Jak na nábytek s produkty OSMO

Ošetření nábytku není jen tak. Svou roli při tom hraje hned několik faktorů. Jak se nejlépe postarat o nábytek, aby co nejdéle vydržel, se dozvíte v tomto článku.


U nábytkářů platí jedna důležitá věc, a to je čas. Dostatečný čas potřebný pro zaschnutí nátěru je základem všeho.

V případě, že se snažíte docílit  bezbarvého povrchu, je nejvhodnější Tvrdý voskový olej RAPID, který má dobu schnutí 4-5 hodin, nebo Express, který má dobu schnutí 2-3 hodiny. Při potřebě urychlení schnutí můžete použít tužidlo. Tím zkrátíte dobu schnutí na 1-2 hodiny. Voskové oleje Rapid a Express nelze smíchat dohromady. Již při otevření plechovky mají nátěry jinou optiku, kdy Express je více došeda a Rapid je medově žlutý. Co ovšem možné je je nanesení oleje Rapidu a jako druhý nátěr olej Express. Doporučuje se ovšem držet se v obou vrstvách stejného nátěru. 

Příprava povrchu pro nábytek


Zrnitost konečného vybroušení pro bezbarvé povrchy doporučujeme P180-P220. V případě barevných pigmentovaných povrchů doporučujeme zrnitost P220-P240. Při aplikaci se olej neředí. Je důležité obsahy důkladně promíchat z důvodu sedavosti olejů na dně plechovky, na povrchu se drží vosky. Aplikaci provádíme štětcem nebo válečkem z mikrovlákna. Případné vady je možné opravit do 30 minut v mokré ploše. Při práci s měkkými dřevinami je vhodné po zaschnutí prvního nátěru vyhladit povrch padováním. To platí obzvláště u nábytku.

Dalším výrobkem je Tvrdý voskový olej – Efekt NATURAL, který obsahuje 2% pigmentaci a uchová vám povrch světlý bez zežloutnutí. Pro barevné povrchy na nábytek slouží základní výrobek Dekorační vosk.
Dekorační vosk má širokou škálu dekoračních odstínů. Tento výrobek obsahuje 12% procent barevných pigmentů. Pro nábytek se doporučuje provést pro transparentní povrch jeden nátěr, v případě potřeby zesílení pigmentace 2 nátěry. Doba schnutí mezi prvním a druhým nátěrem je 8-10 hodin. Ve finále je vhodné provést padování. Je také nutné uzavřít povrch nábytku jedním z voskových olejů. Vybíráte podle toho, jaké výsledné optiky chcete dosáhnout, zda hedvábný polomat, mat či lesk (3032, 3062, 3065). V případě, že chceme získat intenzivní barevný odstín ve veselých odstínech, použijeme Dekorační vosk - intenzivní odstíny. U tohoto výrobku se pohybujeme v pigmentaci o síle 32%. Nátěr ovlivňujeme způsobem aplikace, tedy buď padováním nebo nanášením rounem. Při nanášení štětcem nebo válečkem bez padování vznikne krycí intenzivní odstín. Pokud chcete spíše transparentně barevný odstín, je třeba ve výsledku padovat. 
V případě vypadovaného povrchu je doba schnutí 10-15 hodin a v případě intenzivního odstínu je doba schnutí až 48 Hodin. V případě použití tužidla se doba schnutí zkracuje. 

Při použití bílých odstínů je třeba všechny bílé povrchy uzavírat výrobkem Tvrdý voskový olej Natural. V případě použití oleje Original se stává, že bílé
pigmenty začnou žloutnout. Natural udrží povrch bílý z důvodu 2% obsahu pigmentu. Toto doporučení platí jak pro podlahy, tak i pro nábytek. U nábytku je ještě možnost použít Tvrdý voskový olej barevný bílý 3040 s 5% bílého pigmentu.
Použití na exotické dřeviny je jiné, než na evropské dřeviny. Na trhu je spousta exotických dřevin, které mají obrovskou hustotu dřeva a nemají schopnost nasákavosti, tak jako evropské dřeviny. Na exotické dřeviny je doporučení použít tvrdý voskový olej s tužidlem. Tužidlo zaručí, že olej zaschne i na tom nejméně nasákavém dřevě. Tužidlem se však potlačuje přírodní vzhled, neboť vytváří lesk, který v průběhu 2 měsíců postupně přechází do hedvábného polomatu. Na exotické dřeviny je také možnost použít Čistý vosk. 

Speciálním výrobkem pro nábytek, zejména pak pro kuchyňské pracovní desky, se jmenuje Top Olej. Nabízí se ve variantách mat, hedvábný polomat, natural (2% bílý pigment), akát. 
U Top Oleje je důležité dbát na správnou aplikaci. V žádném případě se nedoporučuje aplikace hadříkem, což je běžně rozšířená forma aplikace; bohužel nesprávná. Hadřík však kompletně odstraní vosk, což u kuchyňských desek způsobuje, že hrnečky a talíře zanechávají na povrchu kolečka. Proto se Top olej nanáší pouze štětcem nebo válečkem z mikrovlákna ve dvou vrstvách. Na výběr je bezbarvá nebo barevná. Je taky možnost použít barevný olej a povrch následně uzavřít Top Olejem. Na kuchyňkou desku se dává vždy ve dvou vrstvách bez ohledu na to, zda-li pod Top olejem máte pigmentový nátěr. Maximální ochranu kuchyňské desky vám zaručí výrobek Ochrana dřeva 4006 – pomocník, který bude odrážet vodu. Je to vosková impregnace na přírodní bázi. Zvláště doporučujeme u kuchyňských desek z měkkých dřevin nebo dubu, který je náchylný na šednutí. Tímto nátěrem tento efekt eliminujete.


Postup u nátěru PD nebo jídelních stolů pro certifikaci pro styk s potravinami

  • první nátěr - 4006 – zajišťuje vodoodpudivost
  • druhý nátěr – pigmentový nátěr + padování – V případě že chceme barevně povrch odladit
  • třetí nátěr – 2x bezbarvý Top olej bez padování s dobou schnutí mezi prvním a druhým nátěrem 8-10 hodin


Při dodržení tohoto postupu máte zaručeno, že dřevo nebude černat a nezanechá fleky. Při nátěru dýhovaných povrchů postupujeme stejně