I zahradní domek potřebuje údržbu

V minulých dobách bylo běžné, že na každé zahrádce stála kůlna či kůlničky, většinou po domácku vyrobená a účelná, ovšem zároveň ne příliš vzhledná. Nové možnosti přinesly obrovské změny, vznikají menší dřevostavby, malé dřevěné domky čili zahradní domky. Ty už neslouží pouze k ukládání nářadí a dalších zahradních potřeb, ale také k tolik potřebné relaxaci a víkendovým pobytům. Dřevěné zahradní domky se staly praktickou nezbytností, kterou musí mít každý milovník zahrady. Majitelé jistě budou chtít, aby jim tyto dřevěné stavby vydržely co nejdéle. Proto potřebují pravidelnou, a hlavně správnou péči, aby dlouhá léta vypadaly jako nové. K základům údržby patří nátěry, které dokáží znatelně prodloužit životnost a udržet vzhled těchto krásných i účelných domků.

Základem péče je prevence

zahradni_domek 2

Vnější vlivy, tedy především déšť, vlhkost, UV záření a další dokáží vzhled i odolnost zahradního domku značně ovlivnit. Proto myslete na prevenci již při výběru zahradního domku i při jeho stavbě. Na materiálu se rozhodně nevyplatí šetřit, dřevo i krytina na střechu musí být kvalitní a chybět nemohou ani okapy. Tak vznikne prvotní ochrana proti vodě a vlhkosti, které dokáží dřevo zničit. Vlhkost však přichází i zdola, od půdy, proto je vhodné oddělit základovou desku od samotného dřeva stavby. Hledisko vlhkosti je nutno vzít v úvahu i při umístění stavby a toho nejvhodnějšího místa v zahradě, kde se nebude držet voda a které dobře vysychá.

Vhodný nátěr dřevo ochrání

Ať si dřevěný zahradní domek postavíte nebo necháte zhotovit, bude dřevo s největší pravděpodobností bez ošetření a nebude mít žádný nátěr. Chcete-li se vyhnout budoucím problémům, musíte ošetřit všechny dřevěné části buď barvou na dřevo, nebo lazurou. Olejová lazura či syntetická lazura poskytne patřičnou ochranu a prodlouží životnost materiálu. Je vhodné vybrat takovou, která obsahuje i látky ochraňující před houbami a dřevokazným hmyzem, ušetříte si speciální nátěr navíc. A když zvolíte správný odstín, bude vaše zahrada ještě atraktivnější. Na podkladové hranoly a podlahové palubky je potřeba použít impregnaci. U zakoupených zahradních domků bývá impregnace součástí dodávky.

Jak při nátěru postupovat

remmers_dub-rustik 2

První nátěr je potřeba provést ještě před smontováním jednotlivých částí. Jedině tak budou natřené i ty části, které se později octnou uvnitř spojů. Natírají se všechny části jak z vnitřní, tak z vnější strany. První nátěr musí být vysoce kvalitní, odolný vodě i UV záření a současně také pružný. Druhý nátěr se dělá po smontování dílů. Provádí se ochrannými lazurovacími laky nebo barvami na dřevo.

Nejvhodnější volbou právě pro tento účel jsou barvy na vodní bázi, se kterými se snadno pracuje a které nabízejí mnoho ceněných vlastností. Nátěr musíte nejen dobře provést, ale provádět také pravidelné kontroly. V případě, že zjistíte, že něco není v pořádku, je potřeba nátěr obnovit. Většinou se jedná o ostré hrany nebo místa, která jsou vystavena extrémním podmínkám. Na vnitřní plochy lze použít laky nebo vosky, podobně jako na palubkovou podlahu.

Jak ještě prodloužit životnost zahradního domku

Kromě nátěru je ještě několik dalších činností, které vám pomohou udržovat zahradní domek v takovém stavu, aby vám sloužil po dlouhou dobu. Použijte hydroizolaci, kterou oddělíte základovou desku od vlastního dřeva a chraňte domek před vlhkostí. Ze stejného důvodu se starejte o střechu a okapový systém. Vzdušné vlhkosti se braňte celoročním pravidelným větráním. Na dřevěné podlahy nepokládejte podlahové krytiny, které nejsou prodyšné. Zde totiž může dojít ke kondenzaci vodních par. Také pozor na přetěžování konstrukce – mokrý sníh nebo zelená střecha se často stávají nadměrnou zátěží pro konstrukci domku. Nepřetěžujte ani vnitřní stěny, palubky pracují se vzdušnou vlhkostí. Chcete něco změnit v konstrukci domku? Taková záležitost potřebuje konzultaci s výrobcem.