Jak nejlépe ošetřit a ochránit dřevo v interiéru

Dřevo je tradičním a přesto stále populárním materiálem. Užívá se nejen ve stavebnictví, ale také v nábytkářském průmyslu, takže je vhodným materiálem pro exteriér, ale setkáváme se s mnoha výrobky z něj také v interiéru. To, že je dřevo umístěno ve vnitřních prostorách, neznamená, že nepotřebuje péči a ošetření. Stále se jedná o přírodní materiál, který je potřeba chránit jak před poškozením, tak před všemi možnými škůdci.

Na povrch dřeva v interiéru působí různé látky, znečištění i mechanické zatížení. Chcete-li tedy zachovat přirozenou atmosféru pohody a útulnosti, musíte zvolit správný způsob ošetření. K dispozici je mnoho prostředků, impregnace, laky, krycí a transparentní nátěry a další.

S jakým dřevem se pracuje v interiéru

V našich oblastech se pro nábytek a doplňky v interiéru používají převážně domácí dřeviny. Pokud by šlo o obložení, patří k nejužívanějším druhům dřeva dřevo měkké, jako je borovice nebo smrk. Toto měkké dřevo se dá použít i na podlahy, ale zde se více využívají tvrdé druhy dřeva jako je jasan, buk nebo dub.

Jde-li o nábytek, výběr dřeva záleží na vkusu a zájmu zákazníka. Může se odvíjet také od finančních možností. V oblasti nábytku se častěji používá i dřevo exotické. To si při použití vosků nebo olejů zachovává svůj přirozený vzhled a také krásu a současně je chráněno před poškozením. Předpokladem dokonalého výsledku je hlavně použití kvalitního dřeva. Jedině s ním získáte to, co se od dřeva v interiéru očekává, tedy pocity pohody a tepla domova.

Jak dřevo impregnovat

Jedním ze způsobů, jak ochránit dřevo v interiéru před plísní, houbami a dřevokazným hmyzem, je jeho impregnace. Správný postup pak ovlivní konečný výsledek. Ať dřevo máčíte, postřikujete nebo natíráte, impregnační roztok se nedostane do příliš velké hloubky pod povrchem. Vsáknutí impregnace je ovlivňováno vlhkostí dřeva.

Vlhké dřevo špatně nasakuje impregnační roztok, proto je velice důležité, nechat vždy dřevo důkladně vyschnout. A než se pustíte do natírání, je nutné dřevo dokonale očistit. Špína, mastnota, zbytky starého nátěru mohou být příčinou, proč impregnační roztok špatně vsákne a nebude plnit svou funkci.

natery-na-drevo

Kritéria pro výběr nátěru

Vydáváte se na nákup impregnačního nátěru? Na co byste se měli zaměřit?

  • Prozkoumejte vždy jeho účinnost a dávkování.
  • Pozor také na to, zda impregnace působí proti všem druhům škůdců.
  • Důležité je také to, zda lze dřevo máčet.
  • Jestliže je dřevo dostatečně vyschlé, je potřeba ho dokonale odmastit a zlehka přebrousit brusným papírem. Tím získá povrch dřeva jednotnou savost. Přebrušuje se ve směru let. Pokud se někde objeví poškození, lze použít tmel na dřevo a znovu přebrousit. Přebroušené dřevo zbavené všech zbytků nečistot a také prachu je připravené pro další nátěry.

Lazury a krycí nátěry

Upravené a očištěné povrchy dále natírejte krycími barvami nebo lazurou. Natírat je možno nejen masiv, ale i dýhu nebo překližku. Nátěr se nanáší v jedné nebo ve dvou vrstvách, popřípadě je ho možno nastříkat. To je základní nátěr. Ten se nechá zaschnout a jemně se přebrousí. Poté se nanáší dvě vrstvy krycího nebo lazurovacího nátěru. Výběr lazury nebo krycí barvy se řídí také druhem materiálu.

Na obložení, které by mohla poškozovat vlhkost, se hodí olejová lazura nebo pro dosažení lesklého povrchu některý z druhů laku. Podlahu prozáří tvrdý voskový olej poté podlahový lak lesklý či matný.

Přirozenou kresbu dřeva může zvýraznit tvrdý voskový olej. Vždy je nutné dodržet způsob aplikace, který doporučuje výrobce. Výsledek může ovlivnit také teplota samotného dřeva i jeho okolí a samozřejmě vhodná údržba.