DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ - Ve dnech 30.11. a 1.12. u nás bude probíhat pravidelná roční inventura zboží. Upozorňujeme, že v těchto dnech nebude probíhat expedice a bude uzavřena prodejna. Veškeré objednávky budou neprodleně vykryty v týdnu od 4.12. Děkujeme za pochopení.

Jak vyrobit postel z palet?

Pokud si chcete pořídit novou postel a toužíte po originálním kousku podle módních trendů, zkuste palety. Dřevo je ideální přírodním materiálem, a to z palet je kromě jiného ještě levné. Navíc budete in, protože tvorba nových věcí ze starých materiálů a předmětů je velmi populární.

Nábytek z palet je nejen finančně nenáročný, ale snadno ho můžete přizpůsobit svým požadavkům. Ze snadno dostupných palet vyrobíte cokoli – od stolu, skříňky, botníku, křesla, zahradního vybavení až po pokojové stěny, zkrátka všechny druhy nábytku.

K nejoblíbenějším kusům však patří postele. Může to být jednoduchá paletová postel, která vznikne jen spojením dvou palet, nebo manželské lůžko, které bude vyšší a vypracované včetně čela a nočních stolků. Jak se tedy dělají postele z palet? Vyrobit postel na míru není složité, stačí postupovat podle následujícího návodu.

Návod, jak vyrobit postel z palet?

Právě palety jsou ideálním materiálem, se kterým zvládne pracovat každý, kdo je alespoň trochu manuálně zručný. Na internetu nebo YouTube můžete najít nespočet návodů.

Jak postavit postel?

 • Nejdříve sežeňte vhodné a zachovalé europalety.
 • Ty pak seřízněte na takové délky, jaké budete potřebovat.
 • Z palet odstraňte všechny kovové spojovací materiály, které nejsou potřeba.
 • U hřebíčků, které v paletě ponecháte, zkontrolujte hlavičky, a pokud by vystupovaly nad povrch, znovu je zatlučte. Hlavičky nesmějí vyčnívat.
 • Pak se soustřeďte na hrany. Ty je potřeba ohladit buď hoblíkem, bruskou a následně brusným papírem.
 • Začistěte povrch tak, aby nikde nehrozilo, že si zadřete třísku.
 • Poté palety sestavte do požadovaného tvaru postele a vše pospojujte pomocí hřebíků nebo šroubků.
 • Hotové paletové postele je ještě potřeba ošetřit nátěrem.

Co lze použít na postel z palet? Můžete vybírat mezi lazurou, bezbarvým lakem nebo krycí barvou.

palety_postel_iStock

Kde koupit palety a jaký rozměr palety zvolit

Nepočítejte s tím, že palety seženete přímo ve výrobně. Zákazníci, kteří chtějí jen několik kusů na postel z europalet nebo na jiný nábytek, nejsou pro výrobce zajímaví. Proto zkuste najít některou z výkupen palet. Tam je velké množství materiálu a určitě najdete palety na postel i na další doplňky.

Vybírejte pečlivě, nespěchejte a berte jen kvalitní kusy, které jsou také dostatečně pevné. Palety sice nejsou nové, ale jejich cena bývá výhodná.

V nabídce bývají jak české, tak zahraniční palety různých rozměrů, takže z nich můžete vyrobit:

 • postel z palet s úložným prostorem,
 • užší postel z palet 90x200,
 • klasickou postel z palet 120x200,
 • pohodlnou postel z palet 160x200,
 • manželskou postel z palet 180x200.

Nejčastěji vyráběná je paletová postel 140x200, manželská postel z palet nebo tzv. letiště, postel z palet 200x200. Domácí výroba postele umožňuje i atypické tvary nebo speciální úpravy, jako je podsvícená postel z palet. Pozor na nosnost palet, i tu je potřeba zkontrolovat. 

Kolik palet budete potřebovat

Výroba nábytku z palet vyžaduje také plánování. Potřebujete znát nejen rozměry palet, ale také si spočítat množství, jaké bude výroba postele z palet vyžadovat. Každý kus nábytku se samozřejmě liší spotřebou materiálu, ale výroba postele základního jednoduchého tvaru bude vyžadovat pouze 7 kusů.

Palety mohou být světlé i tmavé, použité EUR palety lze sehnat již kolem 100 Kč za kus. Tmavé bývají dražší. Nové palety jsou již finančně náročnější. Nezapomínejte na to, že je nutno pořídit ještě matrace na palety. Když vyrobíte gauč, musíte počítat také s pořízením polstrování, polštářků a dalších doplňků.

Ale palety nabízejí nespočet možností využití v domě i na zahradě. Dá se z nich udělat prakticky vše. A když nevíte, jak vyrobit nábytek z palet, můžete si ho jednoduše zakoupit od šikovného kutila nebo specializovaných firem.

Klady a zápory postele z palet

Už víte, jak vyrobit postel z palet, ale nejste si jisti, zda to bude to pravé právě pro vás? Vlastnoručně vyrobená postel má řadu výhod. Rozměry si uzpůsobíte podle vlastních potřeb, případné opravy nebo výměny některých částí jsou snadné. A když už vás postel z palet nebude bavit, snadno se jí zbavíte.

Snad jedinou nevýhodou je to, že palety bývají drsnější a hůře se zbavují prachu. To však můžete odstranit vhodnou povrchovou úpravou, obroušení a nanesením lazury, barvy nebo laku.