Jak oživit zašlé dřevo?

Dřevo je nestárnoucí materiál, který si popularitu uchovává již dlouhá léta. Módní je stále přirozená barva dřeva, ovšem někdy nemusí být přiznaná barva tou ideální. A pokud chcete vytvořit originální interiér, sáhnete po dalších barvách a odstínech.

Záleží také na tom, který dřevěný výrobek chcete natírat, pro dětský pokojík jistě zvolíte výraznější veselé barvy, stejně jako třeba pro plot nebo zahradní domek.

Důležité je vědět, o jaký druh dřeva jde, jaký je stav natírané plochy, zda se dřevo nachází uvnitř stavby nebo ve venkovních podmínkách a samozřejmě také to, co od nátěru očekáváte. Po zvážení všech podmínek a požadavků pak dokážete vybrat správný druh barvy.

Rozhodující je to, co od nátěru očekáváte

Ještě předtím, než si zvolíte barvu na dřevo, promyslete si cíl, to, co očekáváte jako výsledek. Většinou jde o rozhodnutí mezi nátěrem lazurovacím nebo laky. Pokud je vaším cílem zachování přirozeného vzhledu dřeva, určitě použijte některou lazuru.

Práce s lazurou není nijak obtížná, většinou jsou lazury ředitelné vodou a rychle uschnou. Také zčásti impregnují a práci nedoprovází nepříjemný pach nátěru. 

nater-dreva

Na poškozené dřevo s lakem

Bude-li materiálem, který chcete natřít, poškozené dřevo nebo budou na povrchu zbytky starého nátěru, bude vhodné využít lak. V nabídce najdete alkydové laky nebo laky akrylátové.

  • Alkydové laky jsou laky, které se používají s ředidlem, nebo syntetické pryskyřice. Tento typ laků je vhodný na staré dřevo, poškozené dřevěné povrchy nebo na takové, kde zůstala špína nebo zbytky původních nátěrů.
  • Akrylátové laky se ředí vodou, dobře se s nimi pracuje, nepáchnou a rychle schnou.

Jak vybrat správný odstín barvy?

Nejste si jisti, jakou barvu na dřevo zvolit? Ideální možností je zapůjčení vzorníku RAL, se kterým se projdete po bytě a budete přikládat jednotlivé odstíny ke dřevu, malbě a doplňkům. Sami tak uvidíte, které barvy a odstíny se k sobě hodí, které budou ladit nebo naopak vytvářet výrazný kontrast. Výhodou je volba barvy a odstínu podle čísla vzorníku, kdy v případě potřeby dokoupení další barvy podle čísla obdržíte přesně ten samý odstín.

Pokud chcete jít s módními trendy, můžete zvolit teplé i studené odstíny modré, fialovou nebo nenápadné červené detaily. Velmi dobrou volbou jsou zemité barvy, které navozují pohodu, klid a relaxaci. K barvám země patří například zelená v lahvovém nebo olivovém odstínu, variace hnědé, béžové, bílé, červené nebo šedé – s nimi nemůžete udělat chybu.

Jak postupovat při natírání

  • Ať už vyberete jakoukoli barvu na dřevo, před natíráním musíte dřevo dokonale očistit.
  • Pak ho zbrousíte ve směru vláken, aby byl povrch hladký.
  • Plochu pak omeťte a očistěte.
  • Nátěry provádějte za suchého a teplého počasí.
  • Začínejte penetračním nátěrem a pak pokračujte lakem nebo lazurou, celkem ve třech vrstvách.
  • Každou vrstvu nechte zaschnout a jemně přebruste.
  • Vždy nechte dokonale zaschnout, ne však na přímém slunci.
  • Nezapomínejte, že finální barva se objevuje až po nanesení druhé vrstvy.

voskovy-olej

Patina ve stylu Provence

Pokud chcete, aby na vás z nábytku nebo dřevěných doplňků dýchala originalita a pohoda dávných časů, levandulová pole a příroda Provence, pak zvolte patinu v tomto stylu. Zvolte si odstín, většinou jde o bílou, šedou, světle modrou, zelenou a další, a dřevo zbavte nátěru. Pak jemně obruste do stavu, kdy nezůstanou žádná lesklá místa. Malé množství staré barvy nevadí, to jen podtrhne původní starý vzhled. Pak dřevo namořte podle toho, jaké sytosti chcete dosáhnout. Stačí jeden nebo dva nátěry. Nátěry nechte zaschnout podle druhu vybrané lazury a pokynů výrobce. Znovu velmi jemně přebruste a celý postup můžete několikrát zopakovat, abyste dosáhli požadovaného efektu. Na závěr zalakujte.