrdé, těžké a nápadně tmavé dřevo si asi nemůžeme s žádným jiným splést. Pochází z tropických stromů, které se nazývají tomely. Jedná se o drahé a cenné dřevo využívané v řezbářství pro výrobu dekorativních předmětů a sošek, ale i drobného nábytku nebo hudebních nástrojů.

Olivové dřevo

Olivové dřevo je oblíbené pro svoji jemnost, krásnou hnědou barvu s olivovým podtónem, a také pro jeho specifickou vůni. Je vyhledáváno zejména řezbáři a používá se k výrobě nádobí, rukojetí nožů, k výrobě luxusních per, ale i nábytku. Je velmi tvrdé a poměrně drahé.