Jak odstranit dřevomorku a proč je důležitá prevence

Dřevokazné houby jsou přirozenou součástí přírody. Zde mají důležitou úlohu, rozloží odumřelou dřevní hmotu na další užitečné látky. Nepřítelem se však stanou v okamžiku, kdy začnou svou rozkladnou činnost v lidských obydlích, domech, bytech, chatách nebo chalupách. Noční můrou každého majitele dřevostavby je dřevomorka, jedna z nejznámějších a nejodolnějších dřevokazných hub. Dřevomorka domácí je nenápadná, ale velice ničivá.

Jak se zbavit dřevomorky? Jaká je prevence a co dělat, když už dřevokazná houba napadla vaše obydlí? Seznamte se s tímto nepřítelem i možnostmi, jak na dřevomorku.

Jak vypadá dřevomorka a co způsobuje

Houby na dřevě jsou nebezpečné pro dřevo ve všech typech obydlí a dřevomorka je tou nejnebezpečnější. Proč tomu tak je a proč je nutná likvidace dřevomorky? Dřevomorky si vůbec nemusíte všimnout. Když ji vidíte, je už většinou pozdě a vaše dřevo již podléhá hnědé hnilobě. Navíc velmi rychle roste a velmi rychle se rozšíří po celém obydlí.

Vyskytuje se všude – ve sklepě, na půdě, ve střešních nebo stropních trámech a prknech, v podlahách, zkrátka tam, kde jsou dřevěné prvky. Vlhkost potřebuje pouze na počátku růstu, později si vytvoří rozsáhlý kořenový systém. Kořeny bývají dlouhé i několik metrů a vodu si tak mohou přitáhnout i na poměrně velkou vzdálenost. Mají provazovitou strukturu a mohou prorůstat nejen dřevem, ale i zdmi či betonem.

Čím dřevomorka škodí

Proč je dřevomorka tak nebezpečná? Především proto, že když ji uvidíte, bývá většinou pozdě na jednoduchá řešení. Dřevo už zcela ovládla dřevomorka. Likvidace všeho napadeného je nezbytná. Někdy je možné vyřezat napadené kusy přibližně metr od napadené části. To však jde málokdy a většinou je nutno vyměnit celou dřevěnou část.

Je potřeba zkontrolovat i zdivo, i tam se může dřevomorka skrývat a čekat na dodání dalšího nového a chutného dřeva. To však ještě není vše. V přírodě je sice dřevomorka užitečná, ale ve vnitřních prostorách vylučuje ze spor toxiny, které jsou příčinou různých alergií a také astmatu. Lidé, kteří jsou na tyto látky vnímavější, pak mohou trpět nevolností, bolestí hlavy, a dokonce i závratěmi.

Drevomorka

Jak vypadá dřevomorka

Nevíte, jak poznat dřevomorku? Stavba houby je podobná jako u choroše, na stěnách tvoří povlak, který připomíná plesnivou pavučinu. Tento povlak se pak rozrůstá do oválovitých útvarů, které mají hnědočervenou barvu a bílé okraje. To jsou plodnice. Ty mohou být velké až 30 cm a 3 cm vysoké. Plodnice postupně mění barvu na šedavou nebo žlutou. Výtrusy jsou rezavé a mohou klíčit mnohem déle, i několik let. Výtrusy jsou navíc lehké, takže je vzduch přenese i na větší vzdálenost. Problémem je to, že v počátku napadení nejsou příznaky vidět, může být pouze cítit houbová vůně. V době, kdy již rostou plodnice, je pozdě na nějaká další opatření, musí přijít likvidace.

Nenáročná dřevomorka domácí

V obytných prostorách se vyskytuje hlavě dřevomorka domácí.

Vyhovují jí místa s vyšší vlhkostí, například vlhký sklep, byt v suterénu, málo využívané chaty a chalupy a podobně. Vlhkost dřeva nebo omítky si můžete jednoduše změřit pomocí vlhkoměru. Velmi rychle rozkládá především měkčí dřevo, tvrdá dřeva odolávají déle. Tento druh dřevomorky nenajdete v přírodě. Typický pro ni je rychlý růst, kdy za ideálních podmínek naroste ročně až dva metry. Není příliš náročná, dobře se jí vede v teplotách od 3 do 26 stupňů a vlhkosti 18 až 20 %.

Může zničit nejen dřevo, ale i další materiály s celulózou, například tapety, obrazy a další. Nejste-li si jisti, zda jde o dřevomorku nebo jak s ní bojovat, může vám pomoci některá z odborných institucí, jako je například česká mykologická společnost. Tyto instituce nabízejí také poradenskou službu.

Co dělat při zjištění dřevomorky

Jestliže byla potvrzena dřevomorka, je nutné rychle snížit vlhkost. A pokud je napadená konstrukce, poradit se se statikem. Ten vše posoudí a navrhne nejlepší řešení. Poškozené části bude potřeba odborně vyměnit. Všechno, co bude odstraněno, je potřeba spálit. Části, které byly vyměněné nebo nebyly napadené, je potřeba ošetřit chemicky. Někdy vyžaduje ošetření i zdivo. Nezapomeňte na nářadí, i to je nutno mýt a dezinfikovat. Musíte však počítat s tím, že dřevomorku nelze zcela zlikvidovat, spory ve vzduchu zůstanou a pokud budou mít vhodné podmínky, začnou růst znovu.

Pokud se nejedná o rozsáhlé napadení, lze použít chemii, hloubkové injektáže, fungicidní postřik proti dřevomorce. Postřik na dřevomorku je potřeba opakovat. Účinné je mikrovlnné zahřívání napadeného dřeva. Většinu těchto prací by měli provádět odborníci. Nejúčinnějším prostředkem je nedovolit dřevomorce, aby se vůbec objevila. To znamená důkladnou prevenci.

drevosan

Prevence proti dřevomorce

Kromě toho, že dřevomorce nevytvoříte vhodné podmínky, je dobrou obranou prevence. To znamená větrání, zabránění zatékání vody a důkladnou izolaci. Náročnější je ošetření chemickými prostředky. Při něm je nutné brát ohled také na ekologii a podle toho vybírat konkrétní přípravek. Účinných preventivních prostředků je celá řada, například Dřevosan. Zkontrolujte si, zda mají prostředky typové označení a zda byly schváleny hygienikem a státní zkušebnou.

Při ošetření je potřeba postupovat přesně podle pokynů výrobce nebo tuto práci svěřit profesionálům. Je totiž důležité dodržet koncentraci a doporučené množství. Oproti nátěru je účinnější tlaková impregnace nebo máčení, popřípadě mikrovlnné zahřívání. Tyto práce však nelze provádět amatérsky. Pozor na vlhkost dřeva, ta nesmí být vyšší než 30 %, jinak je impregnace neúčinná.