Kolem zahrady dřevěný plot, na zahradě pergola nebo terasa, v nich dřevěný zahradní nábytek. Čím toto dřevo natírat, aby ho to chránilo a vydrželo co nejdéle?
Kdy natírat dřevo?
Nejlepší je začít s natíráním, když nefouká vítr, sluneční paprsky nemají ještě takovou sílu a teplota se pohybuje od 20 do 25 °C. Pokud se rozhodnete v letních měsících najděte si čas spíše ráno nebo až k večeru.
Čím dřevo natírat?
Nelze určit který materiál je nevýhodnější, protože jeho volba je ve většině případů individuální záležitostí. Na nové dřevo se používá prodyšná lazura na vodní bázi, na renovaci spíše syntetická krycí barva.
Jak dřevo natírat?
V prvé řadě určitě nepočítejte s tím, že jeden nátěr bude stačit, venkovní dřevo je potřeba natírat pravidelně. Pokud se jedná o renovaci, tedy nejde o nové dřevo ale už o starší, začneme tím, že starý nátěr obrousíme. Na to budeme potřebovat hrubší brusný papír a nedostatky doladíme jemnějším brusným papírem. Dřevo poté očistíme a použijeme mořidlo nebo napouštědlo. Pokud jde o mořidlo tak vybíráme podle doporučení výrobce nátěrové hmoty, které se vyskytuje většinou na obalu. Vhodné napouštědlo je lněný olej neboli instalatérská fermež. Tento krok ochrání dřevo před plísněmi a lepé se chytí následná vrstva barvy.
Jaký nátěr zvolit?
Na nátěr dřeva jsou nejlepší barvy s roztažností, protože dřevo mění svůj objem a barvy se mu dokážou přizpůsobit. Na běžné dřevěné výrobky jako jsou třeba lavice nebo židle a stoly můžeme použít krycí barvy ředitelné vodou nebo lazury. Lazury zvýrazní strukturu, takže se používají především na kvalitní dřevo, např. u zahradních domků. Krycí barvy, jak už název napovídá, překryjí celý povrch. Tyto nátěrové hmoty se po zatvrdnutí slijí v jednolitou vrstvu, tudíž dřevo neumožní tzv. dýchat. Dřevo v tomto případě nebude moct přijímat ani uvolňovat vlhkost. Když zvolíte tuto možnost záleží dost na typu barvy na jeho pružnosti a kvalitě, jak se dokáže přizpůsobit pnutí a objemu dřeva.
Další možnost, hlavně pro dřevěné předměty, u kterých dochází k většímu opotřebení, jsou tady lazury nebo laky. Lazury mají výhodu, že dřevo ochrání a zároveň mu umožní dýchat. Ovšem u bezbarvého syntetického laku je to stejné jako u krycí barvy, opět se povrch dřeva uzavře. Pokud by se stalo se, že by se ochrana dřeva poškodila a pronikla do dřeva vlhkost, zničení materiálu bude rychlejší než, kdybychom ho neošetřili vůbec. Některé hmoty (barvy, laky) odolávají vysoké vlhkosti v prostředí, ale v suchém prostředí praskají. Takže jak zmiňuji výše je důležitá kvalita.
Syntetický výrobek má ale výhodu omyvatelného hladkého povrchu. Nedrží se na něm nečistoty, zatímco na lazuře ano, což se na venkovní nábytek může hodit.